Роман Офіцинський. Національно-патріотичне виховання в сучасній Україні. 7 жовтня 2022 року

preview_player
Показать описание
Роман Офіцинський. Національно-патріотичне виховання в сучасній Україні. Тези виступу на вебінарі 6 жовтня 2022 року

Раніше таку концепцію супроводили окремо заходи й окремо методичні рекомендації з її втілення в розрізі початкової школи і навчальних предметів середньої. Тепер їхнім замінником, по суті, слугують щорічні Інструктивно-методичні рекомендації щодо організації освітнього процесу і викладання навчальних предметів у закладах загальної середньої освіти, зосібна в 2022/2023 навчальному році
Нині розглядають чотири основні складові національно-патріотичного виховання – громадянсько-патріотичну, духовно-моральну, військово-патріотичну й екологічну, що ґрунтуються на ідеях патріотизму, гуманізму, соціального добробуту, демократії, охорони природу як національного багатства, здорового способу життя, готовності до захисту України.
Передбачено шість його напрямків у системі освіти України, що засвідчують відповідні заходи з утілення згаданої Концепції до 2025 року:
1. Правовий (удосконалення нормативно-правової бази). Зокрема, йдеться про розроблення проєкту Закону України "Про національно-патріотичне виховання".
2. Соціально-педагогічний. Один із заходів – внесення змін в навчальні програми з історії, світової літератури тощо, переформатування предмета "Захист України".
3. Змістовий. Передбачає на постійній основі проведення закладами освіти організаційно-масових заходів 23 видів. Серед них –
виховні години у формі зустрічей з волонтерами й учасниками війни, яку Росія веде проти України;
майстер-класи за участю учнів і батьків з виготовлення сувенірів для бійців Збройних Сил України;
українські народні рухливі ігри з учнями різних вікових категорій в урочний та позаурочний час;
волонтерська робота здобувачів освіти;
написання листів учасникам бойових дій, виготовлення для них оберегів тощо;
виставки малюнків, плакатів, газет, фоторепортажів, творчих робіт і подібного на патріотичну тематику;
конкурси проєктів, авторських творів – поезії та прози, малюнків і плакатів, фото- і відеоматеріалів.
4. Інформаційно-просвітницький. Приклад – вебінари з представленням найкращого педагогічного досвіду.
5. Організаційний (науково-дослідна і методична робота). Мовиться, зокрема, про реалізацію авторських виховних систем, новітніх технологій та методик.
6. Військово-патріотичний. У переліку 16 видів заходів, у тому числі:
тематичні заходи, присвячені подвигам українських воїнів до державних Днів – пам’яті Героїв Крут (29 січня), Героїв Небесної Сотні (20 лютого), українського добровольця (14 березня), захисника України (14 жовтня), Гідності та Свободи (21 листопада).
Там є низка списків відтворення, приміром, «Сучасна російсько-українська війна», «Пам’ятні дати» та інші. Варто звернути увагу й на відео «Балаклійська наступальна операція» від 11 вересня 2022 року.
Крім того, військово-патріотичний напрям націлює на проведення змагань з військово-прикладних видів спорту, Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри "Сокіл" ("Джура"), літературних заходів із ветеранами російсько-української війни, авторами книг про збройну агресію РФ.
Можна зауважити й лекцію «Російсько-українська війна. "Бої за історію"», прочитану в Закарпатському обласному краєзнавчому музеї імені Тиводара Легоцького 23 серпня 2022 року автором цього виступу.
Або на книжку:
Офіцинський Юрій. Сучасна російсько-українська війна (за матеріалами газети «The New York Times» 2013–2017 років). Ужгород: РІК-У, 2018. 312 с.
Так само передбачені зустрічі в закладах освіти зустрічі з воїнами під назвою "В родинному колі" та з колишніми полоненими в рамках акції "Бранці Кремля". Також – безстрокові благодійні акції "Ми разом" (допомога пораненим) та "З вірою в серці" для підтримки захисників України, їхніх дітей та родин, медиків і волонтерів.
Військово-патріотичний напрямок акцентує на залученні учасників бойових дій російсько-української війни до виховних заходів і проведення навчальних занять із початкової військової підготовки. Звісно, сюди ж включені щорічні тренувальні збори учнів 10 класу і військово-польові збори 11 класу на базі військових частин і полігонів.
Ось такі акценти національно-патріотичного виховання в сучасній Україні, передусім в її освітній системі.
Рекомендации по теме