Awokado - jak wyhodować roślinę z pestki awokado

preview_player
Показать описание
W dzisiejszym odcinku z cyklu „Dom Pełen Kwiatów” będzie mowa o tym, jak wyhodować własną roślinę z pestki awokado. Zapraszam.
Coraz więcej materiałów o uprawie roślin egzotycznych z pestki pojawia się w internecie. Ja też postanowiłam spróbować i w zeszłym roku posadziłam swoje awokado. Wykiełkowało jesienią i przetrwało zimę. Nic nie stoi zatem na przeszkodzie, żeby posiać kolejne rośliny i powiększyć swoją kolekcję.
Pestkę, czyli nasiono, które jest nam potrzebne by rozpocząć uprawę bierzemy oczywiście z owocu awokado. Warto więc w sklepie poświęcić dłuższą chwilkę na wybór tego najlepszego.
A najlepszy owoc, to zdrowy owoc. Powinien mieć zieloną skórkę bez plam i nie być ani zbyt miękki, ani zbyt twardy. Niestety nie możemy zajrzeć do środka, podczas zakupu, żeby podejrzeć jakiej wielkości jest pestka, więc można kupić dwie lub trzy sztuki.
Jeżeli awokado będzie zepsute, nadgniłe, to pestka będzie szarawa i raczej nie wykiełkuje. Czasami pestki są zdrowe, ale niewielkie. Dla potraw przyrządzanych w kuchni, to lepiej. Mamy więcej owocu do zjedzenia, ale dla wykiełkowania nowej rośliny to nieco gorzej, bo im większa pestka, tym lepiej.
Delikatnie przekrawamy awokado na pół, uważając by nie uszkodzić pestki w środku. Nie zagłębiajmy noża zbyt mocno. Po nacięciu, przekręcamy połówki owocu w przeciwnych kierunkach i odrywamy. Pestka pozostanie w jednej z połówek i należy ją delikatnie wyjąć. Następnie możemy ją delikatnie opłukać, a miąższ oczywiście zjeść.
Z awokado możemy przygotować przepyszną pastę, np. meksykański sos guacamole, której podstawowym składnikiem jest oczywiście awokado z dodatkiem soli i limonki. Możemy ten przepis uzupełniać o kolejne dodatki, między innymi czosnek, pieprz, papryczkę chili, jajka czy suszone pomidory. Limonkę można zastąpić cytryną. Taka pasta nadaje się do kanapek, makaronów, nachos czy innych przekąsek. Przepisów na potrawy z awokado jest naprawdę wiele. Jednak pora wrócić do naszego tematu, a mianowicie jak pobudzić pestkę do kiełkowania.
W internecie najczęściej znajdziemy sposób na kiełkowanie awokado z wykorzystaniem szklanki czy słoika i wykałaczek. Ja swoje awokado wyhodowałam sadząc pestkę bezpośrednio do doniczki z podłożem.
Kiełkując awokado w wodzie, można najpierw lekko obsuszyć pestkę, a następnie namoczyć ją w wodzie, np. przez jeden dzień. Dzięki temu brązowa skórka pokrywająca pestkę namięknie, a żeby przyspieszyć kiełkowanie zaleca się ją zdjąć. Następnie wbijamy delikatnie 3 wykałaczki, pod lekkim kątem, mniej więcej w równych od siebie odległościach. Będą one służyły za oparcie dla naszej pestki i chroniły ją od zbyt głębokiego zanurzenia w wodzie. Naszą pestkową konstrukcję umieszczamy na szklance lub słoiku, które wypełniamy wodą. Grubsza część pestki skierowana jest do dołu, cieńsza – ku górze. Woda powinna sięgać mniej więcej do połowy pestki. Szklankę ustawiamy w jasnym, ciepłym miejscu i czekamy aż awokado zacznie kiełkować. Gdy pojawi się korzonek i pierwsze liście będzie można przesadzić roślinę do doniczki z ziemią.
A jeżeli chcemy posadzić pestkę bezpośrednio w podłożu, najlepiej zrobić to od razu po wyjęciu z owocu. Potrzebna nam będzie doniczka, może być ona od początku całkiem duża. Wypełniamy ją podłożem, lekkim, przepuszczalnym, z dodatkiem piasku lub perlitu. Ja akurat użyłam podłoża do roślin zielonych i palm. Podobnie jak w poprzednim przykładzie, stożkowa część naszego nasiona to góra, a szersza, zaokrąglona - to dół. Umieszczamy pestkę w ziemi tak, by lekko, mniej więcej w jednej trzeciej, wystawało nad powierzchnię. W związku z tym, że awokado do wykiełkowania potrzebuje wysokiej wilgotności podłoża i powietrza, przykrywamy całość kawałkiem folii, pamiętając od czasu do czasu o wietrzeniu, lub kawałkiem odciętej butelki. Stawiamy je w ciepłym i słonecznym miejscu.
Cierpliwi nie mają zazwyczaj problemu z kiełkowaniem awokado. Trzeba po prostu poczekać mniej więcej 2 miesiące. Problem może pojawić się nieco później, zwłaszcza zimą. Moja roślina na przykład straciła wtedy sporo liści. Na szczęście już odżyła, czas więc ją przesadzić.
Zima to najtrudniejszy czas dla awokado. Cierpią wtedy z powodu niedoboru światła i zbyt małej wilgotności powietrza. Często wydłużają wtedy nadmiernie swoje pędy, często też tracą liście. Niebezpieczne są dla nich przeciągi i zbyt chłodne powietrze.
Ale latem możemy wystawić tę roślinę na balkon lub taras i wtedy odżywa. Wcześniej warto zmienić im doniczkę na większą, zwłaszcza wtedy, gdy jest to młody okaz. Zanim latem znajdzie swoje miejsce na zewnątrz, należy wcześniej awokado stopniowo hartować i przyzwyczajać do warunków panujących na dworze.
Tan musimy pamiętać o systematycznym podlewaniu, zwłaszcza w upalne dni. Awokado lubi też częste zraszanie miękką wodą. Jeżeli nie ma opadów deszczu lub uprawiamy tę roślinę jedynie w domu, warto o tym pamiętać.
Miesiąc po wiosennym czy letnim przesadzeniu możemy rozpocząć nawożenie, np. nawozem do roślin zielonych, mniej więcej co dwa tygodnie.
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

3 lata temu posadziła moja sąsiadka awokado w naszym wspólnym ogrodzie. Awokado z pestki. Rozrosło się jak drzewo i dziś sięga już prawie do mojego balkonu 2go piętra 😁 Zaznaczam, że mieszkam w Grecji 😉 Pozdrawiam słonecznie 🤗

GreckiSwiatRity
Автор

Uwielbiam panią słuchać i oglądać te ciekawe filmiki .pozdrawiam serdecznie i dziękuje.

ewaczernatowicz
Автор

Witam! Ja moczę pestkę przez kilka godzin. Obieram ją ze skórki. Stawiam do przezroczystego kubeczka po lodach. Wlewam wodę do połowy pestki.
Pestka pęka. Kiełkuje i wypuszcza korzenie. Wodę można wymieniać.
Wtedy można posadzić do ziemi.
U mnie pestka awokado wykiełkowała nawet w kompoście. Czyli można bezpośrednio posadzić do ziemi I podlewać, żeby ziemia była stale wilgotna.
Powodzenia! ❤

innagasparian
Автор

ciekawy film, głos prowadzącej idealny, bardzo chce się Pani słuchać i stosować do wskazówek ;)

beatatomaszewska
Автор

bardzo ładnie wyjaśnione, biorę się za pestkę i dalej według wskazówek :) dziękuję :)

celinka.podrozuje
Автор

Jejciu mam już Mango (które po niecałych 2 tygodniach świetnie mi kiełkuje 🌸🌺) ale tak mnie Pani zachęciła, że jutro pójdę do sklepu i aż sobie kupię Awokado 🍀🐝💛 Pozdrawiam✨

karolinasachastudios
Автор

super film, fajne proste i miłe tłumaczenie . ma pani dar w przekazywaniu informacji, a ja już dziś zabieram się do sadzenia awokado

dojebywator
Автор

Ja polecam pestki obrać ze skórki, owinąć w mokry ręcznik papierowy i wsadzić do wereczka strunowego. Już nawet po dwóch tygodniach w cieple pestki kiełkują. Na około 20 pestek wykiełkowały mi wszystkie 👌Do tego awokado dobrze reaguje na zakwaszanie gleby. Popija ze mną kawę w tym celu ☕

pawe
Автор

Dziekuje slicznie-dzisiaj probuje w asa
Woody, a jutro w doniczce- lubie sama «cos» wychodowac, choc mam bardzo duze problemy ze storczykami. Kocham storczyki, ale jakos nie chca kwitnac, nie poddaje sie, ale powoli zaczynam byc wkurzona. Ogladam Pani filmiki-ucze sie i sposob prowadzenia uwazam za terapie, poniewaz Pani spokojw jakim Pani mowi jest naprawde uspakajacy- dziekuje; bo w tych trudnych cz

danutawandas
Автор

Dziękuję za ciekawy film, bardzo ładna prezentację. Pozdrawiam :)

renatak
Автор

Kiełkowałam awokado już kilka razy, ale zawsze rośnie mi wybujałe i w sezonie grzewczym gubi prawie wszystkie liście. Roślina, którą mam teraz w doniczce wykiełkowała mi w kompostowniku 😃 Sezon zimowy kończy z trzema liśćmi... Nic to, kiełkuję kolejne dwie pestki, może kiedyś odkryję sposób, żeby było im dobrze w moim domu.

agnieszkapilot-bambynek
Автор

Bardzo ciekawy film i bardzo przyjemnie się Pani słucha 😘

monikabialczak
Автор

Fajnie i super że tak szybko kiełkuje!

daladena
Автор

SUPER, FAJNY SPOSOB, POZDRAWIAM Z GDANSKA, JANUSZ

januszfranczak
Автор

Dziękuję za poradnik. Na pewno posadzę 2 awokado jusz dziś

szymek
Автор

Dzięki tych wiadomości szukałam 😘😘

Pozdrawiam

joanna
Автор

Ja zrobiłam tak:
Na początku nie wiedziałam że będę sądzić avokaso bo pomysł przyszedł i do głowy puźniej hehe
Avokado było 2 dni w lodówce xd
Zrobiłam przepis z wykałaczkami A gdy pestka zaczęła kiełkowac przesadziłam ją do dużej doniczki i czekałam.
Po jakimś czasie wyrosła całkiem duża roslinka.
Czekam na owoce heheh

haneko-
Автор

Ja moje avocado wychodowalam w szklance wody i kiedy mialam juz mala roslinke to przesadzilam do doniczki z ziemia. Teraz juz mam male drzewko :).

PaulinAlicja
Автор

Dziękuję za informację pozdrawiam serdecznie

danutabinienda
Автор

Super filmik. Oglądam z Tajlandii, będziemy tu sadzić, gdyż jemy same owoce i dzienne mamy od okolo 3 do 5 pestek avocado❤❤🍌🍍🍇🫐🍐🍏🍈🍒🍎🍑🍍🍇🍇🫒🍈🍓🍋🍎 pozdrawiamy serdecznie 🥑🥑🥑🥑🥑🥑🥑

fortunadetector