Bitwa o Woroneż – Piekło frontu wschodniego

preview_player
Показать описание

Bibliografia
H. Balck, Order in Chaos: The Memoirs of General of Panzer Troops Hermann Balck, Lexington 2015.
A. Beevor, Stalingrad, London 2007.
D. M. Glantz, J. M. House, To the Gates of Stalingrad: Soviet-German Combat Operations, April-August 1942, Lawrence 2009.
D. M. Glantz, J. M. House, When Titans Clashed. How the Red Army Stopped Hitler, Lawrence 2015.
I. Sdvizhkov, Confronting Case Blue: Briansk Front's Attempt To Derail The German Drive To The Caucasus, July 1942, Warwick 2017.
I. Sdvizhkov, Prelude to Stalingrad: The Red Army's Attempt to Derail the German Drive to the Caucasus in World War II, Mechanicsburg 2019.

Bitwa o Woroneż w 1942 roku była jednym z najważniejszych, a jednocześnie często zapomnianych starć na froncie wschodnim II wojny światowej. W ramach niemieckiej Operacji Blau, Niemcy próbowali zdobyć strategiczne miasto Woroneż nad Donem, aby otworzyć drogę na Kaukaz i zagarnąć radzieckie złoża ropy. ACstawiła jednak zacięty opór, a walki o miasto trwały tygodniami i pochłonęły tysiące ofiar. W tym filmie przedstawiamy szczegółowy przebieg bitwy, analizujemy ruchy wojsk niemieckich i radzieckich, omawiamy znaczenie tej kampanii w kontekście całej wojny oraz pokazujemy mapy i archiwalne materiały. Jeśli interesuje Cię historia II wojny światowej, bitwy na froncie wschodnim, operacja Blau lub nieznane epizody z udziałem Wehrmachtu i Armii Czerwonej – ten materiał jest dla Ciebie.

Tagi:
bitwa o woroneż 1942, wojna niemiecko-radziecka, front wschodni, operacja blau, II wojna światowa, historia wojny, bitwa o rosję, niemcy kontra zsrr, historia 1942, woroneż wojna, dokument historyczny, bitwy II wojny światowej, armia czerwona, wehrmacht, wojna w rosji, niemcy 1942, zsrr 1942

00:00 Wstęp
00:14 Zajęcie Woroneża
08:08 Sowieckie działania po zajęciu miasta przez Niemców
13:25 Niemcy, po zajęciu Woroneża
21:45 Podsumowanie bitwy
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Lubię takie filmy streszczające prawdziwe pole bitwy dla mnie świetny materiał 👏👌

jarosawkalak
Автор

Znakomity komentarz i dobrze dobrany temat, wielkie dzięki, Wesołych Świąt

Wolflarsen
Автор

Świetny materiał, dzięki za te odcinki. Wielu ludzi myśli że Wermacht miał spacerek na wschodzie, a te relacje pokazują jak armia Radziecka broniła się zaciekle na każdym odcinku

MarshinPL
Автор

Stalingrad 1942/1943 i kocioł korsuńsko-czerkaski zimą 1943/44 byl poniekąd spowodowany błędnymi wnioskami wyciągniętymi w czasie okrążenia Demiańska zimą oraz wiosną 1942 roku to jest przekonaniem, iż Luftwaffe swymi samolotami dowiezie zaopatrzenie dla będącego w potrzasku wojska niemieckiego co spowodowało jeno jeszcze większe tychże straty. Pozdrawiam serdecznie.

histeryk
Автор

Miło zamieścić pierwszy komentarz na kanale. Pozdrawiam i życzę dalszego rozwoju.

black_wolf
Автор

Opisywał pole walki, spryt, ale nie dosięgnął wzrokiem rosyjskich linii produkcyjnych, które pozwalały natychmiastowo uzupełniać straty. Co z tego, że rozbito 150 czołgów, gdy linie produkcyjne wytworzyły 200 kolejnych czołgów? Niemcy byli bardzo rozrzuceni i ekonomicznie trwonili potencjał. Chociażby budowa największych pancerników, które nie odegrały żadnej roli... gdyby te tony żelaza ukierunkować na budowę czołgów, a i inne zasoby na rozbudowę lotnictwa (której nie było w sensie strategicznym), byliby w zupełnie innej sytuacji. Nie byłoby słów żołnierza, że talentem własnym łata pole bitwy, a inni, wyżej stojący, wtenczas psuli poprzez głupotę i błędne rozpoznawanie potrzeb. Niemiecka logistyka także leżała i kwiczała. Była niewydolna. Nie podjęli działań w miejsach, które były najistotniejsze. Rosja była lepiej przygotowana do wojny na wyczerpanie. Produkowali wystarczająco, by uzupełniać straty.

x-ray-ich
Автор

2:33 "pararelnie do rzeki Don" ? Podpowiem ci mamy Polskie słowo na to Angielskie określenie, brzmi ono "RÓWNOLEGLE"....

jakubdowejko
Автор

Rzecz w tym, że Woroneż nie był pierwotnym celem i Niemcy, skuszeni przez Woroneż, stracili impet w swoim natarciu; plan zakładał jak najszybsze posuwanie się na południe wzdłuż Donu.

statfiery
Автор

Jakim cudem Niemcom szło w sumie aż tak dobrze pomimo, iż wtedy tempo natarcia z uwagi na powolność ówczesnych napędów gąsienicowych bądź gąsienicowo-kołowych oraz nadmierną paliwożerność w terenie bez dróg bitych napędzających ich motorów wymuszało od razu podciąganie taborów z zaopatrzeniem a najważniejsze z paliwem, a nie należy zapominać o problemach transportu kolejowego? Proszę porównać to z obecnym teatrem wojny w Donbasie. Pozdrawiam serdecznie.

histeryk
Автор

Niesamowite że w 2 lata Sowieci odbili Terytorium Ukrainy tak szybko i weszli do Polski a Niemcy zamiast bronic Wschodniej granicy Polski to skupiali sie na Froncie Zachodnim lekcewazac Sowietow a ci zblizali sie coraz bliżej granic Rzeszy.

zygmuntiiivasa
Автор

sowieci mieli niewyczerpane ilości mięsa armatniego, więc ostatecznie wygrali.
Ciekawy materiał, dziękuję i pozdrawiam.

wacawcyganik
Автор

Wspanialy Kanał i kolejny Materiał. Pozdrawiam 😊😊😊.

jamistyk
Автор

Odcinek mi się spodobał. Dodaje komentarz...

przemyslawp
Автор

No cóż klasyka niemców wykończyła zaniedbana logistyka.

kreyzid
Автор

Świetnie się słucha aczkolwiek te straty to chyba przesadzone ????

roman
Автор

Film fajnie zmontowany i generalnie lajk ale proszę jako odbiorca nie mów "jeden i pół kilometra" tylko zwyczajne Polskie "półtora kilometra". To "jeden i pół" sprawiło, że google określiły czy to głos AI czytany czy Ty. Smutne trochę ale hej Polski mówca itp a sztywno jak w programie. Ziomuś znasz Historię Bez Cenzury? To pomysl. Pozderki 😊😊 Zero kwasu

RetroGamerzzzMUSIC
Автор

Rosjanie mieli dużo wojska, ale siła ognia Niemców tej garstki, w porównaniu z początkiem 1941 roku, która jeszcze miała zaopatrzenie i tak mieliła Rosjan. To pokazuje jak silni byli Niemcy!!!!.

pawelk
welcome to shbcf.ru