Karlovy Vary: Šermíři se utkali o Lázeňský pohár (TV Západ)

preview_player
Показать описание
Šermířský turnaj o Lázeňský pohár v sobotu jedenáctého října v hale Lokomotiva v Karlových Varech odstartoval českou seniorskou sezonu. Tradici má tento sport v našich zemích již 112 let.

Basketbalová hala Lokomotiva v Karlových Varech se jedenáctého října proměnila v šermířské bojiště. Téměř sedmdesát nejlepších šermířů z České republiky, Slovenska, Ruska a Polska bojovalo o Lázeňský pohár.

„Je to 46. ročník lázeňského poháru, je to nejstarší kordový seniorský turnaj v republice. V základním kole šermuje každý s každým v každé skupině na pět zásahů, zhruba z té skupiny vypadávají dva závodníci a potom v tom pavouku se šermuje na patnáct zásahů nebo na třikrát tři minuty,“ vysvětlil pravidla turnaje trenér Martin Rubeš.

Trenér přiblížil, jakým způsobem se postupuje.

„Šermuje se systémem pavouka, na patnáct zásahů, je to způsob jako v tenise, kdo prohraje, končí,“ popsal pravidla trenér.

S kordem v ruce se předvedl dvojnásobný juniorský mistr Evropy a vítěz světového poháru v Buenos Aires Jiří Beran. Na turnaji v Karlových Varech se chtěl na přední pozici umístit potřetí za sebou. Šermíři podle něj musí mít pevnou vůli.

„Hlavně důležitá je psychika, vydržet a samozřejmě tréninková morálka a poslední věc musí ho to bavit, to je asi nejdůležitější. Pokud člověk chce dosáhnout víc a být třeba v reprezentaci, tak to znamená trénovat dvakrát třikrát denně,“ řekl Beran.

„U toho šermu se musí skloubit samozřejmě myšlení, pohyb, koordinace,“ přitakal Rubeš.

Podobně jako u jiných sportů, dochází i u šermu občas k diskvalifikaci. To se ale musí šermíř dopustit hrubé chyby a pak dojde k vyloučení.

„Za nesportovní chování, za hrubost, jsou na to určitá pravidla, kde jsou ty největší tresty. Máme systém žlutých a červených karet,“ konstatoval trenér.

Oblečení, které šermíře chrání, je z kvalitních látek.

„Materiály jsou teď na tak vysoké úrovni, že hrozí maximálně tak zvrklý kotník, maximálně nějaká modřina, ale když se zlomí kord, tak je to všechno zabezpečené, že se nikomu nic nestane,“ dodal Beran.

Šermovat může podle trenérů a samotných šermířů každý.

„Je to celá škála šermířů a nejsou výjimky na světovém poháru. Jsou menší, silnější, třeba i robustnější. Nedá se říct, jestli když někdo bude vysoký, jestli je vhodný na šerm nebo ne. Já si myslím, že jsou na šerm vhodní úplně všichni,“ vysvětlil Beran.

„Šerm je sport, kde se uplatňují i děti, které nejsou moc pohybově nadaní,“ doplnil Rubeš.

Рекомендации по теме