Szigetüzem engedély - Szükséges?

preview_player
Показать описание
Többször kerül szóba, hogy szigetüzemű rendszerhez kell-e engedély. Utánajártam.

Szigetüzemre alkalmas termelő berendezés definíciója:

2007. évi LXXXVI. törvény a villamos energiáról:

3 fázis kell a 2.5kVA-nél nagyobb HMKE esetén:

Baráti csatornák: @tanyacsenol @Mikrosilver @rajmundzoltanilles7597 @nepazarolj @Szepi-muhelye @chrisp4028 @MikRobi
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Köszönöm a kiváló összefoglalást, rengeteg után-olvasást spórolt meg nekem ez a videó!

laszlotriebl
Автор

Szia!
Tudom hogy nem az az ország, de érdekesség képpen!

Bizonyos országokban, 1fázison 100-200A a bejövő olvadó és utánna vannak a kis megszakittók!
(6-16-32-45A méretekben. 6A 3-4helyisé világítása, 16A 1-2helyiség konektora, 32A 2-4helység konektora, sütő és hasonlók külön kábelen, 45A az átfolyós zuha és hasonlók)

Szép napot!

chrisp
Автор

11:37 Ami hálózati kiegészítést kap az már nem sziget, mert kapcsolódik a hálózatra. Ugyan akkor ha a hálózat csak az akkut tudja tölteni és abból csinál 230-at az inverter, az a kettős konverzió miatt szabályos. Én amit találtam infót az csak annyit ír, hogy fizikailag kell megakadályozni a közcélú hálózat és a szigetes áramtermelő összekapcsolását. Azaz ha mindkettőt használni akarjuk, egyszerre nem lehet, kell egy váltó kapcsoló (pl. a GANZ 102 kapcsoló tökéletes, de mágneskapcsolót is lehet használni) kell alkalmazni, ami mind a nullát mind a fázisokat megszakítja.

Mindazonáltal köszönjük az alapos utána járást. Nagy köd van a fejekben ebben a témában, és a szolgáltató is próbál gyakran alaptalanul kiskirálykodni, szóval ha javasolhatom úgy kell kialakítani a szigetüzemet, hogy a villanyóra szekrényben ne látszódjon a nyoma. Inkább saját területre tegyük az invertert, átkapcsolót, meg akkukat, ahova nem látnak be, és akkor nem lesz senki ideges 😁

lacikeri
Автор

Üdvözlet! Előre bocsátom, hogy nem olvastam a szabványt, de találtam néhány szakmai cikket, amelyek hivatkoznak rá. Ezekből én azt szűrtem le, hogy ez a 2, 5 kVA csak a visszatáplálós rendszerekre vonatkozik. Az EON honlapján eget verő csúsztatás olvasható a szigetüzemű rendszerekről: „Szigetüzemre alkalmas termelő berendezés
Kétfélre rendszer létezik:
• Inverteres rendszer: tárolókapacitással (akkumulátortelep), speciális szigetüzemre alkalmas inverterrel felépített rendszer, amely a közcélú hálózaton bekövetkező áramkimaradás esetén a közcélú hálózatról lekapcsolódik, és az akkumulátortelepből – annak kapacitásáig – biztosítja a felhasználó villamos berendezéseinek működéséhez szükséges energiát. Az áramkimaradás megszűnése után visszaáll közcélú hálózati táplálásra.
• Közvetlen váltakozó áramú generátoros rendszer: teljesítményszabályozásra alkalmas rendszer, a közcélú hálózaton bekövetkező áramkimaradás esetén a közcélú hálózatról lekapcsolódik, és a generátor kapacitásáig biztosítja a felhasználó villamos berendezéseinek működéséhez szükséges energiát. Az áramkimaradás megszűnése után visszaáll közcélú hálózati táplálásra.” /EON/
Logikusan végiggondolva, egy tanyán vagy erdei házban ennek a szabályozásnak az ég-világon semmi értelme, mert ott nincs se 3, se 1 fázis. Eleve csak tiszta Off-Grid rendszer építhető ki. Többféle megoldás is szóba jöhet véleményem szerint az inverternek a hálózatról való leválasztásához: a) egy másik kisebb napelemes inverterről tápláljuk meg az invertert, b) hibrid inverterekben egy ats-kapcsoló-szerű áramkör kapcsol át hálózatról töltésre, ami szoftveresen letiltható. c) egy másik megoldás a galvanikus leválasztó kapcsoló. Nem tudom, hogy ez utóbbinak létezik-e automatikus változata. Létezhet megoldás a visszatáplálás elkerülésére, ahol ez fenyeget. Egyik áramszolgáltatónak sem érdeke, hogy elterjedjenek a hálózattól független megoldások. Ahhoz viszont közük nincs, hogy mit építünk a saját telkünkön, ha az a rendszer biztonságos.

andrasszalai
Автор

Nekem megnyugtató volt, amit az engedélyezésről mondtál. Remélem, a szolgáltatók sem kötnek bele. Annyiban más a helyzetem, hogy a házban van háromfázisú óra, de nem az egész házat teszem rá a napelemre, csak néhány egyfázisú fogyasztót, amiket könnyebb bekábelezni és leválasztani a ház rendszeréréről. Arra van mód, hogy megmérjük a hálózatra kötést, hogy tényleg nincs még kóboráram sem, ami vissza akarna menni. Most volt villanyóra csere, nagyom modern órákat tettek fel, állítólag észreveszik a visszatöltési kísérletet és nyoma is marad. Ezt azért el szeretném kerülni. Esetleg beteszek még az AC kimenet után egy külön átkapcsolót, ami tuti leválaszt. De ezt majd az üzembehelyezés környékén.👍Megnéztem az órát, rá van írva, hogy tudja a visszáram mérést, pedig még nincs is napelem rendszerem.

istvandemeter
Автор

MSZT honlapjan lehet elofizetni eves szinten es korlatlanul olvasni/megismerni barmilyen szabvanyt.. Az elofizetes dijja ehhez kepest esszerubb. Minek megvenni, ha abbol “tanulni” akarunk. A szabvany foleg szakmai, olyan mint egy tankonyv, ami helyenkent kotelezo lehet, ha a jogalkoto a szakertelemre tamaszkadna es nem a jogi diplomajara.

uyvhdbl
Автор

Amúgy se fizetnék. A törvény azért van, hogy legyen mit lexarni. :D

Автор

Szép napot, jó erről a témáról olyan embertől hallani, aki igyekszik mindennek alaposan utána járni, de mint olvasom lentebb, vannak akik, nem értik a lényeget, és keverik a dolgokat. Bár sokkal megnyugtatóbb egy jogszabályilag rendezett környezetben tiszta lapokkal játszani, de meglátásom szernt mint sokszor, törvényhozásunk kullog a technológia fejlődése után. Így jobbnak látnám azt a régi mondást követni, hogy "Nem zörög a haraszt, ha a szél nem fújja." (Vagy valami ilyesmi.). Félek attól, hogy míg a mai helyzetben magának össze tudja rakni az ember a rendszert, (ezzel nem kis költségeket megspórolva) később úgy belenyúlnak, hogy azért is fizetnünk kell (kellene), hogy saját házunkban mit hova vezetékezünk. Annyi jutott a témával kapcsolatban eszembe, hogy a tűzoltóság (vagy katasztófavédelem) részéről van egy igény, hogy a házra jól látható helyen ki kell rakni, hogy napelemes rendszer működik, amit teljes joggal megértek, mert ha ne adj isten történik valami és az utcáról áramtalanítanak majd vízzel kezdenek oltani, az kellemetlen helyzetet szülhet. Köszönettel az információkért...

tamasmile
Автор

Miért nem kell még fizetni? Ma kaptam meg a cégtől az adóbevalláshoz a papírt! 1.1milliót vontak tb-t! Csak nem tudom, hogy mire!😏 Mert ellátás nem nagyon van!

VaszilijSzopjlejev
Автор

Tehát ha a ups inverter hálózati bemenetét relékkel kötöm össze a hálózattal, és a monostabil relé vezérlőjele is a hálózat, akkor áramszünet esetén a relé megszüntetné a kapcsolatot is (amennyiben a monostabil állapotban nyitott). Ez már elfogadható jogilag?
Illetve ha solar váltókapcsolót alkalmazok?
Köszi!

MrBrainGod
Автор

Azt hiszem transzferkapcsolónak, vagy generátorkapcsolónak hívják szakzsargonban azt az eszközt, amivel garantáltan le lehet választani a hálózatról a napelemes (vagy más forrású) áramot. Ez egy olyan relé, ami kizáró vagy (NOT-kapu) módon működik. Ez működhet automatikusan és kézzel is át lehet kapcsolni. Például alapértelmezésben a napelemes rendszert kapcsolja a fogyasztóra, ha elfogy onnan az energia, akkor a relé átvált a szolgáltatói rendszerre és ha felszívta magát újra a napelemes rendszer, akkor visszavált.

csabakertesz
Автор

Megrendelek öntől a napelem redszer beüzemelését kérem válaszát emailben

MrCsaba
Автор

sajnos ugy ertelmezik, hogy ha csak vetelez az invertered aramot a halozattol, mar akkor is be kell jelentened. allitolag ha halozatrol taplalod, es energiat termel akkor az eromunek minosul es VET vonatkozik ra, nem a hm...

kaposfured
Автор

Googleba beírod, hogy
Eon szigetüzem bejelentő..
A linket a yt nem engedi.
Sajnos a felsorolt jogszabályok felűlíródtak tavaly októberben.
Az eon oldalán látni fogod.
Terveztetni és engedélyeztetni kell. Nézd meg a lapot.. hívd fel a szolgáltatódat és beszélj a területi felelőssel...

torpemonguz
Автор

Akkor nem értem, most amikor azt a törvényt hoztak hogy a napelemes rendszer amit építenék nem termelhet vissza akkor minek kell a helyi áramszolgáltató jóváhagyása? Van olyan hogy nem szigetüzem de mégse táplálok vissza vagy akkumulátort kell hozzáépíteni a rendszerekhez?

peterszigetvari
Автор

Sziasztok! Azt szeretném megkérdezni, hogy létezik e olyan készülék, amit a hibrid inverter és a villanyóra közé lehet felszerelni, hogy figyelje, hogy még véletlenül se tápláljon vissza az inverter a hálózatra. A legtöbb hibrid inverter képes visszatáplálni, csak szoftveresen tiltható. (Easun, powmr) szeretném 110%-osra csinálni a sziget üzemű rendszeremet.

fecahun
Автор

Üdv. Bocsi, hogy mondom de nagyon sz.... A videó hang minőség, zeng a helység plusz halk . De ez most minden youtub os videóra jellemző kb az elmúlt 1, 2 hónapja. Külső hangerosités nélkül alig hallani . Amúgy tetszet a téma. (A zengő hang al lehetne valamit csinálni. )

hinor
Автор

Elég kaotikus magyarázat. Nem kéne emlegetni a hálózatba való visszatáplálást. Csak növeli a káoszt.

gyulaharaszti
Автор

Fura mert az MSZ megszűnt az eu csatlakozással, pont azért hogy a nyugati szemetet el lehessen adni, maradt helyette az eu szabvány!

gsmbrett