Jak jsem vybíral ztracené bednění!

preview_player
Показать описание
Dlouho jsem zvažoval, jaké vybrat ztracené bednění pro základové pasy a prostě se mi nechtělo pracovat s těžkým betonovým bedněním. Objevil jsem pak stavebnici firmy stavomodul a moje zkušenosti jsou jen pozitivní.

Je to naprosto geniální a přesný systém, který zejména pokud stavíte vlastníma silama ušetří spoustu času a možnosti nějakých chyb.
Jako nejzásadnější výhody toho systému bednění vidím:
1. Snadná manipulace - polystirenové díly skoro nic neváží
2. Přesnost - je to vyrobené na míru a deřežete jen 4 středové kusy
3. Snadná výroba prostupů - vyřežete nožem
4. Odpadá šalování desky - vnější strana funguje jako šalování
5. Zateplení - v jednom kroku máte rovnou zateplené základy

Na první pohled to vyjde dráž než klasický způsob, ale je třeba si uvědomit, že nemusíte používat žádné armování (materiál, doprava, práce) a nemusíte následně zateplovat základy (materiál, doprava, obkopání, nalepení ...) a nemusíte desku šalovat (materiál a práce). Možná to bylo o cca 1/4 dražší na materiálu, ale na ušetřené práci se ta investice určitě zaplatila.

Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Použil jsem stavomodul před dvěma lety na stavbu RD, a i přes obavy, že polysyren rupne tlakem betonu, se tak nestalo. Je to dobrá věc a zabíjí několik masařek jednou ranou :-)

JOSEF
Автор

Ahoj Maruno. Tohle řešení si určitě najde svoje využití. Líbí se mě ta výhoda betonového monolitu namísto betonových cihel. Ten přeřek s armaturou ti odpouštím. Už za to dostals naloženo dost :-) Roxory by do toho šly samozřejmě dostat taky. V tom bych problém neviděl. Problém vidím při natavování hydroizolace. Nemusím psát proč, že. Ani celou stěnu z toho neuděláš (třeba sklep) protože svislá hydroizolace. Navíc při stavbě stěny bych měl obavu z vyboulení a staženou pr..., aby to při betonáži neruplo a nevylilo se to až začneš vibrovat. Ty to máš zasypané hlínou, tam vyboulení ani prasknutí nehrozí. Při vibrování umí rupnout aji betonová tvarovka. Viděl bych to fakt jen jako náhradu ZB mezi pasama a deskou. Tak, jak to máš ty. Určitě toč videa ze stavby. Jsou hodně sledovaná ;-) I když chápu, že toho času a síly při stavbě už moc nezbývá. Ať se daří.

RobertKocian
Автор

Přesně z tohoto TERMO systému, jsem před nedávnem stavěl. Musím říct, že přístup pana Trčky je naprosto luxusní a ve spojení s tímto systémem šla stavba parádně od ruky. Jen je potřeba chytnou správnej grif v usazování tvarovek a při použití niveláku máte základovou desku jako od profesionála. Jen upozorňuji, že ze zkušenosti je s tímto systémem potřeba pracovat, pokládat jej, pokud nejsou extrémní vedra. V době, kdy jsme tvarovky pokládali bylo cca 32°C ve stínu a při přímém svitu slunce na tvarovky se tyto prohýbaly, šedej více, bílej méně a také se vůči sobě kroutily. Pokládka pak byla lehce dobrodružná, ale jak se teplota dostala o něco níže, vše bylo v pořádku. Při použití pumpy se zpomalovacím kolenem se tvarovky ani nehnuly a o nějakém roztrhnutí nemohla být ani náznakem řeč. Pro jistotu lze perodrážkové spoje tvarovek pojistit hřebíkem šikmo zaraženým, přes obě tvarovky z jejich horní části, na videu je to vidět v čase 3:41 Za mě mohu jen doporučit!!!

Muchylin
Автор

Stejně bych to zpevnil nějakým menším košem, aspoň, to bednění má tu výhodu, že je pevný.
Každopádně inovace a vypadá to vážně dobře (y)

Eversmacker
Автор

Zdravím. Způsoby jak dnes stavět dům by jsme asi těžko počítali. Je to podle vkusu každého soudruha třeba : ) . Pevnosti betonu bych se v tomto případě určitě nebál i bez roxorů. Pokud je podklad stabilní a beton zalit do rostlého terénu, tak to nic neudělá. Předpokládám, že další postup bude přišalovat o 20 až 25 cm a udělat železobetonovou desku na zhutněný štěrk. Takto udělaný základ můžete po letech klidně podhrabat i se stojícím domem a nemůže to nic udělat. Podívejte se na staré kamenné baráky, kde jsou základy jen z placáků a stojí dodnes bez pytle cementu. To co dnes navrhují někteří projektanti jsou předimenzovaná zvěrstva a každý z nich by měl sám postavit barák než začne něco čmárat. Sám mám stavbu za sebou, základy jsme celé zašalovali od spodu a zalilo se to najednou bez armování. Bylo to levné, pracné, ale je to monolit. Obvodová cihla je přesazená o 8 cm a základ jsem dosud nezaizoloval, a rozdíl v teplotě je termokamerou skutečně vidět. Dochází k prostupu tepla přes obvodové zdivo. Nicméně podle nákladů na topení i bez vnějších omítek to není žádná tragédie. Práci zdar.

paveltaut
Автор

S lepenkou je pak problém, tvarovky thermo jsem také chválil, ale lepenku nevyresite, dále vám vzniká tepelný most na hraně desky a zdiva, pro pasivní dům skoro nepoužitelné..ale výztuže, že usetrite, ?to je opravdu zajímavé, udělat to takhle ve svahu, tak se vám dům časem rozpraská jak stará ruina..

collieroughdutchgoatandrab
Автор

Takéto video beriem ako inšpiráciu, predpokladám, že to aj tak bolo myslené. Samozrejme, ak by som si vybral takéto riešenie tak by som to konzultoval s odborníkom (projektant, statik...) Určite by som neutekal do obchodu kúpiť tonu polystyrénu a hurá betónovať....

mysso
Автор

A až budeš lepit hydroizolaci hořákem, tak se polystyrén rozteče? Či je k tomu přizpůsobeny systém hydroizolace nejen soklu ale i celé spodní stavby?

michalfiala
Автор

Chlapci já jsem zedník ze Zplzně jdu ráno do práce a u souseda na dvorku rušno zametali slepičí hovna tak se jich ptám co se děje a oni mi řekli že budou stavět garáž.Večer jdu z práce a soused má zaparkovaný auto v garáži.

AlexanderMox
Автор

Ahoj,
ale když tam budeš dávat následnou hydroizolaci, tak to stejně budeš muset odkopat, nebo né?
Jinak nejlevnější sokl. deska, se dá pořídit okolo 1800 za m3 bez DPH, ale netuším kolik stojí toto.

hide
Автор

Měl jsem taky Stavomodul tvarovky a v pohodě.

krugee
Автор

To je nějaké video pro alternativní hobbíky ?

jiribartek
Автор

Pěkné video, jen tam asi neuděláte zpětný spoj hydroizolační vrstvy, a ještě k tomu nejspíš ohoříte XPS, já osobně bych do tohohle systému teda nešel. Jestli to máte vyřešené, rád se přiučím

kubavagner
Автор

Dobrý den, máte již natočené video jak řešíte zpětný spoj hydroizolace? Děkuji

lukascervenka
Автор

A poradil ti, jak na to přetáhnout hydroizolaci z desky?

filipsvoboda
Автор

Pokud to měl obsypaný kolem dokola, tak to muselo mít pevnost dostatečnou. Ale klasika z prken by dle mě vyšla levněji.

lubomirlokos
Автор

Dobra inspirace. 04:50 - jaky ma smysl lepit polystyren na zaklady, vzdyt izolaci nepotrebujou, nebo ano ?

michalk
Автор

Bednění jsem si vyrobil sám, ale ten vnitřní polystyren jsem nahradil OSB deskou, kterou jsem si potom odmontoval

romanjasinek
Автор

Nejsem zedník, ale mám možnost porovnávat jelikož opravuji dům stavěný ve 20. letech a rekonstruovaný v 70. letech. Ty zdi co stály ve 20. letech jako první na cihlobetonových základech stojí dnes naprosto suché a zdi jsou nepopraskané. Dřív se zateplení základů nepoužívalo jelikožse používalo vytápění v centrálních kamnech a i když byly základy jen třeba 50 cm hluboké tak to drží tím že jsou prohřáté od kamen. Opravdu bych rád viděl takový dům za 100 let jak to bude vypadat, nehledě na to že bude prohnaný plastem. Fakt už se všichni vzpamatujte a přestaňte tolik cpát plast do všeho.
Mimochodem, ani zateplení na domě nemám z polystyrenu a mám doma krásné teplo a nic neplesniví .

tomassplichal
Автор

Rád bych viděl videa jak to v praxi používáš a vůbec jak postavit správně celý dům. To nikdo tady asi ještě nemá takový videa.

greetmen