Ocieplenie od środka i dlaczego tego nie robić - Remont starego domu

preview_player
Показать описание
W dzisiejszym odcinku pokazujemy ocieplenie budynku od środka i opowiadamy o tym z czym się to wiąże. W tym wady takie jak wilgoć, grzyb i inne przyjemności.

Partner odcinka: #wolfcraft_Polska

Materiały i narzędzia użyte w filmie:

Płyty PIR WS z firmy Apol-PIR:

---
Witamy na naszym kanale dotyczącym remontu i rozbudowy starego domu. Przeprowadzamy go w dużej mierze samodzielnie, choć oczywiście nie wszystkie prace wykonamy sami. Oprócz budowlanki na kanale znajdziecie prace w drewnie i metalu bo do tych materiałów jest nam najbliżej.

Dodatkowe informacje znajdziecie na naszych stronach w socialmediach:

#starydom #remontdomu #ocieplanie od środka
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Kilka lat temu byłem zmuszony do wykonania podobnego rozwiązania. Dwa pomieszczenia domu znajdują się pod sporym balkonem, gdzie nie było możliwości wykonania doceplenia z zewnątrz. Generalnie z powodów estetycznych zrobiłem podobnie (stelaż, wata + płyty GK zbyt mocno obniżyły by sufity). A tak zamiast podwieszać sufit, wykonałem podklejenie XPS 50mm na całości sufitów + opaski 30mm dookoła (wkute w ścianę). Jedyne co zrobiłem inaczej to wszystko szło do idealnego poziomu, po czym płyty zostały przeszlifowane papierem 50 i na to dałem zwykły klej elewacyjny z siatką (dzięki przeszlifowaniu płyt nic się nie odspoiło) następnie pomieszczenia wykończyłem gładzią cementowo wapienną. Było to 4 lata temu. Do chwili obecnej żadnych problemów, przede wszystkim jest ciepło i nie ma grzyba w rogach.

Marcin-vlon
Автор

bardzo szanuje takich ludzi jak wy pozdrawiam serdecznie

DariuszBłaszczyk-ro
Автор

Jako inżynier budownictwa powiem tak ociepla się od środka budynki np. Zabytkowe kamienice gdzie od zewnatrz nie wolno wykonać elewacji z materiałów ociepleniowych ze względu na walory architektoniczne, ocieplenia stropów piwnic wykonuje się w budynkach starych jak i nowych ale tu muszą być wykonane spełniane pewne warunki!!!! Na filmie są blede informacje osuszanie pomieszczeń piwnicznych w trakcie prowadzenia prac ociepleniowych i osuszanie pomieszczeń w trakcie prac za pomocą osuszacza to tylko rozwiązanie czasowe na czas prac. W trakcie już użytkowania tych pomieszczeń pomieszczeń pojawiają się problemy związane z wilgocią na sufitach skraplającą się woda oraz na ścianach. Wiele lat doświadczenia i sytuacji kryzysowych oraz nauki za ma więc wiem co pisze. Ogladajac ten film nie zgodzę z że wszystko jest dobrze powiedziane zrobione i zaplanowane i zaplanowane ze sztuką budowlana bo dziś jest wszystko ok a problemy w takich pomieszczeniach pojawiają się po czasie. Prośba do Państwa jeśli przedstawiacie jakieś rozwiązanie lub sposób wykonania jakiegoś rozwiązania to bądźcie na 1000%pewni bo wiele osób to ogląda i czerpie inspiracje do prowadzonych prac, a pomyłki są bardzo kosztowne w przypadku wilgoci w pomieszczeniach.

radoslawmrozek
Автор

O jestescie nareszcie. Ile można czekac .

mariusz
Автор

Można Ocieplać od zewnątrz ale trzeba użyć wełny, choćby tej prasowanej w formie płyt to raz a dwa podpowiem wam na przyszłość jak kleić płyty do sufitu, jeśli tak bardzo chcecie kleić na pianę to kupcie także worek kleju cementowego do styropianu i wystarczy 5 małych placków na płytę i nie potrzeba żadnych tyczek ani nic, ja osobiście kleiłem na klej cementowy, ale jeśli nie ufacie takiemu połączenie to tak jak opisałem, robota idzie błyskawicznie i bez stresu no i macie dwa połączenia, piana Plus klej, to już nie odpadnie, no chyba że kleicie na zapylony nie zagruntowany sufit, nie zamykajcie ścian od wewnątrz ścian pirem czy styropianem jeśli ma być to ogrzewane, Ocieplać od zewnątrz styropianem i pirem można tylko jak pomieszania nie będą ogrzewane, w innym przypadku należy użyć oddychających materiałów, np wełny i radził bym tak zrobić

marcinderusa
Автор

Z mojego doświadczenia mogę potwierdzić taki tok rozumowania. Ja np podobną metodą zrobiłem całe mieszkanie w kamienicy, tyle ze zamiast płyt pir użyłem płyt wełny elewacyjnej ze względu na akustykę. Jednak żeby wilgotne powietrze nie miało dostępu do "punktu rosy" całość kleju pomalowałem "folią w płynie" dbając o wszystkie możliwe szczeliny.
Dopiero na to przylkeiłem GK.
Może tanio nie było ale warto było!

daap
Автор

Szanowni komentujący. Zwłaszcza wyznawcy "oddychających" przegród budowlanych. Sugeruję pouczyć się fizyki z naciskiem na fizykę budowli. Między bajki włóżcie oddychające ściany, stropy i inne przegrody budowlane. Podstawa to wilgotność powietrza, temperatura oraz uwaga: wymiana powietrza w kubaturze. W skrócie: jeśli wykonacie tynki cementowo wapienne, wapienne, gliniane czy jakiekolwiek inne zachwalane jako odporne na grzyba, do tego ocieplenie od zewnątrz, a jakże, a wilgotność powietrza wewnątrz będzie wysoka do tego dojdzie odpowiednia temperatura i grzyb wspaniały. Może nie na tynku wapiennym ale za to na wszystkim innym co bedzie znajdowalo się wewnątrz. Dlaczego? WENTYLACJA. Dlatego nie ma znaczenia czy ocieplacie od zewnatrz czy wewnątrz. Jeśli ocieplenie wewnętrzne jest wykonane poprawnie (szczelnie) oraz pomieszczenie jest i będzie prawidłowo wentylowane to nie będzie żadnego problemu z grzybem.

KrzysztofKozyra
Автор

Jak ja się cieszę, że was "spotkałem" i że poruszyliście ten "mityczny" problem, fachowo poruszyliście!
Dokładnie potwierdzam to co omówiliście a szczególnie "punkt rosy"! Żeby było jeszcze dobitniej można było pokazać jakąś grafikę z izotrmami bo te "bariery" nigdy nie występują tak banalnie na styku materiałów budowlanych/izolacyjnych.
W pytaniu o to czy pojawi się grzyb i czy wszystko zgnije, tak naprawdę chodzi o to czy wilgotne powietrze będzie miało dostęp do miejsca gdzie następuję przekroczenie punktu rosy. I tyle!
Dzięki, pozdrawiam.

daap
Автор

Witam zrobilem tak sufity w piwnicy juz 17 lat temu i zero grzyba co do efektu koncowego to zamiast scierania papierem sciernym lepiej polozyc druga warstwe kleju najzwyklejszego i zatrzec go paca styropianowa efekt jest jak tynk polecam i pozdrawiam

rafex
Автор

Tyczki rozporowe kupiłem kiedyś w Lidlu, też metalowe, z ruchomymi stopami. Używałem z powodzeniem do podtrzymywania płyt gipsowo-kartonowych przy ich przykręcaniu do stropu.

AZYL
Автор

Mam dokładnie taki model ocieplenia sufitu w łazience. Łazienka jest poza obrysem domu jako dobudówka. Po kolei warstwy od góry - blachodachówka, styropian 5 cm, płyty betonowe pełne, styropian 5 cm, regips na ruszcie metalowym, malowany 3 -krotnie farbą do wilgotnych pomieszczeń ceramiczną. Żadnej wilgoci, grzyba, wykraplania pary od 15 lat. Jeśli sufit nie przepuszcza pary wodnej to nie ma prawa się nic dziać. Poza tym nawet cienka izolacja nad stropem zapobiega zawilgoceniu betonu z zewnątrz. Gdybyście tego nie zrobili w przyszłości mógłby być problem z przemarzaniem. Ale tutaj powinno być wszystko ok.

fotoamator
Автор

Witam fajny odcinek, co do sufitu jak i ściany dobry jest grunt szczepny kwarcowy pozdrawiam serdecznie.

jacek
Автор

Dobrze zrobiony klej i nie trzeba podpierać

krzysztofm
Автор

Co do wtapianie siatki na tak trudne podłoża to można zastosować środek gruntujacy z kruszywem (kwarcem)

sylwesters.
Автор

Witam. Na moim przykładzie to ocieplilem cały dom od środka od góry i od zewnątrz oraz dół. W tym wszystkim postarałem się by materiały były paroprzepuszczalne. Od środka wyglądało to tak ze dałem stelaż metalowy pod płyty a między stelażami wełna i folia od dołu by wełna nie wchłaniała wilgoci choć podłoga była zerwana w każdym pomieszczeniu następnie ziemia wybrana na pół metra potem zasyp z piasku wylewka folia styropian folia wylewka. Ogólnie dom został totalnie wygłuszony na odgłosy zewnątrz 😂 zadbałem o wentylację, minęło 25 lat i zero wilgoci 😊 dodam jeszcze że dom był stary a ściany zewnętrzne były stawiane na cegłę na sztorc mury tak zwane pruskie więc sam tynk nie wchodził w rachubę bo stary tynk nie spełniał zadania dlatego zerwalem stary tynk i dałem karton gips na stelaż.

krzciuk
Автор

Końcówka filmu, to czysta bezczelnosć!!! Chłodno pozdrawiam!

zabawna
Автор

dom nie może zgnić jak nigdy nie będzie skończony :D

xani
Автор

Ja dociepliłem wnętrze żadnego grzyba nie mam po 7 latach.
Dociepliłem wełną i dobralem tynki i farby odpowiednie. To tez jest bardzo ważne. Głównym czynnik to wentylacja które ma kazde pomieszczenie z czujkami wilgotności i co2.

arkan
Автор

w innych krajach ocieplaja od wewnatrz i zyja. Dopoki nie dopuscisz powietrza za izolacje nie bedzie tam powietrza by sie kondensowało. Problem izolacji od wewnatrz to brak masy grzewczej, wiec dopoki grzejesz jest cieplo, przestajesz grzac i robi sie zimno.
Sposob jaki ja widzialem to bylo ocieplenie piwnicy w USA, tam zrobili drewniana ramę 10cm od siany, nastepnie pomalowali sciane gruntem poliurethanowym co chwyta sie nawet do mokrego betonu i formuje bariere wodoodporna, na to przyszła piana natryskowa, nie ma znaczenia czy to sie chwyci w tym przypadku bo rama drewniana jest przykrecona do podlogi i sufitu. Przez izolacje nie przechodzily wiec zadne kołki wiec nie było zadnej kondensacji.

MM
Автор

Paroizolacja dodatkowa by się przydała. Uczciwie przyznam że ocieplałem tylko drewniany strop wełną i tam się daje. Ale ogólnie problem fizyczny podobny więc i rozwiążnie też. Na sam pir bym nie liczył. Co do gładzi to cementowo wapienny cekol c35 dobrze wspominam. A co do tyczek to uzywałem podobnych yato do podpierania płyt gk na suficie. Zdały egzamin ale sie zużyły bo dosłownie rura zmiękła :) Tzn przy dociskaniu płyt te otworki na bolce blokujące sie powyrabiały i już przepuszczają. Tak więc z obciążaniem to tak faktycznie bez przesady. Pozdrawiam

stefanwaldek