'Obserwowana, pilnowana, zbuntowana. Kobiety w Gdańsku i na Pomorzu...'- prof. dr hab. Beata Możejko

preview_player
Показать описание

Prof. Beata Możejko zajmuje się historią gospodarczą i społeczną, w tym historią kobiet. Prowadzi badania nad Jagiellonami, rodami dynastycznymi i szlacheckimi; jest autorką ok. 200 prac, w tym Peter von Danzig. The Story of Great Caravel 1462–1475 (Brill 2020). Redaktorka tomu New Studies in Medieval and Renaissance Poland and Prussia. The Impact of Prussia (London and New York 2017), współredaktorka tomów: Monetisation and Commercialisation in the Baltic Sea, 1050-1450 (London and New York 2021); Networking in Late Medieval Central Europe. Friends, Families, Foes (London and New York 2023). Od 2013 członkini Komitetu Wiedzy Gedanopedii (internetowej wersji Encyklopedii Gdańskiej). W marcu 2021 wybrana na Corresponding Fellow of the Centre for Medieval Studies (CMS) in Prague. W kadencjach 2012–2016 i 2020–2024 senatorka UG. Od 2019 członkini Komisji do spraw Społecznej Odpowiedzialności UG. Od 2022. W kadencji 2020–2023 członkini prezydium Komisji Nauk Historycznych PAN. W kadencji 2019–2023 wiceprzewodnicząca Rady Muzeum przy Muzeum Zamkowym w Malborku, w kadencji 2022–2026 członki Rady Muzeum Archeologicznego w Gdańsku i wiceprzewodnicząca Rady Muzeum Gdańska.

Wykład powstał w ramach cyklu wykładów kaszubologicznych organizowanych przez Wydział Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego w 2023 roku pt. „Baby, wiedźmy, czarownice… Odsłona II. Kobieta w języku i kulturze Kaszub i Pomorza” i nawiązuje do edycji realizowanej w 2017 r. Zakres dociekań naukowych związanych z aktywnością kobiet w różnych obszarach życia społecznego, naukowego i kulturalnego – zarówno w przeszłości jak i dziś – stanowi niezmiennie inspirujący materiał do badań i dyskusji akademickiej.

Nagrania zrealizowano w studiu nagrań Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku. Uzupełnieniem wykładu jest spotkanie z prelegentem online (MS Teams, link poniżej). Zgodnie z decyzją władz rektorskich poniedziałkowe wykłady ogólnouczelniane stają się wykładami międzyuczelnianymi. Na spotkaniu wykładowca rozwija problem, a słuchacze mają możliwość zadawania pytań.

9.10. dr Agnieszka Bednarek-Bohdziewicz (UG) ANTROPOLOGIA KULTUROWA
Kaszubskie „czarownice”. Od ludowych wierzeń do herstorycznych rehabilitacji
16.10. prof. dr hab. Beata Możejko (UG) HISTORIA
Obserwowana, pilnowana, zbuntowana. Kobiety w Gdańsku i na Pomorzu Gdańskim w późnym średniowieczu
23.10. dr Karolina Ciechorska-Kulesza, Sulisława Borowska, Ewelina Stefańska (UG/KUL w Wieżycy) SOCJOLOGIA/ ANTROPOLOGIA KULTUROWA
Między gotowaniem, rękodziełem, animowaniem a obywatelskim włączaniem – różne oblicza aktywności kobiet ma Kaszubach
30.10. prof. dr hab. Tadeusz Linkner (UG/Kościerzyna) LITERATUROZNAWSTWO
Kobiety z powieści Aleksandra Majkowskiego
6.11. prof. dr hab. Adela Kuik-Kalinowska, prof. dr hab. Daniel Kalinowski (Uniwersytet Pomorski w Słupsku) LITERATUROZNAWSTWO
Od szeptu do krzyku. Głos kobiet w literaturze kaszubskiej
13.11. dr hab. prof. UG Miłosława Borzyszkowska-Szewczyk (UG) LITERATUROZNAWSTWO
'Światy życia' w autobiografiach kobiet z Pomorza
20.11. dr Aleksandra Kurowska-Susdorf (Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni) PEDAGOGIKA
Kaszubki w obliczu śmierci. Jak aktywna postawa kobiet chroni(ła) przed śmiercią, urokami, wampiryzmem.
27.11. mgr Anna Miler (działaczka społeczna) KULTUROZNAWSTWO
Stoczniowe możliwości – kariery kobiet w Stoczni Gdańskiej
4.12. dr hab. prof. UG Monika Pomirska (UG) LITERATUROZNAWSTWO
Zaklęte królewianki, stolemki i rybackie córki – kobiety w baśniach kaszubskich
11.12. prof. dr hab. C. Obracht-Prondzyński (UG) SOCJOLOGIA
Kobiety a współczesna sytuacja Kaszubów. Obraz z perspektywą

Projekt jest realizowany przez Wydział Filologiczny UG wspólnie z Instytutem Kaszubskim, Zrzeszeniem Kaszubsko-Pomorskim i Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku, a finansowany w ramach zadania „Etnofilologia kaszubska” ze środków MSWiA.
Рекомендации по теме