Gerda Zircon 116 - kolejna próba przewiercenia korpusu! Dobre wiertła od widza!

preview_player
Показать описание
Dzisiaj miałem odpocząć i nic nie nagrywać....
No ale odebrałem list z wiertłami od widza Michał.... no i korciło;)

Michał wcześniej pisał, że może podesłać mi parę porządnych/przemysłowych wierteł i potwierdzam - wiertła są MEGA i wielkie DZIĘKI za nie Michale!

Wydaję mi się, że najsłabszym ogniwem w tym materiale jestem ja:/

W ogóle - wrzucam film o godzinie 00:30 - ciekawe czy ktokolwiek to do świtu obejrzy ;)

No tak czy siak wziąłem na "testy" wierteł najtwardszy materiał w jakim kiedykolwiek wierciłem - kłódkę Gerdy o nazwie Zircon - osoby śledzące kanał na pewno kojarzą moje nieudolne z nią zmagania;)

Oj długi to materiał mi wyszedł....

Powiem jeszcze tylko, że Gerda nie sponsoruję tego odcinka... w ogóle nikt poza widzami mnie nie "sponsoruję" (patronite i reklamy na YT) - no nic - już więcej nie "paplam"...

pozdrawiam i miłego oglądania!
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Pierwsza sprawa to za szybkie obroty podczas wiercenia w tak twardym materiale. WD40 słabo nadaje się do chłodzenia wiertła i materiału podczas wiercenia lepiej kupić dedykowany do tego celu preparat i nie żałować go podczas wiercenia. Wiertła HSS są używane do stali, która nie przekracza twardości 35 HRC. Są jeszcze wiertła HSSE z dodatkiem 5% kobaltu. Gdy materiał jest, naprawdę twardy trzeba, zastosować wiertła z płytką wlutowaną. Ta kłódka jest naprawdę twarda i myślę, że tylko wiertło z wlutowaną płytką sobie z nią poradzi. Można też spróbować odprężenia i zmiękczanie stali. Pozdrawiam.

Delko
Автор

Super materiał. Przewiercenie tej kłódki staje się powoli obsesją na tym kanale :D Ale pozytywną.

johanwatherman
Автор

Panie prowadzący ten kanał - zrób PROSZĘ test tej kłódki za pomocą ciecia jej szlifierką kątową i/lub palnikiem do spawania i/lub laserem do ciecia? Da radę?
Kto za, dawać like!

PatrykTech
Автор

Świetny film na noc, od razu lepiej się będzie spało :D życzę udanych wierceń w przyszłości, pozdrawiam :D

robertjaszczak
Автор

Fajne video. szacun ze probojesz I się nie podajesz. No i że potrafisz się przyznać do niewiedzy- pozdro - czekam na następną próbę. pozdro

Marek_k
Автор

Gorąco śledzę temat przewiercenia tej Gerdy i cieszę się, że w końcu udało się ją ugryźć. Tym razem od siebie dodam, że duże znaczenie dla trwałości wiertła ma między innymi kąt ustawienia wiertła względem powierzchni. Pozdrawiam!

krzysztofstrycharz
Автор

Z tego co widzę to tylko kobaltowe wiertła ci troszkę lepiej wierciły np to HSS-E. Wierć na niskich obrotach z chłodzeniem i sporym dociskiem. Skup się na opisach wierteł. Sprawdź w google co oznaczają to będziesz wiedział jakie wiercą dobrze a jakie źle. Przykład oznaczeń : 1- ze stali szybkotnącej (HSS)
2 - ze stali kobaltowej (HSS-E lub HSS-Co)
3- z węgliku spiekanego (HM)
4- ze stali proszkowej (PM)
5- z płytką diamentową (PKD lub DIA)

lucaswos
Автор

Chyba jako amortyzacja żeby się nie stępiło czy nie uszkodzilo, a i obroty przy wierceniu za wysokie :) ale łapka w górę jak zawsze za odcinek :) Fajnie jak by wysylkowicz podał nazwy i numery wierteł :)

Bystry
Автор

Przede wszystkim, gdy musimy w metalu wywiercić otwór np: fi -8 mm. i większy to zawsze zaczynamy od wiertła dajmy na to fi -3 aby zrobić prowadzenie na duże wiertło a jednocześnie, aby czoło dużego wiertła nie ... ślizgało się ! Gdy jest już wywiercony otwór trójką/czwórką wówczas czoło dużego wiertła trafia na wywiercony już wcześniej otwór, zaś krawędzie skrawające dużego wiertła bez problemu już skrawają metal powiększając otwór do wymaganej średnicy. Oczywiście twardość wiertła musi odpowiadać materiałowi jaki zamierzamy przewiercić, bo wiertłami za 10zł. możemy dobrze wiercić ołów, aluminiów itp.
Natomiast, gdy wiertło ostrzymy na szlifierce to musimy pamiętać o zachowaniu prawidłowego kąt skrawania na krawędziach wiertła.

TAD
Автор

Wiercenie w metalu trzeba wykonywać z odpowiednimi obrotami wrzeciona (wiertła) i z odpowiednim posuwem ( ruchem wiertła w materiał ). Bardzo ważne jest chłodzenie. W domu możesz lać wodę. Wióry im dłuższe tym lepsze. Materiał ma być skrywany. Wiertła są zabezpieczone do transportu klejem żeby nie uszkodzić krawędzi skrawającej. Pozdrawiam 🙂

kigam
Автор

Po komentarzach wnioskuję, że są tu osoby obeznane z tematem obróbki metalu. Słyszałem, że kiedyś jako chłodziwo stosowało się mieszaninę wody i oleju rzepakowego, czy morze to ktoś potwierdzić. Do tej kłódki to wiertła chyba tylko twardością zbliżone do diamentu sobie poradzą.

apiechocki
Автор

Są wiertła za kilka złotych sztuka i te co kosztują 100-300 zł sztuka, te przewiercą jak masło tą kłódkę :))) wieci się mniejszym i poprawia większym, chłodziwo to woda, mydło, olej Pozdrawiam

leszko
Автор

Zacznij wiercić małym wiertłem, ma miejsza powierzchnię I szybciej się przewiercisz( od wiertła 4mm bym zaczal) następnie zwiększasz średnicę wiertła o 1.5 mm przy tak twardym materiale małe obroty dużo chlodziwa. Kup sobie olej do wiercenia i gwintowania. Twarde materiały zawsze nawiercam nawiertakiem.

krysztalekdiament
Автор

Może szlifierke kątową akumulatorową zastosować. W końcu spełnia założenia siłowego otwarcia kłódki w terenie....

Sztukmistrzzlublina
Автор

Wyjątkowo paskudna kłódka pod względem rozwalenia jej lub otwarcia bez klucza. Ja bym potraktował paskudę gumówką (zarówno pałąk jak i korpus) i spróbował przewiercić na wiertarce kolumnowej. Najlepiej takiej solidnej z 3 fazowym silnikiem, ustawić najwolniejsze obroty i myślę, że nawet kobaltowe wiertło DeWalt dałoby radę jakby dobrze je przycisnąć i polewać chłodziwem. Jak gumówka i wiercenie wyżej opisanym sposobem nie da rady zostaje jeszcze jeden sposób - palnik acetylenowo tlenowy. Tego na pewno ta kłódka nie przetrwa :D

AKNKM
Автор

A próbowałeś wiertło stopniowe? Myślę że do szybkiego podejścia "z ręki", jako próba siłowa są w sam raz. Wiem są drogie ale ci którym zależy na tym co taka kłódka zabezpiecza mają pewnie jeszcze lepsze zestawy.

Kosmita_jw
Автор

no pewniak że obejrzy zawsze na początku mojej listy po wejściu na yt :P chodzby i o 3.00

MMnukleaXray
Автор

Jakie masz zaintersowania ? No wiesz mam taka klodke i po pracy ....

wader
Автор

Ten wosk na wiertle zabezpiecza przed uszkodzeniem mechanicznym krawędzi tnącej. W gdy wiertła o siebie uderzają (np w transporcie) mogło by to spowodować uszkodzenie lub stępienie. Na wideo widzę że wiercisz w nieprawidłowy sposób, jeśli sie ślizga wiertło to przy dużych obrotach szybko je tępisz, powinieneś zmniejszyć obroty i mocniej docisnąć wiertarkę. Ponadto WD40 szybko odparowuje i po tym palisz wiertło. Spróbuj użyć cięższy olej lub nawet smar.

radoslawjocz
Автор

Proponuję użyć najpierw małego wiertła, o średnicy ścina wiertła dużego a nastepnie powiercić wiertłem dużym. W ten sposób eliminujesz opór duzego ścina wiertła dużego. Wiercenie bedzie na 2X ale za to skuteczniejsze.

butelkawyborowej