17 tanács, hogy ne pusztuljon el az autód

preview_player
Показать описание
Ez pedig a motormelegítős videó linkje:

Amikor az ember hosszú ideje használja az autóját, régóta vezet, akaratlanul is magáévá tesz olyan szokásokat, amelyek nem feltétlen jók az autónak. Biztos mindenki tudna sorolni egy jó pár ilyet, de vannak dolgok, amiket csak simán elfelejtünk, hiszen kívül esik a hétköznapi felhasználás körülményein. Most összeszedtünk 17 olyan dolgot, amivel kicsit talán hozzátehetsz az autód élettartamához.
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Hasznos videó köszi, de én még megemlítenék egy-két dolgot. Ha van, a kettőstömegű lendkerék védelme érdekében kinyomott kuplunggal állítsuk le az autót (ha lehet úgy is indítsuk). A kezünket ha lehet, ne tartsuk folyamatosan a váltókaron mert az feleslegesen terheli a váltó mechanikáját. A motorolajat cseréljük le 1-2 évente akkor is ha nem értük még el a javasolt km-t. Ami a folyadékokat illeti sokan elfeledkeznek még a váltóban (esetleg szervóban, difiben) lévőről, néha azt is cserélni kell - főleg az automata váltóét. A guminyomást is ellenőrizzük időnként mert sem a túl magas, sem a túl alacsony nyomás nem tesz jót neki. Az álló helyzetben lévő autónak ne tekergessük a kormányát mert az nem jó a guminak és feleslegesen terheli a kormányművet. Turbós autónkat nagyobb tempó vagy hosszabb emelkedő után ne állítsuk le azonnal, várjunk 1-2 percet vele a túl forró olaj miatt. Télen a nagy mínuszokban ha az autóval hosszabb időre leparkolunk egyenes úton (nem emelkedőn) akkor ne húzzuk be a kézifékét (inkább csak hagyjuk sebességben) mert elég könnyen befagyhat. Az akksi sarukat néhány évente nézzük meg, pucoljuk meg és kenjük át, mert öregszik, koszolódik, oxidálódik. Ha nem éppen új autónk van, az elektromos ablakokat is néha húzzuk le (főleg a hátsókat amiket ritkábban használunk) az emelő szerkezet kenése miatt... hirtelen ennyi, de ha nagyon agyalnék tuti eszembe jutna még néhány...

dobi
Автор

A már eddig beírtakhoz néhány kiegészítést tennék:
1. motorfék, kuplung, klíma, váltó:
Ha épp nem 3200m-es magas hegyről ereszkedsz le, akkor csak enyhe fékhatást generálva alkalmazd, ami elég az üzemanyag-befecskendezés szüneteléséhez, így nincs fogyasztás közben (Kb. 2000. után gyártott, elektronikus vezérlés mellett igaz). A manuális vezérlésnél a fogyasztás nem változik, de minden esetben jót tesz az enyhe motorfék, mert az alapjárati helyett kicsivel emeltebb (1500-2500 ford./perc) fordulatszám növeli a fék és a kormány rásegítését is, a klímázás is hatékonyabb (ugye nem csak nyáron hűsítésre, hanem csapadékos időben párátlanítás céljából is használjuk rendszeresen, így nem szárad ki a csövek tömítése és ki is látunk az ablakon), hiszen a klímakompresszort is motor hajtja meg, sőt: még az akkumulátor is jobb töltést kap, hiszen a generátor is jobban forog.
Erős motorfék nem ajánlott, mert a motort és a hajtásláncot károsíthatja. A motorfék nem helyettesíti a rendes féket (főleg kis benzines és könnyű futású, újabb dízelek amúgy is alig érezhetően fékeznek az alsó fordulati tartományban, felső tartományban pedig nem célszerű a károsodást kockáztatni, kivéve nagy szükség esetén).
A kuplungot egyszer elég kinyomni (duplakuplungos hívők és váltókarrángatók figyelmébe), de akkor határozottan és teljesen. A váltókart nem kell rángatni, kapkodni vele, hanem hagyni kell időt a szinkrongyűrűknek, hogy összefékezzék magukat, majd csak ezután kell a váltókart "beterelni" a következő sebességfokozatba. Tehát ne nyomd/húzd izomból, ne erőltesd, hanem vezesd be a kívánt fokozatba.
Fontos, hogy nem váltunk 1-esből 3-asba, vagy 2-esből 4-esbe, mivel a mérnökök arra tervezték meg a szinkrongyűrűket, hogy sorban váltanak majd vele, nem kihagyásokkal.
Ha pl. nem sikerült még soha kussban betenni hátramenetbe (R), akkor próbáld ki:
a) állóra fékezed az autót,
b) 1 másodpercig tartod benyomva a kuplunot, mielőtt higgadtan R-be teszed.
Motorfékhez elég elvenni a gázt, közben fékezel is, közben esik a fordulat, de mielőtt 1000 alá esik, vissza kell váltani egy fokozatot, amire a kuplungot finomabban engedjük fel, mint gyorsításkor (az idétlen duplakuplungosoknak: gázfröccs nélkül!), s közben szükség szerint nyomjuk a fékpedált is. Normál városi, országúti körülmények között 1-esben már nem érdemes motorfékezni.
2. Takarékos vezetés:
a) Az útvonal kiválasztásakor a minőség is szempont, de a haladás még annál is fontosabb. Hiába rövidebb az egyik út, ha közben ezernyi kereszteződés vagy lámpa kényszerít megállásra, miközben a másik úton szinte folyamatosan lehet haladni akár a legnagyobb sebességfokozatban.
b) Ha naponta autóval jársz munkába, akkor ne legyél lusta megfigyelni a jelzőlámpák működését: váltási ütem, időzítés. Ha eléred, hogy fék nélkül, csak gázelvétellel át tudsz menni egy hosszabb útszakaszon, rá fogsz jönni, hogy nem éri meg nyomni a gázt, ha utána tapossuk a féket, mert túl hamar értünk a piroshoz, ahelyett hogy lassabban közelítettünk volna meg és mire odaérünk a lámpához már zöldre vált, így elkerülhető a fölösleges gázadás és fékezés.
c) Sose taposd a gázt alacsony fordulaton (1400-1700 alatt) akkor se, ha úgy érzed, hogy jól húz lent is a turbódízeled, mert nem tud optimálisan elégni a sok nafta, mintha hagynál neki kifutást, így több levegőhöz jut a motor, nem erőlködik úgy. Ez segít a hengerek ovális kopását is megelőzni.
3. Költsetek az autóra! Abszurd módon ilyenkor kerül kevesebbe. ;)
Minőségi olajat motorba, kézi váltóba, akkor is, ha "élettartamolaj" van benne a gyártó szerint. Ez azt jelenti, hogy addig nem kell a váltóolajat cserélni, amíg a váltó működik. :D De nem is fog élni 10-30 évet.
Ne spóroljunk szűrőkön, cserére javasolt alkatrészeken! Tankoljunk normális minőségű üzemanyagot!
4. Mentalitás:
Az autózás nem alapjogunk! Csak akkor induljunk, ha tudunk biztonságosan vezetni és az autónk is műszakilag biztonságos állapotban van.
Pattogó lengéscsillapító, a kiégett féklámpaizzó, a durván füstölő kipufogó... Ezek egyike is elég, hogy NE induljunk el!
Műszaki vizsgánál nem a vizsgabiztost kell megkenni, hanem az autót kell rendbe hozni.
Tartsunk megfelelő követési távolságot sávváltás közben is: ne menjünk a másik seggébe, de ne is vágjunk be a másik autós elé úgy, hogy belemegyünk a követési távolságába, mert egy hirtelen fékezést megkövetelő helyzetben fizikailag lehetetlen lesz elkerülni a karambolt, aminek így a károkozói leszünk! A sávváltási szándékot jelezzük előre és várjuk meg, amíg beengednek. Gondolom te is azt szereted, ha nem ráderőszakolják magukat mások, hanem megadják a lehetőséget, hogy eldöntsd: önző módon még rá is gyorsítasz, nehogy be tudjon jönni eléd, vagy előzékenyen beengeded.
Ugye neked is jól esik, ha valaki előzékeny veled, amikor neked van rá szükséged?!
Ha késve indultál el, ne próbáld meg az úton behozni a késést, mert önző/őrült/zombi leszel és előbb vagy utóbb megfizeted az árát (vagy más jár pórul miattad). Tanulj a hibádból és indulj el hamarabb!
Autópályán 130 km/h sebességgel haladva 1mp alatt 36, 1 m-t teszünk meg. Az átlagos vezető reakcióideje 1mp. Tehát amikor 5-10 méterrel tolod a másik seggét, akkor éppen a 2-5 évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető "közvetett veszélyeztetést" valósítod meg, mivel váratlan fékezés esetén NEM TUDSZ időben reagálni és ütközni fogsz! Ekkora sebességnél pedig akár megpördülhet, fejre is állhat miattad az előtted haladó jármű, ha épp úgy sikerül nekiütköznöd, ami akár mások halálát is okozhatja és ezt nem tudod kivédeni, mondjuk ki: gyilkos leszel! Te gyilkos akarsz lenni? Ha nem, akkor ne menj 2 mp-nél közelebb autópályán a másik seggébe. Egyben ne is menj vissza a jobb sávba egy előzés után úgy, hogy az ott haladónak belemész a követési távolságába csak azért, mert téged épp "levillog, letol" valaki. A sajátoddal és mások életével is játszol ilyenkor!

markn
Автор

Más autójára is vigyázok, úgy hogy nem b.szom neki az ajtót parkolókban! Nagyon sok ember tehetne úgy mint én ! :D

mtb
Автор

Az érzés, amikor a totalcar-os újságíró tanácsai nem mondanak semmi újat, mert már amióta autóm van figyelek az említett dolgokra... Felbecsülhetetlen :D
De! Hozzá teszem, nagyon jó hogy vannak ilyen figyelem felhívó videók, mert sokan csak közlekedő edény ként használják a járművüket...
Szóval köszönet!!

Shiro
Автор

Nagy probléma szokott lenni a műanyag dobbetétek mögött felgyülemlő sár is. Azt is érdemes rendszeresen kitakarítani.

vfarkas
Автор

Zsúfolt parkolókban, pl. bevásárlóközpontoknál inkább 100 m -el arrébb, de biztonságban állok meg, a távoli parkoló helyeken szellősebben vannak az autók és így kisebb eséllyel nyitják rám az ajtót és nem törnek össze.

attilarado
Автор

Turbó hűtés leállítás előtt

Klíma kikapcs leállítás előtt pár perccel plusz magas fokozatra állítani a venlittátorokat, hogy az elpárologtató kiszáradjon (ez is pár perc)

Fék hűtés ha hosszú hegymenet után hirtelen megállnánk...

attilameszaros
Автор

Nekem is van egy: Ne csúsztasd a féket, nem kuplung!
Agyam eldobom amikor gurul és több száz méteren világít a féklámpa, de alig lassul. Erre bőven jó lenne a motorfék!

adamkoran
Автор

Én nem tudtam hogy a gumi kédereket is kell ápolni de ezt most meg is teszem és be is vezetem a megszokott dolgaim közé. Mint ahogy a gumi abroncsot szoktam ápolni rendszeresen. :) Köszi Anti a jó tanácsot remélem lesz még ilyen videó hogy tanuljak és még jobban karban tartsam az autómat. Az előző videóból meg tanultam hogy ártottam télen a motornak hogy járattam alapjáraton hidegen ezt azóta nem csinálom.

adammihalypalotas
Автор

Azt tudom még hozzáadni, hogy érdemes használni a motorféket. Egy-egy üres szakaszon, ahol a végén úgyis lámpa vagy dugó van, ott csak hagyni. Akár vissza is váltani egy sebességet (rev-matching-el persze). Így kíméljük a fékeket, és csökken a fogyasztás.

Derively
Автор

Én még megemlítettem volna azt hogy nem jó városban túlzottan alacsony fordulaton járni magas sebességi fokozatban . Pl 45nél már váltják az 5diket

HajosTamas
Автор

Nagyon, de nagyon hasznos videó. Köszi Anti!😉

ferencbertalanroth
Автор

Kímélhetjük az autók fényszóróit ha nem parkolunk a nappal szemben lehetőség szerint. A mostani műanyag lámpatestek gyári UV védelme idővel károsodik és emiatt lemattulnak, ezt a folyamatot lehet elodázni egy kis odafigyeléssel. További előny, hogy az egyéb alkatrészek (kormány, műszerfal, stb.) sem forrósodnak fel olyan mértékben ha nem a tűző nappal szemben állunk az autóval. Fontos dolog továbbá, hogy manuális váltóval szerelt autóval parkolásnál elsődlegesen a kézifékkel rögzítsük a járművet, pusztán sebességben hagyva megnyúlhat a vezérműszíj- vagy lánc ami komoly motorhibákat okozhat idővel. Kivétel ez alól a tél, ilyenkor meggondolandó lehet a kézifék használata a befagyás veszélye miatt. Régóta követem a Totalcar-t, szuper a műsor, minden jót Nektek Anti!

regeczinorbert
Автор

Városban 4-ikben használom a kocsit 5-öst nem kapcsolok. 2 ezres fordulattal szépen erölködésmentesen teszi a dolgát.Talán ha 2 decivel eszik többet, mint ha ötödikben eröltetném.

flashboot
Автор

Automata váltós autókhoz tudok mondani egy tippet.
Ugye az automata váltós autókban a P azaz a parkoló állásban állítjuk le az autót, amely megakadályozza, hogy az autó elguruljon. Enyhébb emelkedős helyeken ugye ez van annyira erős hogy megtartsa az autót és ezért sokan nem is húzzák be a kéziféket, de ezzel csökken a váltó élettartama mert sokkal nagyobb teher nehezedik rá. Tehát még enyhe emelkedős helyeken is érdemes behúzni a kéziféket, még pedig úgy hogy azelőtt tesszük meg ezt mielőtt betennék a váltót P állásba, és ezzel kézifék egyből rögzíti az autót és így nem terheljük a váltót.

attilakovacs
Автор

Pár dolog ami így érzésre kimaradt:

Kézifék: a bowdenes változat előszeretettel szeret berohadni ha nincs használva (emiatt amikor meg egyszer kéne akkor könnyen beragad), bizonyos típusoknál ez hatványozottan igaz. Persze lehet élni nélküle is, sebességben hagyott autó viszonylag ritkán gurul el.

Hidegindításkor történő utastér fűtés, főleg nagy hidegben: tilos! Ne terheljük már szegény motort azzal hogy elvonjuk tőle azt a kevés maradékhőt is. Így nehezebben melegszik ugyanakkor közben szépen kopik. Ehhez kapcsolódóan motormelegítéskor amint beállt a standard vízhőfok, még nem érdemes rögtön a lovak közé csapni mert az olaj még vígan az ideális hőfok alatt van. Nem volt hülyeség anno az olajhőmérő, sajnos ma már elvétve szériatartozék. Így marad a megérzés vagy egy kompromisszumos időablak (víz+5perc) betartása.

Hosszabb ideig letámasztott autóhoz (tipikusan télre letámasztott játszós) érdemes időnként elzarándokolni és átforgatni akár egy rövid tiszteletkör erejéig. Néha komoly kenési problémák előzhetők meg vele illetve a benzin se romlik meg.

Gumialkatrészek ápolása: nem csak a kédernél fontos, hanem a géptérben található víz és egyéb gumicsöveket is érdemes átfújni, meghálálják. Illetve kerékcserekor mielőtt mennek a polcra egy gumiápolós lefújás+kavicsok kiszedése néha 1-2 plusz szezont is jelenthet.

fezogt
Автор

Köszönöm a jó tanácsokat, melyeket igen fontos követni hogy kedvenc autónk sokáig szolgálhasson minket.

elekkecskes
Автор

Én arra is figyelek, hogy ne tekerjem koppanásig a kormányt, és tartsam úgy, ezzel is kímélve a kormányszervót

isten
Автор

Es azok akik pirosnal folyamatosan tancoltatjak az autot elore-hatra vagy kuplungal tarja, hogy ne guruljon hatra?

TituszFekete
Автор

Kombi autó tulajoknak szól hogy ha nagyon poros a hátsó ablak ne töröljük ablaktörlő lapáttal mert csúnyán karcos lesz az üveg tőle!

andrasvarga
visit shbcf.ru