5 poważnych błędów przy INTERPRETACJI badań laboratoryjnych oraz jak ich unikać

preview_player
Показать описание
Analiza badań laboratoryjnych wymaga nie tylko wiedzy merytorycznej, dotyczącej samej badanej zmiennej oraz tego, jak jej wyniki łączą się ze zmianą stanu zdrowia. Jest to umiejętność sama w sobie, która wymaga dość dużej dyscypliny w myśleniu. W filmiku omówię 5 najczęstszych błędów popełnianych podczas prób samodzielnej interpretacji badań laboratoryjnych. Pomogą Ci one w przyszłości lepiej radzić sobie z tym zadaniem.

=========================

Dla Twojej wygody pod poniższym adresem znajdziesz wszystkie użyteczne linki:

- kursy (o jeden włos za daleko, Vocabulary Labs, Experts Incubator i inne)
- patronat
- newsletter
- moje strony internetowe z formularzami kontaktowymi
- wszystkie media społecznościowe (Fb, Twitter, Instagram)

=========================
SYGNATURY CZASOWE:

00:00 – Wstęp.
00:44 – 1. Markery są zmienne.
02:54 – 2. Czynniki zakłócające.
05:00 – Badanie stężenia glukozy.
06:05 – Badanie kreatyniny.
08:15 – 3. Brak precyzji pomiaru.
10:57 – 4. Brak zrozumienia trendu.
13:58 – Jak notować wyniki badań i obserwować trendy.
20:31 – 5. Brak zrozumienia całokształtu badania.
25:17 – Podsumowanie.
27:26 – Koniec.
=========================
ZDROWOROZSĄDKOWE PRZYPOMNIENIE:

Materiały przedstawione w niniejszym filmie mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane, jako porada medyczna lub zamiennik wizyty u specjalisty z dziedziny medycyny, lub dietetyki. Ludzki organizm jest skomplikowany i na stany chorobowe wpływają tysiące czynników, takich jak dieta, suplementy oraz leki, które bierzesz, choroby współtowarzyszące itd. Zalecenie, które jest skuteczne dla innej osoby Tobie może zaszkodzić. Zachowaj więc zdrowy rozsądek w internecie.

=========================
NEWSLETTER o pamięci, językach i żywieniu:

=========================
KURSY i SZKOLENIA JĘZYKOWE oraz PAMIĘCIOWE ⤵️

Jeśli interesuję Cię szybka nauka języków obcych oraz skuteczne przyswajanie wiedzy z dowolnej dziedziny, takiej, jak choćby medycyna, czy dietetyka, to sprawdź moje kursy:

==============
BADANIA I INNE MATERIAŁY ⤵️
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Jak zawsze porcja muzyki, aby przyjemnie spędzić czas również po obejrzeniu filmików🙂

BartoszCzekala
Автор

W części dotyczącej obserwacji trendów zapomniałem wspomnieć o czymś bardzo ważnym: warto również prowadzić regularne zapisy swojej wagi i ciśnienia. Proste pomiary, a robione regularnie mogą nam mnóstwo powiedzieć, czy coś nie zaczyna się z nami dziać niepokojącego.

BartoszCzekala
Автор

Brawo Bartek!!! To co mnie najbardziej wkurza u lekarzy, to że oceniają badania BEZ ŻADNEGO WYWIADU !!!! Żadnego pytania o styl życia (kanapowiec czy sportowiec), o poprzednie wyniki, choroby, zabiegi, uwarunkowania genetyczne, itp... Tylko jak cholesterol 250 to od razu "uuuu ale ma pan wysoki!!! muzimy obniżać!!!"

arkobb
Автор

Materiał który by się bardzo przydał to temat JODU, jakie kłamstwa i mikro dawki są nam wmawiane. Jakie protokoły stosowania, z czym, czy można przy hashi/niedoczynności?

ultrasone
Автор

Dzięki za ciekawy materiał jak poprawieni zinterpretować wyniki badań :)

krzysztofwinczura
Автор

Nikt tak nie opowiada takich medycznych ciekawostek jak Ty ❤ żałuję że nie ma tego więcej...😅

annasnieg
Автор

Bardzo pomocne i jasno wytlumaczone piec punktow do lepszego zrozumienia badan. Super! Jak zawsze, wielkie dzieki, Bartek!

Pawel-D
Автор

Dziękuję i pozdrawiam, proszę o niewydolności nerek

iwonna
Автор

19:45 O tak. Regularnie też to tak u mnie wygląda 😅 Raz w bezrozumnym szale zostałem zwyzywany nawet przez taką jedną panią doktor, gdy zobaczyła, że mam cholesterol prawie 500. Na początku jeszcze miałem jakąś nadzieję, że jej opowiem co to LMHR itd, ale była w takim oszołomieniu, że prędko zrezygnowałem i po prostu wyszedłem, bo nie było o czym rozmawiać.

ropiakpawel
Автор

Bardzo ważny temat, pierwsze od Ciebie usłyszałem takie wnioski Wydaje się to być logiczne i oczywiste👍

kogelmogel-MOVIE
Автор

Ja dokładnie analizuję moje badania, porównuję z poprzednimi nawet sprzed kilku lat 😊

slawkalakomska
Автор

Bardzo przydatny filmik dużo wyjaśnia. Dziękuję i pozdrawiam.

krystynadytkowska
Автор

Fajnie, że poruszasz ten temat.

piewcy badań jedynie zniechęcają ludzi do działania jak wywala listę jak trza zrobić i wydać masę na to kasy, a pierwsze co się powinno robić to zacząć od zmiany nawyków żywieniowych bo to z nich bierze się najwiecej chorób.

ankaontravel
Автор

Bartku, a nagrałbyś film o SIBO/IMO?
Obejrzałem mnóstwo filmów na ten temat i co ciekawe bardzo różne są podejścia do tego problemu. W szczególności największe kontrowersje budzą:
- leczenie IMO przy pomocy błonnika;
- zejście z carnivore i nawrót SIBO/IMO.
Bardzo by mnie ciekawiło Twoje zdanie na ten temat:)

emielregiss
Автор

Wdzięczność Bartku ❤ super wytłumaczone, pozdrawiam ❤🍀

magicznyogrod
Автор

Dziękuję, jak zwykle bardzo cenne wiadomości

alicjanowak
Автор

Dziękuję Bartek, jak zawsze bardzo ciekawy odcinek, pozdrawiam 🙂

reniaK
Автор

Witaj dzięki za wszystkie dotychczasowe filmy. Są mega inspirujące i co najważniejsze konkretne bez politykowania. Podsuwam temat tarczycy zwłaszcza od strony diagnostyki i sposobów leczenia. 😊

kingadzialowska
Автор

To wlasnie jest potrzebne. Interpretacja badan i powiazan/ zależności. Wielkie dzieki.

Greczien
Автор

Panie Bartku, bardzo prosiłabym o odniesienie się do podobno obecnie najlepszego markera zagrożeń chorobami serca i innymi związanymi z miażdżycą - Apolipoproteiny tzw.Apo B. Ponieważ oglądam i słucham Pana od dawna, ze szczególnym zainteresowaniem wszelkie doniesienia o cholesterolu, byłam zupełnie spokojna i zadowolona z siebie mając cholesterol całkowity ok.320 przy stosunku trójglicerydów do HDL równego 1.Mój przemądrzały syn kazał mi zrobić badanie Apo B ( ma 61 lat)i wyszło, że jest podwyższona ponad normę. Musze przyznać, że mina mi zrzedła. Moje "prowadzenie się" nie jest może bez zarzutu ale nadwagi praktycznie nigdy nie miałam, nie paliłam nigdy, alkohol - sporadycznie, fastfood - sporadycznie. Z aktywnością fizyczną było różnie, ale od kliku lat jest bardzo dobrze. I co mam z tym zrobić - martwić się? Na stronie interpretującej wyniki Apo B wyskoczyła mi hipercholesterolemia rodzinna . Gdyby Pan mógł odnieść do wiarygodności tego markera i czy może być tak, że wszystko ( również cholesterol resztkowy ) jest ok, ale Apo B może wskazywać na poważne problemy. Dodam, że nie jest to badanie zlecane i w ogóle zauważane przez lekarzy w Polsce.

melkanowotnik