Perspektywy nauk neurokognitywnych - prof. dr hab. Włodzisław Duch

preview_player
Показать описание
Wykład wygłoszony został w ramach Tygodnia Mózgu w Warszawie. Instytut Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego, Polska Akademia Nauk, 17 marca 2015 r.

Co już o sobie wiemy i co mamy nadzieję w najbliższych latach dzięki naukom neurokognitywnym się dowiedzieć? Korzystając z modeli komputerowych i z możliwości weryfikacji hipotez za pomocą metod eksperymentalnych rozwijamy program badań łączący nauki przyrodnicze, informatyczne, społeczne i humanistyczne, nauki teoretyczne i eksperymentalne. Jego celem jest zrozumienie procesów umysłowych i ich związku z procesami zachodzącymi w mózgu. Na każdym etapie życia, od narodzin do starości, poszukujemy metod wspomagających rozwój pełnego potencjału człowieka.

Prof. Włodzisław Duch omówił kilka hipotez związanych z rozwojem niemowląt, uczeniem się, talentem artystycznym i matematycznym, intuicją i kreatywnością, neuroplastycznością i formowaniem się prawidłowego obrazu świata. Jak widać, jest to program nie mający szans na szybkie zakończenie

Prof. Włodzisław Duch urodził się w 1954 roku w Kwidzynie. Ukończył studia fizyki teoretycznej na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii UMK w 1977 r, gdzie 3 lata później obronił doktorat z chemii kwantowej i habilitował się z matematyki stosowanej w roku 1987. Tytuł profesora otrzymał w 1997. Oprócz fizyki teoretycznej i informatyki stosowanej zajmuje się także kognitywistyką, informatyką neurokognitywną i filozofią umysłu.

***
Tydzień Mózgu jest coroczną akcją edukacyjną, mającą na celu popularyzowanie wiedzy o mózgu i układzie nerwowym oraz jego działaniu w normie i patologii. Jest to impreza naukowa organizowana od 15 lat z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Badań Układu Nerwowego i Stowarzyszenia na Rzecz Krzewienia Wiedzy o Mózgu DANA, a wspierana przez Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN. Do wygłaszania wykładów zapraszani są wybitni specjaliści z dziedziny neurobiologii, neurologii, psychiatrii, neuropsychologii i neurofizyki. Wykłady mają otwartą formułę i są adresowane do wszystkich osób zainteresowanych problematyką badań układu nerwowego oraz najnowszymi osiągnięciami w tej dziedzinie nauki.

Znajdź nas:
#mózg #neukognitywistyka #nauka #tydzieńmózgu #neuropsychologia #nencki
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Umieszczam pana Ducha na mojej liście świetnych naukowców. Będzie pan obok profesora Vetulani. Gratulacje

Otravistafoto
Автор

Lubię i podziwiam tego profesora!
Gdy czytam te komentarze "wiedzących lepiej" a zapewne nie przeczytali nigdy żadnej pracy profesora albo chociaż jakiejkolwiek książki popularnonaukowej, to zdaje sobie sprawę, jak religia pustoszy umysły wielu ludziom.

sator
Автор

Panie profesorze jak dla mnie stosunkowo mało Pan mówił o pókulach mózgowych przecież między lewą a prawa jest zasadnicza różnica a prawie wcale nie było o tym mówione. I czy ktoś zwraca na to uwagę że mamy podwójne zmysły i każda półkula zbiera swoje informacje?

krzysztofstarzynski
Автор

Szkoda ze Duch przegapił DL rewolucję, wiek robi swoje :/

piotr
Автор

Prometheus Cyfronetu jest aktualnie na 174 miejscu na liście najszybszych komputerów świata.

Автор

Kontrola umysłu istnieje od bardzo dawna, i nie zaniechano jej od czasu programu MK-Ultra a udoskonalono a prof. to doskonale wie i ściemnia, są tysiące ludzi zachipowanych w samej Polsce i poddawane zdalnej stymulacji polem elektromagnetycznym , przechodzą niewyobrażalne tortury, przyznał to sam minister MON ...

elektronicznetorturystopze
Автор

Uwielbiam słuchać pana profesora, jednak końcowa euforyczna argumentacja nauk neuronowych bez pokazania zagrożeń jest dla mnie NADUŻYCIEM, szkoda...

ania.byczyca
Автор

Co za zbiór nonsensów, to takie typowe dla współczesnych nauk, jeszcze facet publicznie gada, że najpierw powinno się uczyć nauk ścisłych a potem filozofii, widać, że omijał lekcje bo by wiedział, że filozofia definiuje metody poznania i obiekt badania a nauka ścisła tylko to praktykuje, nie można najpierw budować domu a potem dopiero go projektować u architekta !!!
Mózg jest wielkością fizyczną posiadającą rozmiary w czasoprzestrzeni, nic nie robi i za nic nie odpowiada, jest tylko narządem czyli narzędziem w którym to odzwierciedlają się mechanizmy za pomocą których Świadomość odczytuje sygnały nerwowe/energetyczne z całego organizmu. Podobnie działa każdy komputer, odczytuje tylko kody binarne a nasza świadomość widzi to jako obraz na monitorze, sam w sobie niczego nie kreuje, jest tylko przekaźnikiem.
Ci ludzie nawet sobie nie zdają sprawy, że za pomocą antropomorfizacji stworzyli (zmyślili) oddzielny byt/podmiot jakim to niby jest Pan Mózg, który posiada wolę i siłę sprawczą do działania i tworzenia. To już mity grackie miały więcej sensu. Żenada.

eldoradose
Автор

Wytrzymałem pierwsze 15 minut. Niestety bzdury Pan bada. Nie ma chaosu, nie ma teorii Darwina, za to jest nieredukowalna złożoność organizmów biologicznych. Wszystko co nas otacza zostało fantastycznie zaprojektowane. Absolutnie nie ma możliwości przypadkowego powstania nieredukowalnej złożoności, dlatego jest taka definicja. Sztandarowym przykładem takiej nieredukowalnej złożoności jest np. napęd wiciowy jako silnik protonowy bakterii Escherichia coli. Sam Pan wspomina o niezwykle skomplikowanych procesach biochemicznych, neuronowych itd. i się nawet na chwilkę nie zastanowi, kto tak zaprojektował? Wasze wysiłki przypominają dawne badania teologów ile diabłów może być na główce szpilki. To, że ja tutaj do Pana piszę i to, że Pan to kiedyś przeczyta jest dowodem na to, że nasze istnienie zostało doskonale zaprojektowane bit po bicie, bajt po bajcie inaczej nie byłoby nawet nicości. W jaki sposób powstał ten Projekt nie wiem i nie jest mi ta wiedza w tej chwili potrzebna bo jestem i to jest dowód na to że tak jest. Jeżeli nie podejdzie Pan do tematu holistycznie to niczego konkretnego Pan nie osiągnie a jedynie coraz bardziej zagmatwa się w szczegółach nic nie znaczących, będzie Pan kawitować cały obraz prawdy.

robertmarzec