Po kolei z Kuleckim - Odcinek 171 - Słowo na dwie litery

preview_player
Показать описание
Opowieść o tym, jak oś od parowozu położyła podwaliny pod naukę o zmęczeniu materiałów... a wszystko zainspirowane przez Jana Pietraszka... i Jacka Finka-Finowickiego.
Przepraszam za wadliwie wyeksportowany dżingiel na początku filmu.
.
Przewodnik praktyczny dla użytku maszynistów:
.
Autor pragnie podziękować Jackowi Finkowi-Finowickiemu za inspirację.
.
Odcinek zawiera elementy audiodeskrypcji.
.
.
Utwory w tle:
.
#pkzk #pokoleizkuleckim #szyna #kolej #wytrzymalosc #konstrukcja #zmeczeniematerialu #konstrukcjamaszyn #huber #vonmises #hmh #mes #metodaelementowskonczonych #os
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Gdyby polskie szkoły i uczelnie miały wykładowców umiacych tak tłumaczyć jak Jakub to Polska była by potęgą inżynierów! Do szkoły już dawno nie chodzę ale takich wykładów mogę słuchać z zapartym tchem... Dzięki i pozdro z Podhala 🤟🏻✈️

zakopianiec
Автор

Prostymi słowami wyjaśnić skomplikowane potrafi tylko ten który wie o czym mówi. Dziękuję to było bardzo pouczające.

emilchylewski
Автор

Bardzo dobry i ciekawy wykład . Słucha się bardzo dobrze i wciąga. Taką wiedzę mają prawdziwi inżynierowie znający się na sowim fachu. Obecnie inżynierowie to tacy kopiuj, wklej a jak zadać pytanie i czekamy na odpowiedź stoją mają oczy maślane .... aby papierek. Brawo Panie inżynierze szacunek. Pozdrawiam.

aleksanderrzepka
Автор

Panie Kulecki.
Ostatni raz słyszałem tak prowadzony wykład o zmęczeniu materiałów i materiałoznastwa w roku 1983 w technikum. Prowadził wykład pan od konstrukcji kadłubów okrętowych Stoczni Szczecińskiej. Sposób w jaki pan to zrobił był prawie identyczny. Brawo.
Wraca pan wiarę w szkolnictwo zawodowe.

piotrhorosz
Автор

Dzięki panie Jakubie za zacny wykład. Oby nauczyciele w naszych szkołach tak potrafili zainteresować i przekazać wiedzę. Super!

wlodasban
Автор

Pan Jakub to prawdziwy "człowiek renesansu". Wyjaśnia zawiłości inżynierskie, jest przy tym prezenterem, montażystą filmu, grafikiem i kompozytorem. Ba - i przy tym posługuje się nienaganną polszczyzną. Imponujące.

Adam_Adamsky
Автор

Kula..już pisałem..i Ty i Mirmur2.. zaraziliście mnie koleją..i myślę czasem ile ludzi musi pracować, żebym pojechał pociągiem..

radeknowak
Автор

Brawo. Świetnie opowiedziana tematyka zmęczenia materiałów.
Uczyłem się o tym w technikum a później wykorzystywałem w pracy w kontroli jakości fabryki osi w Zagórzu. Pozdrawiam. Miło się słuchało. Brawo!

bester
Автор

Świetny odcinek. Jako "inżynier" hobbistyczny, a nie faktyczny bardzo sobie cenię taką pigułkę podstaw.

baltazargabka_
Автор

Tak trzymać, inżynierze! A w TV - Koronka do miłosierdzia... Choć na TVP Nauka o tym, jak dolecieć na planetę 5 lat świetlnych od nas :-)

jasiu_psota
Автор

Dlaczego koło pociągu stuka podczas jazdy?
Proste.
Wzór na koło jest "P=pir2"
r2 to wiadomo, a liczba pi wynosi 3 z hakiem.
I to ten hak tak stuka podczas jazdy.
;)

andykorbiarz
Автор

Jak zawsze doskonały odcinek i kawał wiedzy. Rozpalanie i gaszenie parowozu od razu skojarzyło mi się z jakże niszczącym silniki samochodowe systemem start-stop. Tu za wiedzę inżynierską w pozornie zielonych płaszczykach zabrali się eko-terroryści jakościowi. Efektem tego - dziś remontujemy samochody z przebiegiem często poniżej 100 tys km, kiedyś mercedesy "beczki" potrafiły milion kilometrów zrobić. Taki postęp.

wudecoturbo
Автор

Udaje się 100%. Dzięki za super ciekawy odcinek, kurde nie wiem kiedy minęło te ponad pół godziny. - Jakubie JESTEŚ MAGIKIEM.

michamaj
Автор

Ten odcinek zaliczam do grupy najlepszych odcinków na tym kanale...
P.S. w tej grupie aktualnie znajduje się sto siedemdziesiąt jeden odcinków.

kamilfutyma
Автор

Odkąd słucham tego kanału, cytowany postulat działa.

robertbenasiewicz
Автор

10:00 stara szkoła :) St3 zamiast 1.0038.. chociaż też jak komunikuję się na warsztacie to prędzej dogadam się mówiąc WCL-ka niż 1.2343 czy 1.2311 :D

FizykaTV
Автор

Super odcinek! Swietnie wytlumaczyles jak makroskopowe sily przenosza sie na to co nazywamy "zmeczeniem materialu". Gdy pomyslimy, jak ograniczone byly w XIX wieku badania cial stalych, jak niewiele wiedziano o mikrostruturze materialow (gdyz nie bylo instrumentow) tym wiekszy respekt dla inzynierow, ktorzy te zagadnienia penetrowali. A przy okazji "drgania" (fale) niezaleznie czy to mechanika makro czy zagadnienia na poziomie kwantow
-jak bardzo to co nas otacza jest zdeterminowane oddzialywaniem sil, ktore te zjawiska generuja. (Czy myslimy o tym?)
Bravo Kuba za swietny wyklad !!+:)

aleksandrak.madeja
Автор

Dziś mamy rocznicę takiego upier...enia zmęczeniowego.
Było to ok godziny 11, 14 marca 1980 roku.
Upier...olił się wał turbiny w silniku numer 2 samolotu Ił-62, wracającego właśnie z Nowego Jorku, powodując jego rozbicie w fosie fortu, nieopodal Alei Krakowskiej, tuż przed począcztkiem pasa na Okęciu.

slav
Автор

Cytat idealnie wpisuje się w strefę fizyki uproszczonej 👍🏻

daveedovsky
Автор

Film poruszający zmęczenie materiału pojawia się w taką datę? W taki przypadek nie wierzę 😉

Kuracyjastartodnowa