86 - Magazyn energii się nie opłaca... niestety

preview_player
Показать описание
Kilka wcześniejszych filmów, które polecam też zobaczyć:

Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Witaj. Dzięki za szczerość. Nie oczywiste :) Ja zbudowałem, teraz przerabiam swój magazyn. Robię to dla hobby (bo bardzo dużo satysfakcji mi to daje) oraz dla podtrzymania zasilania dla urządzeń krytycznych bo mam sporo krótkich przerw. Co do opłacalności. Nawet nie liczyłem. Zdawałem i zdaje sobie sprawę, że to jest po prostu nieopłacalne. Nawet nie zapisuje. Traktuje to jako swój kryzys wieku średniego a i tak tańsze i bezpieczniejsze niż inne pomysły na ten okres :)

mateuszmazur
Автор

Dziękuję za szczere obliczenia. 😊
Magazyny są fajne. Ale traktujmy je jako hobby i poczucie niezależności w przypadku awarii sieci.
Nadal wiele osób "reklamuje" magazyny jako dobrą inwestycje ekonomiczną.

SprytnySam
Автор

Od dwóch tygodni uruchomiłem instalację off grid z magazynem energii ok 14, 5 kW + 10 paneli 4, 8kWp falownik Chinski. Wszystko śmiga elegancko pobór prądu z sieci 0 kW odłączone zasilanie sieciowe. Prądu wystarcza na wszystkie potrzeby domowe + grzanie wody w bojlerze. Przyjdzie zima krótkie dnie, mało słońca, pewnie będzie trochę podbierać z sieci ale teraz jest lepiej niż się spodziewałem. Dwa pochmurne dni z rzędu to nie problem, bateria wytrzymuje, woda nagrzana. Grzałka ustawiona żeby włączała się godzinach od 11, 30 do 14, 00. Przy tych poborach prądu które mam obecnie instalacja zwróci się za 3-4 lata. Koszt instalacji 20 tyś. wykonane samodzielnie więc tylko koszt materiałów. Off grid bez magazynu energii nie ma sensu moim zdaniem, on grid się nie wypowiadam.

romanj
Автор

Witaj dzięki za film, nie mam magazynu ale jak napięcie zbliżało się do krytycznego punktu to w przeszłym roku to załączyłem topiarkę do wosku i topiłem stary susz z ramek od pszczół. A licznik pokazywał cały czas eksport grzałka brała mniej prądu jak była produkcja. Pozdrawiam

klaus
Автор

Moj case: średnioroczne zużycie: 5000 Kwh (bez elektryka i pompy, klima w lecie, kocioł kondensacyjny dom 150m, 4os), instalacja 5KWH (podzielone wschód, zachód), magazyn LPF 15Kwh zbudowany samodzielnie, falownik 5Kwh 1 faza, pełny offgrid, przełączany na pełny ongrid gdy brakuje, rezultat - roczne pobór z grida 900 Kwh (okres zimowy), koszt instalacji około 30 tyś, przy założeniu 1PLN=1KWH, roczna oszczędność 4000 PLN, zwrot po 7 i pół roku jeżeli energia nie zdrożeje, celem była niezależność energetyczna i zmieszczenie się w limicie dotowanym oraz obniżenie opłaty mocowej do minimum.

claudiabaran-konarska
Автор

Mi się opłaca 3/4 roku lece off grid. Od ok 20 listopada do ok 20 lutego idzie sieć..

W tym.okresie zdarza się wyłapać słońce wtedy jest taniej.

molas
Автор

Wiadomo, jak ktoś jest na starych zasadach to magazyn można mieć w celach bezpieczeństwa albo w celach badawczych 😁 Ale już nowe zasady zwłaszcza jak by weszły rozliczenia godzinowe to można coś pokombinować np. ze sprzedażą energii wieczorami czy wczesnym rankiem.

torqo
Автор

Cenie Pana za uczciwość to najważniejsze jako wytyczne dla innych potencjalnych chcących zainwestować w coś takiego 👍👍👍💪.

kaktusadas
Автор

oglądam, podglądam zrobiłem podobny i wydaje mi się że niezależność chociaż czasowa jest bezcenna, czas zwrotu i tak jest na plus bo gdyby nawet zwracał sie 10 lat, a za pewne wcześniej ( ceny będą szły tylko do góry, na spadki raczej bym nie liczył) a przeżyje minimum 15-17 lat to tak naprawdę straty nie będzie, po za tym doszedł elektryk który niemało łyka zwiększając przez to zużycie, pozdrawiam

gregkintym
Автор

Świetne opracowanie. Byłem bardzo napalony na magazyn. Dobrze że tego nie zakupiłem/instalowałem po rozmowie z kolegą. Po prawie 3 latach obserwacji ile jest energii w listopad - luty nie jest to uzasadnione ekonomicznie. Ci co kupili będą chwalić, ja też to co kupiłem, to sobie chwalę, bo już mam.

mariuszl
Автор

jednemu sie oplaca innemu nie oplaca ale najwazniejsze ze filmy _tego_ autora naprawde przyjemnie sie oglada, pewnie nawet jak by zapowiadal zblizajacy sie huragan katrina to ten spokoj i opanowanie sie udzieli widzom ;-D

emiliabunko
Автор

Ciemnej masie wszystko wcisną, pod szyldem 'bądź eko', zarobek jest nie mały, żadna firma która to zakłada nie powie prawdy bo byś nie kupił, problem też pojawi się za kilka lat gdy trzeba będzie to utylizować, magazyny energii to świetny biznes dla firm które na tym zarabiaja, podziwiam za rzeczowość autora filmu, szczerość i potwierdzam, dla zabezpieczenia domu w energie tak, dla eko nie, dla zarobku nie, łapka w górę za wysiłek:)

mirosawzajac
Автор

Maciek, musisz jednak pamiętać, ze Twój powerwall nigdy nie był optymalizowany pod kątem kosztów. Nie widziałem filmiku z podsumowaniem kosztowym, ale zakładam, że całość na osprzęcie Victrona odcisnęła piętno na kosztach. Pewnie dałoby się to obniżyć stosując komponenty innych producentów. Jak widać nawet Victron poszedł po rozum i znacząco obniża swoje ceny w tym roku...
A czy liczyłeś - gdy przechodziłeś na płaską taryfę - jakie oszczędności wygenerowałby Ci bank gdybyś ładował go z grida w taryfie tańszej i używał w droższej w tych miesiącach zimowych? Czyli optymalizacja kosztów zakupu energii, skoro i tak bank masz i stoi jako UPS przez 5 miesięcy? Na samej róznicy cen za dystrybucję (około 45 gr.) szacuje, że dodatkowe 2000 zł byś zaoszczędził. Co Ty na to? Może warto wrócić do G12?

evfun
Автор

Zaskoczenia nie ma. Wynik z magazynu i tak fantastyczny ale to dzięki jego rozmiarom czyli cenie o ile pamiętam ponad 60 kzł, ale to chyba łączne z falownikami. Czyli jak ktoś kupi 10 razy mniejszy magazyn to wzrost autokonsumpcji będzie jeszcze mniejszy.
Do tego pamiętamy, że jesteś na opustach a kto jest na net-bilingu to traci bilansowanie godzinowe i mimo magazynu musi płacić za przesyły.
Dlatego warto by było gdybyś dokręcił wyliczenie ile byś musiał kupić energii z grida gdyby trzeba było pokryć opłaty stodołę i sprzedawać po zmiennych stawkach średnio ok 50 gr. Czyli nie kupiłbyś 6 MWh a dużo więcej a z solarów nie miałbyś 5 kWh a tylko typowe 20% autokonsumpcji.
Stąd pytanie czy bank lepiej zarobiłby na net-meteringu czy na net-bilingu ale liczony jako całość instalacji no bo nie wiem jak miałeś skonfigurowany bank skoro nie wiedziałeś ile masz kWh w depozycie i może niepotrzebnie drenowałeś bank choć z drugiej strony w lecie tak się powinno robić aby bank się nie przepełnił za to zimą odwrotnie

Czeli kazdy musi zrozumieć, że skoro bank latem się przepełnia, a zimą okresy gdy bank spada do zera są częste, to każdy kto kupi mniejszy bank będzie miał gorsze wyniki na tym banku.
Niemcy ostatnio przebadali 100 instalacji z bankami i wyszło im, że bank zwiększa autokonsumpcję 18-30%.
Smutna konstatacja, że większość osób które inwestują w PV a szczególnie w banki, robi to na ślepo.

ekologwroclaw
Автор

Jak zwykle fajny odcinek. Gratuluje Koledze. Faktycznie inwestycja w magazyn energii się nie spina do końca. Dlatego w moim przypadku obserwuję swój magazyn i rozbudowuję go w ramach potrzeby. Można, rzeczywiście patrzeć na temat magazynów w aspekcie opłacalności lub jako niezależność energetyczną. Pan Piotr patrzy raczej na magazyny jako niezależność energetyczną, jednak ciekawi mnie fakt jak opłacalność magazynu będzie wyglądać za rok, kiedy to od lipca 2024 zostaną uwolnione ceny energii??? Pozdrawiam.

eugeniuszrink
Автор

Przy taryfach dynamicznych jak jesienią i zimą będzie wiało to możesz magazyn wykorzystać do ładowania z sieci o ile prąd godzinowy będzie tańszy

bolo-mhig
Автор

Cześć Macku! Ciesz się że masz stare zasady 😁. Do rzeczy. Wg. mnie jesteś dopiero w połowie drogi jeśli chodzi o wykorzystanie magazynu. Czeka Cię jeszcze zabawa z optymalizacją zużycia energii. U mnie wygląda to następująco w 2023:
Grid - 5, 23; Magazyn - 2, 97; PV - 3, 57 MWh. Muszę nadmienić, że ewidentnie brakowało mi magazynu w okresie wiosennym i dopiero w maju dołożyłem na 40 kWh brutto. Mógłbym więcej wycisnąć z instalacji ale cóż. Druga połowa roku wygląda o niebo lepiej. Ja dążę do stosunku: 33 % grid - 66 % PV+magazyn i u mnie po drobnych zabiegach to jest do zrobienia, bo głównym prądożercą jest pompa ciepła.
Na Twoje wyniki ma wpływ dobowy profil zużycia energii lub paradoksalnie jeśli dobierałeś energię w miesiącach słonecznych - zbyt mały magazyn 😅, bo procentowo do zapotrzebowania mamy takie same pojemności magazynów.

smart-offgrid-diy
Автор

Nie powiedziałeś/policzyleś najważniejszego: ile płaciłbyś rachunku za energię nie majac PV i magazynu. Obejrzałem uważnie i chyba nie ma takiej informacji. Dla widza byłaby to cenna informacja żeby sobie wyrobić samodzielną opinię czy to się oplaca 🙂

dareck
Автор

Ogladam Cie wlasnie u Pompa Ciepla, slysze o problemach z pompą ciepla . Moze moglbym Tobie cos zaproponowac aby pomoc z tym ? Jesli tak to napisz do mnie przez komentarze czy cos .

PiotrPumas
Автор

Piotr jest niestety to teoria i marketing, tak samo jak to twierdzil że z agregatu jest tańszy prąd niż z sieci. Jak ktoś taki argument kupuje to juz jest przegrany na starcie. Podobnie z tym koleżką na prąd po polsce jak to tanio i wszedzie się ładuje. Prawda obroni sie sama i tu szacunek oczywiscie że nie czaisz się z kwiatami :D pozdrawiam

quantumenergy