❌BUDOWA DOMU. 10 BŁĘDÓW PRZY BUDOWIE DOMU

preview_player
Показать описание
Budowa domu kosztuje nie tylko sporo pieniędzy, lecz również nerwów, tym bardziej jeżeli popełnisz te 10 błędów przy budowie domu i jego wykańczaniu.
W odcinku tym omawiam często pojawiające się błędy przy budowie domu oczami projektanta wnętrz. Co możesz zrobić na tym etapie, aby poźniej całość wyszła ładnie i funkcjonalnie, aby nie było niepotrzebnych nerwów a tym bardziej wydawania dodatkowych pieniędzy.
Budowa domu dla każdego jest mocno stresogenna, większość z nas robi to pierwszy raz i po prostu może nie wiedzieć jakich błędów się wystrzegać, na co zwrócić teraz uwagę, aby poźniej nie trzeba było czegoś naprawiać.
jeżeli dom masz wybudowany, lecz zamierzasz go wyremontować to ten odcinek również Ci się przyda, bo kilka punktów można niestety popełnić nawet przy samym remoncie... a po co :)
Błędy przy budowie domu niestety się zdarzają, lecz z mojego doświadczenia wynika, że w większości wynikają one z tego, że wcześniej nie zastanowiliśmy się jak dokładnie wnętrze ma wyglądać, lub/ i jak wpłynie np dodanie dodatkowego gniazdka, na wnękę z szafy - serio to może mieć znaczenie.
Niemniej przy budowie domu najważniejsze jest planowanie i myślenie, a poźniej realizacja, to pozwoli uniknąć sporo stresu i wydawania zbędnych pieniędzy.

Przydatne linki:

Sklepy z meblami:

Zapraszam na moje strony:

👋 Uwaga! ➤ Moje opisy i komentarze mogą zawierać linki partnerskie! Jeśli kupisz coś przez jeden z linków, nie zapłacisz ani grosza więcej, a ja dostanę niewielką prowizję, która pomoże mi prowadzić kanał! Dzięki!

#budowadomu #błędyprzybudowiedomu #błędywdomu #dom
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Szanowny Panie prowadzący, jak i Państwo oglądający. Rozumiem, że kanał jest dedykowany w większości wnętrzom i ich projektowaniu, jednak chciałbym zaznaczyć, że większość przedstawionych w filmiku problemów to względnie tanie w naprawie błahostki. Osobiście proponowałbym zająć się i upilnować zdecydowanie innych rzeczy. Tak wiem, że nie wszyscy się znają zwłaszcza na tym o czym za chwilę napiszę. Drodzy Państwo proszę jako początkujący projektant/wykonawca, po prostu inż, skupcie się na zabezpieczeniu przeciwwodnym domu, czy to jakaś błaha papa na fundamencie (chociaż i to jest baaardzo średnim rozwiązaniem) czy innym rozwiązaniu. Na odpowiednim zaprojektowaniu i wykonaniu przegród, aby tam nie daj Boże nie narastała wilgoć, dajcie zawsze czas na przerwy technologiczne i ogólnie postarajcie się nie narobić sobie różnych chorób i alergii przez jakieś dziwne zachowania ;) a to czy gniazdeczko jest wyżej czy niżej to na prawdę tania w naprawie głupotka ;)
Drodzy Państwo proszę pilnujcie wykonawstwa, nie tnijcie kosztów na rzeczach których nie da się wymienić ( tak jak ta izolacja przeciwwodna w fundamencie i na ściankach fundamentowych, pod chudziakiem cokolwiek ;) ) oraz proszę zadbajcie o to by projektant sprawdził warunki związane z przepuszczalnością pary wodnej bądź zagospodarowanym usunięciem zgromadzonej pary podczas lata. To jest taka drobna uwaga, na której jestem pewny, że wszyscy zyskają, zwłaszcza Państwa dzieci i zdrowie.
To samo się tyczy okien dachowych, proponował bym unikać tego rozwiązania. Wiem, wiem fajnie to wygląda z zewnątrz, ale czy to jest takie fajne w użytkowaniu? Sprawa dyskusyjna. ja osobiście skłaniałbym się ku prostej, dwuspadowej połaci dachowej z "kukułkami" w celu minimalizowania kosztów wykonania i niepotrzebnych problemów z przeciekaniem.
Kolejna sprawa z Izolacjami dachowymi, Proszę sobie zakodować, że wszystkie izolacje mają być powłoką a nie warstwą, wszelkie przebicia, zmioany przekrojów to bardzo szczególne miejsca, które wymagają bardzo, ale to bardzo szczególnej uwagi;)
To tyle z grubszych uwag, dziękuję za chwilę na przeczytanie. Proszę o łapkowanie itd
Pozdrawiam ;)

Balik
Автор

Największy błąd to za wielki dom na ogromny kredyt.🙂

danos
Автор

Problem ze schodami rozwiązałem jeszcze prościej, stawiam dom parterowy.
Wydaje mi się ze najczęstszym i najpoważniejszym błędem jest budowanie za dużego domu, dzieci się wyprowadzą a później trzeba sprzątać i ogrzewać niepotrzebne przestrzenie.

erykmarony
Автор

a może film o roletach/ żaluzjach itp. ...? co bardziej się sprawdza w codziennym użytkowaniu, materiał, rodzaje, czyszczenie, wytrzymałość itd. ... :)

justyna
Автор

Nie buduję domu, ale lubię sposób w jaki prowadzisz te spotkania.
Wszystkiego dobrego.

ElliNat
Автор

Nigdy nie słyszałam o węgarkach, więc dziękuję za tą cenną informację 😊

agnieskabiaa
Автор

Z tym oświetleniem ściany paskiem LED to warto pogadać z wykonawcą. Większość robi do zwykłej lampy i ściana jest równa, nawet jak zachodzące słońce na nią świeci, ale pasek LED potrafi wydobyć ze ściany bardzo wiele złego ;-). Jak wykonawca będzie to wiedział z góry to i ścianę w trakcie roboty lepiej podświetli, ale pewnie też weźmie za to ekstra kasę (i słusznie).

SergiuszRoszczyk
Автор

Super temat. Mam nadzieję na jego rozwinięcie. Wielu osobom może się przydać.
Z technicznych uwag: super, że robisz napisy. Czasem jak karmię Córcię i nie mam słuchawek blisko to i tak mogę skorzystać z filmu. Dzięki!

roksanaprzybysz
Автор

Bardzo przydatny film. Już zabieram się do planu umieszczenia puszek i instalacji ❤

agnieskabiaa
Автор

Jaka szkoda, że nie mieliśmy możliwości posłuchania tak mądrych porad, dziesięć lat temu kiedy to budowaliśmy dom, mimo wszystko bardzo dziękuje i pozdrawiam.

celb
Автор

odcinek bardzo ciekawy i w w fajny sposób zaprezentowane błędy, niektóre z wymienionych błędów pojawiają się podczas projektowania wnętrza w mieszkaniu, trzeba być przewidywalnym podczas projektowania, a nie każdy to potrafi, dobrze że są takie osoby jak Pan który przybliży i nakreśli temat

marcinlisowski
Автор

U mnie niezłego bigosu narobiła krzywo wylana płyta. Nie sprawdziliśmy poziomicą przed ułożeniem styropianu i podłogówki całej płyty, ułożyliśmy styropian i rurki sami i kiedy przyszły wylewki na ogrzewanie podłogowe okazało się, że aby rurki były zalane odpowiednią ilością betonu i cała posadzka była na jednym poziomie musieliśmy podnosić okno tarasowe o 1, 5 cm bo inaczej wylewka wchodziłaby w światło okna. Dobrze że nie mieliśmy jeszcze tynków zewnętrznych i dało się nieco podnieść okno i lekko skuć beton z belki nadprożowej - byłam załamana. A dało się tego uniknąć nadlewając niskie miejsce na płycie wylewką samopoziomującą i układając 2 cm mniej styropianu (którego i tak mamy naddatek w stosunku do wymagań termicznych) - jeśli robicie podłogówkę sami - sprawdźcie koniecznie poziom płyty albo chudego betonu we wszystkich pomieszczeniach - musi być wszędzie taki sam.
W kwestii węgarków to w oknach są równie ważne jak w drzwiach - bez węgarka przy oknie nie otworzysz go na 90 stopni a do tego za każdym otwarciem będziesz tłukł klamką o ścianę - niestety spotkałam się z taką sytuacją kilkakrotnie.
Planując ogród dobrze jest wyciągnąć wodę (ogrodową - czyli na osobnym liczniku) na wszystkie strony budynku do którego przylega ogród a najlepiej wykonać studnię przydomową. Może być głębinowa albo zwykła abisynka połączona ze zbiornikiem na deszczówkę - tak aby się zbiornik uzupełniał albo deszczówką albo wodą ze studni. Polecam też podlewanie automatyczne ogrodu które zaoszczędzi czas i wodę i koniecznie załóżcie siatkę na krety ;)
Jeśli robicie oranżerię - zaplanujcie od razu roletę na jej dach albo inne zadaszenie które ograniczy dostęp słońca - bez tego w czasie słonecznych dni (nie mówiąc o upałach) w oranżerii nie utrzymacie żadnych roślin - temperatury w takim pomieszczeniu w marcowe dni osiągają ponad 50 stopni (bez osłony). Ważna jest także możliwość wietrzenia i wentylacji oranżerii.
Dla osób które zastanawiają się nad stawianiem roślin doniczkowych na podłodze z ogrzewaniem podłogowym - bez obaw, ziemia nieco szybciej przesycha zimą ale roślinom nic nie grozi ;)
Odcinek przydatny jak zawsze - pozdrawiam ;)

tatianahe
Автор

Temat - petarda! Myślę, że projektowanie domu powinno się zaczynać od projektu wnętrz. A dla Marka zadanie specjalne: gotów? Co powinien uwzględnić dobry projekt wnętrz domu pasywnego?

evabuczek
Автор

Super odcinek, czekam na kolejne w temacie z przed lub w trakcie budowy 😁

nataliaszczygie
Автор

Bardzo dobra seria odcinków. Niestety teraz dzięki Panu zauważyłem że mam krzywo włącznik w salonie i już teraz to będę zawsze widział i będzie mnie to bolało.

Gregorr
Автор

Fachowcy i bez węgarków dadzą radę ;) .. Czasem nic się nie zrobi bo jak się chce np mieć 80 cm drzwi a z jednej strony już ściana, a zdrugiej wchodzisz na schody to co można zrobić/, .. Trzeba walczyć z tym co jest .. podciąć ładnie opaskę i ok ;)

krzysztofiI
Автор

Ahh No właśnie. Podwyższyliśmy maksymalnie ściankę kolankowa i niestety zapomnieliśmy ze najlepiej byłoby w takim razie obniżyć okna dachowe. No i wyszło:D będę musiała nosić ze sobą taboret

kasia
Автор

Systemy do nowoczesnego domu. Okablowanie do monitoringu i oświetlenia na zewnątrz. Tu na szczęście wstawiłem tylko moduł do włącznika na ścianie i samo się załącza. Lampy na pilota mnie wkurzały dopóki nie znalazłem włącznika co steruje się jednocześnie z pilota, włącznikiem ściennym i z telefonu. To samo włączniki schodowe oraz czujki zmierzchu i ruchu.
Sterowanie wentylacji w łazience, osobne zasilanie żeby samo chodziło z czujnikiem wilgotności.

Treliko
Автор

Ze schodami sprawa nie jest taka prosta. Ważne jest jeszcze czym te betonowe schody będą pokryte. Nie ma problemu, jeśli będą to jakieś płytki. Jeśli jednak będzie to drewno, trzeba uważać. Wyobraź sobie sytuację, gdzie już jest wylewka na podłodze, stopnie mają identyczną wysokość, jest super. Fachowiec przykleja na to deskę i lipa - pierwszy stopień staje się 2 cm wyższy niż pozostałe.
Okno dachowe... Zrobiłem sobie okno dachowe nad klatką schodową. Jest jasna i na co dzień jest super, ale do mycia tego okna trzeba rozstawiać małe rusztowanie ;)

BUER
Автор

Co do schodów, mój wujek już po wybudowaniu domu złościł się, że schody są strasznie niewygodne do użytkowania. Jest to człowiek bardzo inteligentny, a jak czegoś nie wie to się po prostu dowiaduje i uczy. Tak więc nauczył się co nieco, wyliczył jakie schody będą wygodne dla niego, dla jego żony, wykonał jakąś skomplikowaną matematykę i wyszło na to, że do każdego stopnia musiał dołożyć prawie po 1cm, i dołożyć jeden stopień lekko zabiegowy. Obecnie schody są tak idealne, że nawet nie odczuwa się samego faktu chodzenia w górę czy w dół. Każdy kto po nich choć raz się przespacerował był pod wrażeniem.

Hogata