Lidé s ADHD nejsou hloupí. Společnosti škodí mýtus, že nemoc vůbec neexistuje, říká Ptáček

preview_player
Показать описание
Dříve se označovala jako lehká mozková dysfunkce, nyní se užívá spíše termínu hyperkinetická porucha nebo zkratky ADHD (z anglického Attention Deficit Hyperactivity Disorder). Touto neurovývojovou poruchou trpí jak děti, tak dospělí. Podle klinického psychologa a psychoterapeuta Radka Ptáčka nicméně i někteří odborníci podléhají mýtu, že nic jako ADHD ve skutečnosti neexistuje. „Škodí to dětem, rodinám, školám i celé společnosti,“ říká Ptáček v nové epizodě podcastu Mozkovna.
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Děkuji za informace, moc mi to pomohlo 😁❤️

marsall
Автор

Tady neléčené lehce závažné ADHD - Důležité je vnímat že se nejedná o "horší" způsob přemýšlení, ale čistě jiný způsob přemýšlení. Dá se s tím v běžném životě prakticky normálně žít, ale je třeba se smířit s tím že některé části života má člověk těžší a některé naopak lehčí. Toto ovlivní výběr kariéry i vztahy. Bohužel ne každý pro to má pochopení a rysy ADHD líně odsoudí jako charakterové vady. Pro člověka s ADHD je to jednoduchý ukazatel kdo je vůči jiným způsobům přemýšlení tolerantní a kdo ne.

MultiQwerty
Автор

Kojenec si vytvorí svoj systém, aj keď je kojeny na požiadanie. Kojenie nie je len o strave, ale o kontakte a odopieranie kontaktu spôsobuje stres a traumu, čo pán Ptacek aj spomenul, avšak v súvislosti s korením preceňovať staré rady o pravidelnosti podľa hodiniek a potreby rodiča. Lenže dieťa vie, čo potrebuje, oveľa lepšie. V tomto je prínosný prístup Gábora Mateho, ktorý pokladá našu kultúru s neustálou ignoráciou potrieb detí za toxicku. A možno aj pánovi Ptackovi bolo osudné, že preceňovať disciplínu na úkor vlastných potrieb...RIP.

sabinajankovicova
Автор

Hodně dobrý rozhovor.
- díky.

-dejwo-
Автор

Rozhovor zajímavý, host 10 hvězd z 10, bohužel moderátorka za mě až tak dobrá nebyla... buď se dotazuje způsobem "mám tu dotaz od našich posluchačů", nebo se ptá odškrtávacím způsobem... působí to na mě dojmem jak kdyby hosta zkoušela u státnic - položí otázku, host dá výtečnou a zajímavou odpověď, na kterou by se dalo reagovat deseti různými navazujícími dotazy, ale moderátorka místo toho přejde na další dotaz z papíru, aby náhodou nezůstal nezodpovězen. Slečna je hezká, příjemná a usměvavá, to ale bohužel k dobře odmoderovanému rozhovoru nestačí.

Panu Ptáčkovi děkuji za vydatné fundované odpovědi :)

wannabehellka
Автор

Nerozumím tomu, proč dělají s odborníky rozhovory lidé, kteří diskutované problematice nerozumí, anebon mají na rozhovor "nastudováno" opravdu nejnutnější minimum. Otázky pak musí číst, nejsou pro hosta adekvátním partnerem a debata na tom dost padá. V tomto případě naštěstí pan Ptáček tenhle hendikep bravurně zvládá, přesto je znát, že nejde o vyrovnaný rozhovor ve smyslu "Vím na co se ptám a na odpovědi přirozeně reaguji.." Škoda, že nám tenhle skvělej psycholog už žádný rozhovor neposkytne 😢 Každopádně děkuji i za tento❤

evajsek
Автор

Ja mam ADHD, denne sa mi stane, ze niekde idem autom a zamysleny sa niekde preberiem, ze som zabudol odbocit. Stale zabudam co som chcel robit a preco som niekam isiel. Neviem sa sustredit na jednu vec a preto robim vsetky veci naraz a potom to je vsetko este horsie. Uz 8 rokov prerabam byt a dom. Citim sa uplne vyhoreny a unaveny a frustrovany. Nic ma nebavi, z nicoho nemam radost. Vsetko robim na poslednu chvilu. Len by som spal. Ked sa mi nahodou podari prepnut sa do maniakalneho stavu a sustredim sa robotu, zacne mi vypisovat priatelka, ze sa jej nevenujem tak musim robotu zanechat. Vraj si o ADHD nastudovala, aby vedela ako somnou jednat :)

quetzalcool
Автор

Pan doktor mluví skvěle, bohužel vnímám obrovský problém mezi teorií a praxí. V realitě je velice málo dostupných a ochotných odborníků a vůbec ve školách. Začíná to učiteli...je malo kvalitních psychologů a psychiatrů pro děti, čekací lhůty šílené...

zuzanakickova
Автор

Mám ADHD ala Dr. mi na něj nechce nic napsat! prý jsem na to nebrala nic v dětství.Uz nejde o poznámky ve škole ale o Kariéru, Vstahy = zničeny Život.🌏⌛️

MartinaHradilova
Автор

Vnímajú výskumy, ktoré spájajú fajčenie s rozvojom ADHD to, že matka môže mať ADHD tiež a preto fajčí aj keď je tehotná? Pýtam sa na kauzalitu vs. koreláciu.

simonhorna
Автор

Tož mně to především ukazuje, že ve skutečnosti je to mnohem složitějṣ̌í (mj. to naznačují ty "subtypy" a málo se zkoumá vliv prostředí na "genetický základ") a tento psycholog se moc drží jakýchsi kodifikovaných standardů, stanovených diagnostik, nemá odvahu k vlastnímu tvůrčímu zkoumání.
A moderátorku chválí za "dobré otázky", ačkoliv opak je pravdou!!

mzbmzb
Автор

Porucha pozornosti? A nebo co děti baví a co je zajímá, sedět v lavici 5hodin každý den a být ticho, .. A nebo nejde z těchto dětí udělat lehce ovečku, .. Spíš by se měl změnit celý školský systém a vzdělávat lépe učitele. Ale bohužel žijeme v systému, který nechce mít vzdělaný občany.

sarka
Автор

Pokud máte dítě s touto novodobou diagnózou, tak se zkuste zamyslet nad tématy nároky a odpovědnost. Tzn. zda Vy nebo druhý rodič dítěte nemáte sami v těchto tématech potíže. Může to být rodinné schéma ve smyslu že jeden z rodičů je vůči dítěti příliš shovívavý (ochranitelský) - neučí ho odpovědnosti a přiměřeným nárokům, a ten druhý může zase mít nároky na dítě přiliš velké a tlačí dítě do odpovědnosti, která mu ještě nebo vůbec nepatří. Mysl dítěte i jeho emocionalita pak zažívá silný vnitřní konflikt v očekávání od jednoho a od druhého rodiče, který se může projevit právě příznaky ADHD. Uvádím jen jeden příklad z více možných schémat, se kterými jsem se za dvě desetiletí potkala... ano, jak říká pan Ptáček jsou i odborníci, kteří nevěří v tyto diagnózy, a poslední výzkumy a pokroky v neurovědě tento pohled podporují... Takže je určitě na vybranou - snazší cesta - nechat předepsat dítěti chemické preparáty s tím, že dítě má problém, který "spadl z nebe" a s výchovou a vztahy v rodině to nesouvisí, nebo ta méně populární - je to naše "společná rodinná diagnoza", takže se pojďme na své vztahování se vzájemně k sobě a k dítěti podrobně podívat - nejlépe na rodinné terapii.. ale je to samozřejmě ta složitější cesta, ale za mě jediná skutečně odpovědná a jediná prospěšná všem členům rodiny, nejen dítěti. A ano jsou jistě případy, kdy je medikace dítěte alespoň dočasně nutná, ale vždy by při tom měly probíhat společné rodinné terapie i terapie každého z rodičů zvlášť - nejlépe u odborníků, kteří pracují i s prožitkovými technikami - je již spoustu vystudovaných psychologů, psychoterapeutů i neurologů, kteří používají tyto účinné techniky...návratem do vlastního dětství se svému dítěti skutečně přiblížíte a budete chápat jeho svět - a z této pozice mu dokážete efektivně pomoci... a sobě a svým vztahům samozřejmě též.. to nelze oddělit ... pak jste podle mého názoru udělali jako odpovědní rodiče opravdu vše pro své dítě. Můj pohled a zkušenosti - nabízím, nenutím. Každý může mít jiné. Napsala jsem v dobré víře, že by nějakému vědomému rodiči mohlo pomoci.

jolanakralova
Автор

Až posléze jsem zjistil, že pan doktor Ptáček už nežije 😢
Takže se odpovědí na jeho otázky nikdy nedočká 😞

ondrejhahn
Автор

To by mě zajímalo v jakých případech může nechat miminko vyplakat být prospěšné. 🤔

Nikolletta
Автор

Dobrý den, syn má ADD. Všude se mluví o ADHD, ale o ADD nikde. Můžete mi, prosím, poradit kde hledat informace? Diagnostika byla provedena v PPP. Dětští psychiatři ani psychologové prakticky nejsou dostupní. Škola v zásadě odmítla respektovat doporučení PPP. Moc děkuji.

alicekubovabartkova
Автор

Problém není v dítěti, ale v rodičích... jako terapeutka jsem pracovala s mnoha lidmi s ADHD a vždy tam byl problém ve vztahu rodičů vůči dítěti nebo vůči sobě, nejčastěji obojí... A nejčastěji to bylo nějakou záměnou rolí - buď si maminka dělala ze syna partnera, nebo nefungovala jinak přirozeně vůči dítěti (přílišná úzkostnost apod...) - třeba kvůli vážné nemoci a dítě muselo převzít jinou roli, než mu patřilo... a různé další varianty...už je na čase, aby se přestali řešit děti, ale vztahy v rodině a způsob vztahování se rodičů vůči dítěti... i vůči sobě ve vztahu...Dítě začne být hyperaktivní a mít jakoukoli poruchu pozornosti v rodině, kde je špatná dynamika a má nějakou chybnou pozornost od rodičů - buď přílišnou nebo žádnou... to jsou mé zkušenosti... je třeba rodinná terapie, ne identifikovat dítě jako "ten problém"...

jolanakralova
Автор

Manžel se pořád vrtí a šije sebou, ťuká do stolu. Nepamatuje si, co mu říkám. Zapomene třeba zavřít vodu apod.
Nebo naopak zavře kocoura do skříně a zapomene na něj.
Neví jaký je den, natož aby věděl kolik je hodin.
Co s ním ?

libusehavrankova
Автор

Na poslední otázky/odpovědi bych rád navázal americkým neurochirurgem Davidem Eaglemanem, především "jeho" sérií dokumentů Cesta do hlubin mozku, kterými provází, ale i jeho pozdější, až mrazící, Mozek jako pachatel (via. Odkaz)

ondrejhahn
Автор

Proboha živýho 😸 proč by měli být hloupí? Blbost jde napříč celým lidstvem, určitě mezi nimi jsou blbci, ale těch je dost všude.

sarka