filmov
tv
Beograd - Nekad I Sad [Prvi Deo]
Показать описание
Kako su izgledala neka mesta u Beogradu nekada a kako izgledaju sada. Nostalgija ka proslom vremenu, secanja, nove boje vremena koje zamenjuju stare, pre rata i posle rata.
Klupe, zgrade i kuce koje cuvaju tajne i price. Uzivajte u ovom kratkom izdanju i putovanju kroz vreme.
7:36 - Ispod Studentskog parka već vekovima stoji Šejh-Mustafino turbe, na samom uglu Višnjićeve i Ulice braće Jugovića. Precizno, ovaj objekat je tu od 1783. godine. Na ovom mestu je bila i tekija, islamska bogomolja u kojoj su boravili derviši, i gde su obavljali svoje verske obrede. Danas je ovaj objekat pod zaštitom države, a obnovljen je 2013. godine.
U blizini se dugo nalazilo tursko groblje, koje je, kažu, bilo najveće u Beogradu i pokrivalo je veliki deo današnjeg Studentskog parka. Po odlasku Turaka iz Beograda groblje je zaboravljeno, mezari (islamski nadgrobni spomenici) su zauvek nestali, a na tom mestu naselio se Veliki pijac, koji se dugo prostirao ispred Kapetan-Mišinog zdanja, u to doba najveće i najimpresivnije zgrade u Beogradu. Kasnije su neka nova, akademska vremena ovde dovela Studentski park, koji i danas krasi centralni deo grada.
Vremeplov koji su nam omogućile najstarije fotografije Beograda odveo nas je prvo, uz stari objektiv ruskog fotografa Gromana, pred turbe onako kako je izgledalo sredinom 19. veka, da bi kasnije fotografi ovekovečili kadar okoline ovog turskog sakralnog objekta i u doba kada je Višnjićeva ulica uveliko bila izgrađena, a u njoj i višespratnice koje su krasile ovu padinu.
6:33 - "Dolazak rumunskog kralja Karola Hoencolerna u Beograd", 1884.
9:47 U nedelju, 29. maja (10. juna po gregorijanskom) 1868. oko 10 časova ujutru knez Mihailo je krenuo kočijama da se preveze do Košutnjaka. Sa njim je išao njegov ađutant Svetozar Garašanin, sin predsednika vlade Ilije Garašanina, a u kočijama su do kneza sedele Anka Konstantinović, njegova sestra od strica i njena ćerka Katarina, sa kojom je knez želeo da se oženi. Međutim, Mihailo i Katarina su bili u rodbinskoj vezi (ona mu je bila sestričina), pa se brak nije mogao ozvaničiti. U crkvi je zabranjen brak do šestog kolena, i njemu su se protivili crkveni i državni zvaničnici, pa se Mihailo tajno verio sa Katarinom tri dana uoči atentata.
U parku na Košutnjaku pojavili su se Pavle i Kosta Radovanović u svečanim crnim odelima, cilindrima na glavama i uperenim pištoljima u pravcu kneževe kočije. Prvi je pred kočijom izleteo Kosta. Njega je knez Mihailo Obrenović prepoznao zbog spora oko njegovog brata Ljubomira. Poslednje reči kneza koje je sam priznao Kosta na suđenju su bile: "Dakle, istina je." Knez ih je govorio na francuskom jeziku jer su dame do njega znale francuski.
Na suđenju je Kosta izjavio da nije želo ubiti nikog drugog već samo kneza. Katarina je pokušala da se nasloni na kneza i da ne da Radovanoviću da puca. Lakej koji je vozio kočiju je preklinjao braću da ne čine ludost. Prvi je počeo pucati Kosta, pridružio mu se Pavle. Knez Mihailo je ubijen sa tri hica, a takođe je stradala i Anka Konstantinović koja je svojim telom pokušala da zaštiti kneza za vreme pucnjave, dok je Svetozar Garašanin ranjen pao sa konja i onesvestio se. Lakše ranjena Katarina i poslužitelj Mita pobegli su u šumu, dok se gospa Tomanija, već posle prvog pucnja, okrenula nazad ka Beogradu i prva javila o atentatu.
U sredini prestonice je podignut spomenik knezu Mihailu na kome su s dve strane zabeležena imena gradova: Beograd, Smederevo, Kladovo, Šabac, Užice i Soko, gradova koje je knez Mihailo dobio za Srbiju. Na začelju spomenika je uklesan srpski grb, a sa začelja je napisano:
"Knezu Mihailu M. Obrenoviću III. Blagodarna Srbija".
Deo slika preuzet sa BEOBUILD foruma gde mozete pronaci ogroman broj slika starog Beograda pre i posle rata.
Комментарии