Pełna inwigilacja. Jak technologia zmieniła badania nad zwyczajami zwierząt, Joanna Bagniewska

preview_player
Показать описание
Czy zwierzaki strzelają selfiaki? Co mają wspólnego wyjce z dronami? Czemu robi się zdjęcia pingwinim brzuszkom? I ile można zapłacić za rachunek telefoniczny orła stepowego? Na te wszystkie pytania odpowie dr Joanna Bagniewska w swoim wykładzie dotyczącym wykorzystania technologii w badaniach zachowań i ekologii zwierząt.

Dr Joanna Bagniewska jest zoologiem specjalizującym się w ekologii behawioralnej. Ukończyła doktorat i studia magisterskie na Uniwersytecie Oksfordzkim, przedtem studiowała na Jacobs University w Bremie i Rice University w Houston. Pracowała naukowo w pięciu krajach, odwiedziła ponad 40. Zwyciężczyni trzeciej edycji FameLab Poland, oraz zdobywczyni nagrody laureatów na finałach międzynarodowych tego konkursu. Obecnie wykłada na Wydziale Nauk o Środowisku Brunel University London, a także pracuje jako popularyzatorka nauki na Wydziale Pediatrii Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Wykład odbędzie się wyłącznie online, przeprowadzony zostanie na żywo. Słuchaczy zachęcamy do interakcji i zadawania pytań na czacie.

Nauka na żywo II: wielkie debaty - zadanie finansowane w ramach umowy 761/P-DUN/2019 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Świetna Pani Naukowiec, zapraszajcie częściej :)

misiuleq
Автор

Ale świetny wykład! Tak, prosimy częściej zapraszać panią Bagniewską!!

annanieznaj
Автор

Pochwalę sie: Wiem, co to jest wajcha :)
Wspaniały wykład. Dziękuję Pani Doktor.

Slawekbedz
Автор

Jeszcze jednym narzędziem obserwacji zwierząt, nie wymienionym w transmisji, jest YouTube i fakt, że niektóre zwierzęta same są zdolne uruchomić transmisję i obsługiwać urządzenia multimedialne. Dzięki temu możemy na przykład analizować zachowania rodzicielskie i reakcje na sygnały dawane przez potomstwo.

grzezoch
Автор

Sam regularnie zajmuję się obserwacją własnego psa (ze schroniska) i przeprowadzam na nim mini eksperymenty behawioralne. Pewnie nie ma to szczególnej wartości naukowej, ale poniekąd nauczyłem się przewidywać co ten pies zrobi w danej sytuacji, a nawet zauważyłem, że jego reakcje bardzo często przypominają ludzkie ;)

Crovaify
Автор

Jeszcze kilka dekad i nie będzie co badać. Kiedyś stadem nazywano dziesiątki, steki stworzeń. Dziś ta liczba spadła do kilkunastu. Oby szczurów do badań nie zabrakło. Pozdrawiam.

statekmatka
Автор

Pierwsze kilka minut mnie nie lubią być pasażerami. Ciekawe jak inne gatunki, bo mam koncepcję na ten temat powiązaną między innymi z tym, że właśnie System przyspieszył narzucenie nam jako ludzkości całkowitej inwigilacji, jak zwierzętom doświadczalnym. A proces ten zaczął się lata temu...

magorzatamargaret
Автор

Gdzieś czytałem żę gdyby rozsmarować 2 krople wody równomiernie po całej powierzchni ziemi, to na cm2 powierzchni wyszło by 100 000 atomów.

waldi
Автор

Ekoloszką jest a doktorką nie? Doktorka, to jeszcze jakoś tak po naszemu a te loszki to trochę tak na ośmieszenie całkiem przyzwoitej idei.

trex
Автор

Wszystko fajnie tylko szkoda ze inni wykorzystaja tą wiedzie przeciwko człowiekowi tzn. Depopulacji ludzkości, maszyny tylko na to wiedze czekają i słuchają, ale i tak szacun dla Pani matki👍

sikornik
Автор

Zoo-loszka i eko-loszka!! Litości nad językiem ojczystym.

nonamename
Автор

Mówienie o torturowaniu zwierząt z uśmiechem na ustach, to doprawdy duźa umiejętność!

teresalesniak