Dr Oz 3 Day Cleanse and Detox- My results CC

preview_player
Показать описание
I saw Dr Oz was recommending a cleanse and detox on his show so I decided to try it out for three days.

CC Closed Captioned
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Expensive but worth it. Costs more realistically around $80 if you don't have all the stuff already in your pantry. Some suggestions - peel and de-seed cucumbers, Squeeze limes and lemons instead of putting in with the rind. Always cut veggies into smaller chunks. Put liquid in first and then put in some solids, blend, then put some more. Colder tastes better so either trade some of your water for ice or chill your almond milk before blending. You can also trim the "rib" off your kale.

GMcKnight
Автор

The flax seed, which you didn't put in there, has more of a predominate flavor if you ask me. We're on day 2 today and have determined the breakfast smoothie tasted the best, and the smoothies progressively got worse for lunch and dinner. But we're on day 2 only one more day to go and I lost 4 lbs yesterday!!

yhtomit
Автор

I love your video! I want to try this.

Pmomma
Автор

I use the coconut oil the same way I would use say...baby oil...on my skin. I just put a little in the palm of my hand, and it melts. I especially love it in the summer. It leaves my skin really soft. I also like to use it in my hair for a deep oil treatment (if I do it before I co-wash my hair), or I use it to seal the moisture in my hair (after I've washed my hair). There are many youtube videos on both. Hope this helps.

FrancescaDonnaMarie
Автор

yea fat sick & nearly dead is an amazing movie

DomesticEngineerLife
Автор

If you have a bulk food store near you, you can get things like coconut oil, almond butter, the flax seed, etc. in smaller quantities to cut down costs

Itsgivingeleguant
Автор

Thank you for this. Im starting it on Thursday need two more ingredients on list. I spent about 50 at walmart and already had the coconut oil. So yes, lil pricey but hopefully worth it.

kevinpaglione
Автор

You can have bananas or celery, and almond butter as a snack. I use Coconut Oil for many things -- cooking many West Indian meals; my hair; my skin. Sometimes I just go and have a teaspoon of it by itself. I just love the taste.

FrancescaDonnaMarie
Автор

How are you using this for skin and hair please? I seen this on television this morning as well but they did not say how to use. Thanks!!

veronicaromero
Автор

Cut either end of your celery too. These tips will improve the taste.

GMcKnight
Автор

I am doing this now and am only on my lunch drink. It definitely costs more than $16, I spent about $100 b/c almond butter, coconut oil, coconut water, rasberries are all very expensive and this is only for me! Breakfast drink had way too many rasberry seeds and the lunch drink is yucky, I am trying to choke it down as we speak! I will alter if tomorrow to make it better:) Thanks for the video!

cupcake
Автор

I always grind the flaxseed and store it in the freezer. Your body can't process it otherwise.

dgmoocher
Автор

We spent closer to $200 on the ingredients, but we're doing this for three people in the family and we went with frozen fruit which was more expensive.

yhtomit
Автор

I totally agree with the cost.. Very misleading. And u only need a small amount of the most expensive things.. Like you said we'll use it in the future.

ReinventingCee
Автор

So how did it go for you? I ended up losing 2 pounds and overall it was good. But that lunch smoothie was too much like green slime for me!

EpicReviewsHealth
Автор

We used fresh frozen fruit instead to make it cold...much better tasting. We tried fresh pineapple, but realized it wasn't completely ripe so went and got frozen pineapple too.

yhtomit
Автор

I liked all of the drinks. I must have done something wrong, though. I ended up with about 32 ounces of beverage on the lunch drink. Did you have that happen too? Maybe my cucumbers, and celery are a lot bigger than the ones Dr. Oz used. I saved the extra for my snack drink. It also happened with the dinner drink. I made extra of that too. Other than that, again, I loved all of the drinks.

FrancescaDonnaMarie
Автор

Rasberries are $4.99 for 6 oz here in NY :(

ClaudeS
Автор

instead of raspberries I use rhubarb BC ive read that it is also high in fiber it is a little sour but I figured it would be an even trade out for the raspberry seeds. I spent about 80. Ive urinated a whole lot and gone to the bathroom only one but I saw the results I expected and I seem to be losing about a pound and a half of water weight and that was day one

heyLORDitsme
Автор

CBC marketplace tried this and the results were not good. The cleanse is bunk.

scratch
join shbcf.ru