Kiedy skończy nam się ROPA?

preview_player
Показать описание
Od lat eksperci wieszczą nam koniec gospodarki opartej o ropę. Ile jest w tym prawdy i kiedy rzeczywiście skończy nam się ropa? Zapraszam do seansu!
Jeżeli spodobał Ci się Mój materiał zapraszam do subskrypcji mojego kanału aby być na bieżąco z najnowszymi produkcjami:

Źródła:
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Zawsze po twoich filmach zaczynam szukać więcej informacji na dany temat. Naprawdę potrafisz zainteresować człowieka

erykrutkowski
Автор

@Kolega Ignacy. Materiał, daj do namysłu i ciekawości :) . Lubię cię oglądać.

Supu_
Автор

7:55 Duże statki nie są napędzane benzyną tylko mazutem. Mazut jest pozostałością po destylacji ropy naftowej, w uproszczeniu można powiedzieć że jest to odpad powstający podczas produkcji benzyny. Im cięższe paliwo ropopochodne tym zawiera więcej szkodliwych substancji, mazut należy to tych ciężkich.
Dlaczego galony a nie litry? Kolega Ignacy stworzył własny film czy tłumaczy coś z discovery?
Dużo było historii ale zero informacji o najstarszym na świecie istniejącym szybie naftowym i najstarszej rafinerii.

yavaho
Автор

Dobrze wykonane materiały i ciekawe tematy, lubię cię oglądać, zrób ten odcinek o opec.

patrykszor
Автор

Ciekawehistorie i Bezplanu to super kanały na temat Wenezueli. Aż się uśmiechnąłem kiedy poleciłeś jeden z nich 😍
Edit* super byłoby gdybys zrobil o upadku zwiazku radzieckiego bo jeszcze sie nie zagłębiałem w ten temat

rurza
Автор

Od jakiegoś czasu bardzo miło mi być subskrybentem tego kanału. Wszystko przejrzyście i ciekawie opisane. Tak osobiście chciałbym kiedyś posłuchać jakieś serii o zaburzeniach i chorobach psychicznych. Depresjach, schizofreniach, uzależnieniach, czy coś co ostatnio mnie zafrapowało- Alzheimer. Miłego ;-)

Liptonek
Автор

pozdro Ignacy dobrze się Ciebie słucha dobra robota 👍

hellrider
Автор

Zrób taki odcinek, fajnie się ciebie słucha!

_kozaog
Автор

Dobry film, oby więcej o takiej ciekawej historii.

Vfawek
Автор

Świetny materiał i przyciągająca miniaturka pozdrawiam!

KarczuGPR
Автор

Super film jak zawsze A takie pytanko będzie powrót mniej więcej

mateuszchlebek
Автор

8:45 i samoloty - przeszacowałeś i to ostro. 1 galon na sekundę lotu, przy obecnie najdłuższym możliwym locie (Singapur - Nowy Jork, 15 tyś km) trwającym 19 godzin z haczykiem (ok. 19h 20 min) daje nam około 70 tyś sekund, co licząc dalej, daje nam 258 tyś litrów paliwa. Zważywszy na to że jest to lot bez międzylądowania to musi zabrać całość paliwa na raz. Największy obecnie boeing który też będzie tę linię obsługiwał (wersja 777) może zabrać 200 tyś litrów paliwa z małym haczykiem przy bezpiecznym zasięgu ponad 17 tyś km.

Panie Ignacy, no matma leży ;)

MareszeKK
Автор

Ignacy
Logo OPEC które użyłeś w filmie należy do gdyńskiej elektrociepłowni dostarczającej ciepłą wodę na terenie Gdyni I Wejherowa
Logo organizacji różni się od użytego w materiale
Pozdrawiam gorąco

filipczerwionka
Автор

Zeżreć wszystko, aż zostanie ogryzek; jak będziemy głodni to też go zjemy.

al
Автор

Dziwi mnie to że przy słowach o odkryciu destylacji przez Persów w IXw.n.e. użyłeś mapy Imperium Aleksandra Wielkiego z IVw.p.n.e.

venix
Автор

Aktualna sieć elektryczna nie jest przystosowana do ładowania wielu samochodów elektrycznych jednocześnie. Współczynnik jednoczesności wynosi 0, 2 czyli transformator i sieć jest przystosowana do przepływu mocy równej 20% maksymalnej mocy zainstalowanej w domach przyłączonych do tego fragmentu sieci. Załóżmy że każdy ma samochód elektryczny. Najtaniej jest ładować w domu, energia z ładowarek publicznych ma być objęta akcyzą. Maksymalna moc ładowania jednofazowego wynosi ok. 7, 2kW. Każdy na noc podpina samochód do ładowania, współczynnik jednoczesności wynosi blisko 1 i bum sieć jest przeciążona. Grozi to uszkodzeniem transformatora i linii energetycznej. Chcąc zmienić samochody na elektryki należy przebudować CAŁĄ sieć oraz zwiększyć znacznie produkcje energii. Ale o tym się nie mówi. Bez kilku elektrowni atomowych się nie obejdzie. Należy w pierwszej kolejności uświadamiać ludzi o zaletach takich elektrowni. Na OZE nie można do końca polegać w tej sprawie. Energia słoneczna dostępna co prawda prawie wszędzie ale tylko za dnia i to dużo zależy od zachmurzenia i pory roku. Energia wiatrowa nie jest wszędzie możliwa do uzyskania. Elektrownie wodne są najbardziej stabilne.

macq
Автор

Cały czas graniczna data w której skończy nam się ropa cały czas się przesuwa. Pierwsze prognozy mówiły że ropa się skończy w 1978. Dziś mamy 2020. Jakieś wnioski?

ScornNoob
Автор

40 lat temu, mądrzy naukowcy mówili że w 2020 ropa się skończy i wszyscy umrzemy ;)

rafaziemniak
Автор

Dekady lecą, a ja ciągle słyszę że ropa się skończy za 50 lat. Sprawdźcie sobie kiedy po raz pierwszy powstał taki horyzont czasowy. Myślę, że będziecie zaskoczeni.

wojciechp
Автор

Większość statków nie pływa na klasycznej ropie, ponieważ jest to nie opłacalne. Dla przykładu wielkie kontenerowce zazwyczaj mają silniki wolnoobrotowe gdzie stosuje się mazut, który jest produktem „ubocznym” przy przetwarzaniu ropy ( taka czarna gęsta breja ). Co do statków pasażerskich to faktycznie stosowane są tam klasyczne diesla, lecz nie odpowiadają one za napęd, tylko do „zasilenia” silników elektrycznych.

thesin