Szok! Ignacy z Japonii popełnia błędy ortograficzne!

preview_player
Показать описание
Trwają zapisy na moje kursy języka japońskiego online!

Będę wdzięczny, jeśli możesz mnie wspierać. Tu można bezpośrednio i jednorazowo:

Oraz na platformach streamingowych takich jak Spotify, Tidal pod nazwą "Sukimashikanai".
Albumy można kupić w sklepie Bandcamp:
Mój brat jest muzykiem i też prowadzi swój kanał:

Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Trwają zapisy na moje kursy języka japońskiego online!

IgnacyzJaponii
Автор

Mówi pan tak pięknie, że ortografię można wybaczyć, tym bardziej że wielu Polaków pisze niepoprawnie. No wiadomo, że trzeba równać w górę, ale nie można być idealnym😉 I tak jest Pan REWELACYJNY!!!👍👏❤️

KatarzynaPiwowarska-Frit-logq
Автор

Ignacy, NIE. PRZEJMUJ. SIE, dzisiaj słuchałam wywiadu z … młodym mezczyzna z Kanady ( rodzice Polacy ) on robił studia w Polsce, jego grama była 😳.
TY mówisz WSPANIAŁE . TYLKO TEN NIE ROBI BŁĘDÓW KTO NIC NIE ROBI . Keep running 👍👍😀

mariasliwinska
Автор

Ignacy zna gramatykę polska lepiej niż większość Polaków .
Gratuluję!!!
Podziwiam ❤

christinajakubiszak
Автор

Niezmiennie Cie podziwiam za Twoje zacięcie do nauki języka tak różnego od Twojego

elik
Автор

Jak błędy ortograficzne nawet Polacy popełniają nie musisz się przejmować

sailon_xd
Автор

Cześć Ignacy ! Popełniać błędy w pisaniu zdarza się każdemu . To lócka żecz🙃😊 Pozdrawiam 👍

zbigniewgouch
Автор

Witaj Ignacy.Twoj jezyk polski jest imponujący ❤❤❤

agnieszkachmiel
Автор

To można naprawić poprzez intensywniejsze czytanie.
Osoby, które dużo czytają, nie robią błędów ortograficznych, gdyż zapamiętują wygląd wyrazów i nawet jeśli źle napiszą to wystarczy, że spojrzą i już wiedzą, że coś nie wygląda tak, jak powinno.
Kiedyś ludzie więcej czytali w młodości i o wiele lepiej pisali.

PROGRAMWIEDZYSPOLECZNEJ
Автор

1:58 to tylko sąsiad usłyszał słowo "wódka"

Kajoj
Автор

Ave. Ze czterdzieści lat temu czytałem dużo książek. To było lepsze od kina. To było moje kino. Jako, że jestem wzrokowcem, to mi pomaga ortograficznie. Pozdrawiam.

leososa
Автор

Jak pojechałem do Czech na kilka tygodni, to po kilku dniach napisałem we wiadomości po polsku "nikdy" zamiast "nigdy". 😅 W języku czeskim to słowo, pisane "nikdy", wymawia się tak samo jak polskie "nigdy", bo "k" jest udźwięczniane przez "d".

mkbest
Автор

Ignacy nie przejmuj się błędami pisemnymi, przepięknie mówisz po polsku😂👍

teresafrydrych-kozak
Автор

Fajny odcinek Pozdrawiam serdecznie 🙂😘🥳

jadwigajurkiewicz
Автор

Szog to paręnaście-dziesiąt lat temu był adminem polskiego IRC'a i chyba jedynym polskim IRCopem. Pamiętam typa, dobrze się z nim wódkę piło.

dzejrid
Автор

Nigdy na szczęście nie miałam większego problemu z ortografią, ale gdy do szerszego użytku weszły komputery i telefony, ze zdziwieniem zauważyłam, że pisząc na klawiaturze, zdarza mi się popełniać błędy, których nigdy nie zrobiłabym pisząc odręcznie - dotyczą one nie "klasycznych" dylematów typu h/ch, ó/u czy ż/rz, ale właśnie takich sytuacji, o jakich Ty mówisz, Ignacy, czyli o różnicy w wymowie i dźwięczności. Potrafię zatem napisać np. "ząp" zamiast "ząb", "staf" zamiast "staw" lub "tszeba" zamiast "trzeba"... Byłam w szoku, gdy zorientowałam się, że tak robię, bo wcześniej przez wiele lat, zanim nie zaczęłam częściej korzystać z klawiatury, takie błędy nigdy nawet nie przeszłyby mi przez głowę... Na szczęście zdarza się to rzadko i zazwyczaj jeszcze w trakcie naciskania niewłaściwego klawisza orientuję się, że piszę źle, więc natychmiast poprawiam i nigdy (mam nadzieję) nie wysłałam żadnej wiadomości z takim błędem, ale był to dla mnie szok, że mój mózg działa inaczej podczas używania klawiatury niż podczas pisania odręcznego i nie umiem wyjaśnić z czego to wynika. Natomiast nawiązując jeszcze do wielkiej sieci zwanej internetem, to dopóki nie zaczęłam z niej korzystać, nie zdawałam sobie sprawy z tego, jak wiele błędów ludzie popełniają... Czasem naprawdę ciężko się to czyta. Jednym z większych zaskoczeń jest dla mnie to, jak wiele razy widziałam wersję "do puki"... 😯 Zwłaszcza że jako dziecko bardzo lubiłam pewną książkę o uroczym stworku, który mieszkał w tubce pasty do zębów, a który nosił imię Puki... Tak że dla mnie to od zawsze były dwa zupełnie różne słowa 😊 Nie do końca też pojmuję jak bardzo ludziom mylą się formy np. kobietom i kobietą. Dla mnie odróżnianie ich nigdy nie stanowiło problemu (nawet nie wiedziałam, że to w ogóle jakiś problem może być) i ze zdziwieniem odkryłam, jak wiele osób ma z tym kłopot. Niektórzy potrafią nawet stworzyć nieistniejące słowa w stylu "ludzią" 😱 Z ciekawszych przypadków mogę jeszcze dodać, że jakiś czas temu trafiłam na słowo "urzeczką", które miało oznaczać... łóżeczko (oraz uszko = łóżko)... Nie wiadomo czy śmiać się czy płakać... 😨🤯

PepeInRedAndGreen
Автор

To tylko świadczy o tym, że twój polski stał się językiem żywym. :)

bartosztaradejna
Автор

Kiedy chodziłam do szkoły uczono nas kaligrafii i ortografii. Często pisaliśmy dyktanda w domu i w szkole. Nauczyciele wszystkich przedmiotów sprawdzali nam zeszyty i poprawiali błędy, a my musieliśmy poprawiać je, wielokrotnie piszą już poprawnie napisane wyrazy. Nauczyciele j.polskiego sprawdzali, czy pamiętamy regułę ortograficzną do każdego źle napisanego wyrazu. Dzięki tym wszystkim zabiegom, łatwiej było oswoić się z ortografią. Ortografia, podobnie jak matematyka, ma swoje reguły, jeżeli się je zna i pamięta, to łatwiej je zastosować.

danutachytla
Автор

Czy mógłbyś kiedyś nagrać filmik na temat korzystania z japońskiej klawiatury? Bardzo mnie ciekawi w jaki sposób Japończycy piszą, nawet nie bardzo jestem w stanie to sobie wyobrazić.

LechTaczka
Автор

Jeśli chodzi o pisownię dużą i małą literą... W 2026 wchodzi w życie uchwała RJP i trochę się pozmienia w tym zakresie. Od 2026 r.: nie wrocławianin, ale Wrocławianin; nie warszawiak, ale Warszawiak itd. Ale przymiotniki od geonimów wciąż będziemy pisać małą literą. Jeśli o mnie chodzi, czasem zdarzają się błędy przy szybkim pisaniu, raczej niezwiązane w żaden sposób z wymową czy nieznajomością pisowni. Nie jestem w stanie ustalić przyczyny, więc może to jakaś dysleksja czy inne dys- (przy pisaniu liczb na papierze też czasem napiszę inną cyfrę niż miałem zamiar). Praktycznie zawsze wychwytuję błędy przed wysłaniem wiadomości, ale zdarzyło się walnąć gafę typu "żadko"...

DU
welcome to shbcf.ru