EP22 proletářská poezie - devětsil

preview_player
Показать описание
Čau! Dneska jsme šli ven a David mluví o české avantgardě v období mezi světovými válkami, kterou představuje tzv. proletářská poezie a literární skupina Devětsil.

Kamera a střih: Daniel Zezula
Moderuje: David Jirsa
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Chválím tato videa a tento kanál obecně. Z hlediska literární osvěty se jedná o nejlepší službu, jakou může český student na Youtube dostat. Studuju češtinu a tato videa jsou využitelná i pro mě. Při učení na státnice je využiju též. Děkuji za sebe i za to, že ve volném čase tento národ obohacuješ. Jen těch zhlédnutí přeju mnohem víc.

ondradvori
Автор

díky kluci, tohle video mi hodně pomohlo zvládnout včerejší maturitu :))

duyle
Автор

Už mám maturitu hodně dlouho za sebou :), ale vaše zajímavé povídání si pouštím jako vzdělávací přednášky. Díky za skvěle odvedenou práci!

katerinachytra
Автор

Doufám, že při použití videí Na potítku, zvládnu státnice z literatury. :D

karelhynekmacha
Автор

Je zajímavé, takto názorně nás učili v Hroznetine na Karlovarsku na ZD
Š v šedesátých letech a na začátku sedmdesatek, později to chvíli bylo stejné na gymnasiu.Ale škola od školy se to lišilo.
A někdy hodně.
V literatuře je důležité znát okolnosti, za kterých vznikala. To přesně prodáváte. To k tomu kšeftu patří, dovolim si říct, protože Vy víte. Celý kontext. Tehdy v těch sedesatkach nám ti naši učitelé ještě četli z některých v te době nevydavanych knih, které měli doma. Nebo je děti z domova i nosily protože jinde nebyly k dostání. A z nově vzniklých novin. Pochopitelně na to někteří později doplatili.
Od druhé poloviny sedmdesatek začala celkem i hrůza. V osmdesatkach šly maturovat slečny z ekonomky a nevěděly, kdo byl Masaryk, pokud to nevedely od rodičů.
Jen pro malou ilustraci. Na střední začínal školní rok tím, že se jezdilo na brambory, v autobuse kluci hráli na kytaru:"Masaryk nás svolává", zpívalo se spolu s pedagogickým dozorem.
O pár let později se ani nevědělo, co s gymnasiem. Začalo se transformovat do čehosi.... Základy výroby a organizace práce. No na jednoduchý pohled nic proti, je dobré vědět, jak to ve fabrice vypadá, ale...
Na začátku nového tisíciletí bylo mnoho soukromých škol. Rozdíl mezi nimi byl jako mezi chovem vepřového žíru a chovem závodních koní. Důsledky toho školství se spolu střetávají dnes a budou ještě dlouho. Mezi kvalitou a zoufaleckou kvantitou. Vyjadřování mnohých produktů toho způsobu školství se leckde omezuje přesně podle zkratky, kterou je třeba k vykrmu prasete na porážku a výchovu koně k dostihu. Díky, pane, za Vaši práci. A myslím, že pomáháte i studujícím vnučkam. 😊. B. K.

bohumirakaksova
Автор

Karel Teige se narodil v roce 1920?
6:39
Na to, že to stříháte, tak toto vám nějak uniklo...

bezcisla
Автор

Díky, zítra píšu z meziválečné poezie a tohle mi rozhodně pomohlo. Dávám odběr. :-)
Jenom by to chtělo trochu upustit od těch zběsilých střihů, když mluvíš. Trochu to otravuje.

clorky
Автор

Super videa !!! V pondělí dělám zkoušku z literatury a tyhle videa mi strašně pomohli... Děkuju 😍

ivonavondrackova
Автор

Ahoj :) chtěla bych Vám jenom říct, kloubou dolů pánové, nejen že jsou videa opravdu pěkně natočená (zbožňuju časosběrná videa na začátku :), ale takhle zajímavě podanou literaturu navíc v souvislostech jsem opravdu dlouho neslyšela! Díky za to!

Chtěla bych jenom poprosit, jestli by jsi mohl přiblížit vliv Říjnové revoluce v Rusku na proletářskou poezii u nás. Řešili jsme to na seminářích, ale nejsem si úplně jistá, v čem přesně ta inspirace spočívala :/ Děkuji a každopádně prosím točte dál. Ideálně to slibované video o Janu Čepovi, nikde jsem ho tu nenašla :)

anetasimajchlova
Автор

Ahoj, mohli byste prosím natočit rozbor knihy Zabiják od Émila Zoly? Vaše videa jsou skvělá, jen tak dál!

hanasmetanova