Wybuch powstania listopadowego

preview_player
Показать описание
Przyczyny i okoliczności, przebieg nocy listopadowej, 2 pierwsze miesiące powstania, teksty źródłowe, opinie historyków, unikalne ilustracje i mapy.
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Prof. Bartyzel trochę inaczej opisuje początek powstania. "[...]W powszechnym przekonaniu krąży opinia, że to ucisk i tyrania carskiego zaborcy spowodowała iskrę rzucona na beczkę prochu polskiego społeczeństwa. No cóż, nie jestem tego tak do końca pewien, gdyż konstytucja Królestwa Polskiego była jedną z najnowocześniejszych aktów prawnych ówczesnych czasów. Tylko i włącznie sama gwarancja wolności słowa (wolność druku), była czymś nie do pomyślenia pod zaborem austriackim i pruskim.."
Wielu obecnych publicystów twierdzi, że powstanie poparła cała ludność Warszawy, również i to twierdzenie jest absolutnie nieprawdziwe, gdyż np. mieszkańcy Nowego Świata barykadowali się w swoich kamienicach przed rozwydrzoną, pijaną, tłuszczą.
Julian Ursyn Niemcewicz tak pisał o wydarzeniach nocy listopadowej: „[…] skład niezmierny wódki Newachowicza zrabowany, wytaczano kufy z gorzałką. Każdy do woli czerpie, wkrótce kilkadziesiąt tysięcy ludzi pijanych. Krzyki, wołania, strzelania napełniają miasto całe. Okropna noc, któż mógł w niej zmrużyć oko; zatarasował się każdy, jak mógł”
Reasumując, spiskowcy nie mieli planów długofalowych na prowadzenie działań wojennych przeciwko Rosji Carskiej. Nawet Polska generalicja była absolutnie zaskoczona tymi wydarzeniami i większości przypadków nie chciała się w to mieszać. Zresztą trudno im się dziwić, wyżsi oficerowie i generałowie [którzy szlify zdobywali w wojskach napoleońskich] korzystali z takich samych przywilejów jak ich carscy koledzy... Książę Konstanty zaś był polonofilem, żonatym z polską księżną. Jako dowódca wojskowy wymagał dyscypliny, a który z obecnych generałów jej nie wymaga? Autor zastanawia się dlaczego wierne ks. Konstantemu wojska nie uderzyły na Warszawę. Jest na to odpowiedź zawarta w pamiętnikach Ignacego Skarbka Kruszewskiego, który zanotował w swoich pamiętnikach: „[...] Przyjeżdża pułkownik Turno, adiutant Wielkiego Księcia; a gdy jenerałowie naradzali się co robić, i raporty przyszły od patroli, że powstańcy wcale się nie posuwają, powiada do nich Turno: “Ja tam byłem i widziałem ich, wszyscy pijani, dajcie im najlepiej pokój, jak wytrzeźwieją przez noc, to się rozejdą do domów””

tadeuszbiaek
Автор

Dzięki za materiał super filmy dobry montaż komentarz taktyczny jeszcze raz dzięki.

FilipŁanoszka
Автор

lepsza lekcja historii niż w szkole, dziękuję!

girlalmighty
Автор

3:19 "W tęczę Franków Orzeł Biały, patrząc, lot swój w niebo wzbił.
Słońcem lipca podniecany, woła do nas z górnych stron.
Powstań, Polsko, skrusz kajdany! Dziś Twój tryumf, albo zgon."

krl
Автор

Jak wiemy z późniejszych dokumentów do interwencji w Belgii by nie doszło i to nie dlatego, że wybucha powstanie bo decyzja o niewyprawianiu się na Belgię została podjęta w pierwszych dniach Grudnia a widomość o wybuchu powstania dociera do Cara po około dwóch tygodniach, niestety konspiratorzy o tym nie zdążyli się dowiedzieć.
Szkoda, że zostały pominięte słowa wybitnego Adama Czartoryskiego, który powiedział w odpowiedzi na przyjęcie aktu detronizacyjnego: „Panowie, zgubiliście Polskę" Pokazuje to, że już ówcześni wiedzieli, że takie powstanie jest bez sensu i przyniesie więcej strat niż zysku.
Próbujesz też trochę tworzyć historię alternatywną mówiąc co by było gdyby Armia Królestwa ruszyła na Wschód lub gdyby Korpus Litewski się dołączył. Ale już nie wspominasz dla równowagi co mogłoby być gdyby powstanie nie wybuchło czyli mniej represji i szansa na dalszy rozwój: kultury, nauki czy gospodarki w Królestwie.
Uważam, że materiał jest trochę stronniczy.

bernards
Автор

Bardzo rzetelne przedstawienie biegu wydarzeń. Dyskretna podpowiedź z mojej strony: proszę zwrócić uwagę na formy czasownika włączać, przyłączać, dołączać- to one są poprawne. Pozdrawiam i dziękuję, wiele pracy kosztuje przygotowanie takiego filmu. :)

kruchola
Автор

23:21 Wkradł się mały błąd. Otóż Morawski miał na imię Teodor a nie Teofil. Poza tym cały film świetnie przyswaja wiedzę z zakresu wybuchu powstania listopadowego i jako uczeń liceum bardzo dziękuję :)

szymonj
Автор

Krążą słuchy, że Anglicy Aleksandra z siodła chcieli wysadzić ?Zająć Krym ( co teraz też chcą uzyskać ) Czy to prawda ?

piotr
Автор

4:30 Czy tak się zachowują zawodowi żołnierze, żeby żołnierze decydowali z kim i kiedy ma walczyć ich władca ???

robal
Автор

Dzięki i również pozdrawiam miłego dnia życzę

szympik
Автор

Jak pamiętam, Napoleon uwolnił chłopów w Księstwie Warszawskim, a potem w Królestwie Polskim oni znów byli pańszczyzniane. To była kiedyś po drodze decyzja o powrocie chłopów do pańszczyzny? Kiedy?

mtokurow
Автор

Ciekawa lekcja.
Potrzeba chwili i emocje zwyciężyły nad rozumem i konsekwentnym realizowaniem planu, którego na początku nawet nie było.

roberts
Автор

Bardzo dziękuje ! Im starszy jestem tym skłaniam się bardziej ku rozwadze . Tragedia polska !

husaria
Автор

10:10 Tego szturmu na Belweder przez dziedziniec w rzeczywistości NIE BYŁO ! Pomiary i wyliczenia pokazują, że spiskowcy nie mieli by żadnej szansy zdobyć Belweder - wojsko broniące Belwederu zdążyło by wszystkich biegnących położyć trupem salwami z broni palnej

robal
Автор

Ale się tu pięknie miniony i szury od polonisty Brauna odpaliły. A filmik jak zwykle super poziom :)

TheMaster
Автор

Ja bym jeszcze dodał, że całe śledztwo Konstantego rozpoczęło się, kiedy car Mikołaj I zaczął panikować z powodu rezygnacji gabinetu ks. Wellingtona w Wlk. Brytanii 16 listopada

calvincoolidge
Автор

Powstanie nie miało najmniejszych szans na powodzenie. Pisałem już o tym w komentarzach do jednego z poprzednich Pańskich odcinków. Można było wygrać bitwy, ale nie całą wojnę. Różnica potencjałów między całym Imperium a Królestwem była zbyt duża. Poza tym w Wielkopolsce feldmarszałek von Gneisenau skoncentrował dużą armię pruską, by trzymać w ryzach Wielkopolan i na prośbę Rosjan uderzyć od zachodu na powstańców w Królestwie. Rosjanie o pomoc nie poprosili, za to rosyjskie wojska przywlekły do Europy Środkowej cholerę, którą Gneisenau się zaraził i zmarł jeszcze przed końcem powstania. Ofiarami tej zarazy stali się również: pruski teoretyk wojny i pisarz generał Carl von Clausewitz i słynny niemiecki filozof Georg Hegel. Tak więc skutki Powstania Listopadowego pośrednio dotknęły bez naszego udziału także kraje ościenne.

januszzegota
Автор

Czy może pan zrobić film przybliżający "stanowiska administracyjne" w Polsce takie jak wojewoda, kasztelan, starosta, wójt i inne na przestrzeni kilku wieków?

adammarc
Автор

Jedną z przyczyn powstania to Newachowicz i jego monopol na alkohol i wyroby tytoniowe...

piotrkoziej
Автор

Felieton ( jak zwykle) dobry, krótki, przejrzysty. W zasadzie po raz pierwszy historyk uwypuklił cechy naczelne dle tego Powstania: wybuchło bo wojsko polskie nie chciało umierać jako żandarmi za cara w Belgii, Francji, jeśli już- to za Polskę. I wylania się też przekaz, ze to JEDYNE Powstanie ( straconych szans), które mogło być wygrane. Przede wszystkim na przzeszkodzie oportunizm, kunktatorstwo, wręcz zła wola przywódców, ale i brak decyzji, bezlad i bezczynność. Utrata czasu . Czyli nasze cechy .

jacekdarski