Lednica i tajemnicze początki państwa Piastów

preview_player
Показать описание
Przypadające w 2025 roku tysiąclecie koronacji Bolesława Chrobrego to doskonała okazja do tego, żeby przyjrzeć się tajemniczym początkom naszego państwa. Spójrzmy w stronę Lednicy, czyli kolebki państwa pierwszych Piastów. Czy można powiedzieć, że nasi dalecy przodkowie mieli swoją stolicę? Jeśli tak, to gdzie się mieściła? Jak wyglądało codzienne życie na tych ziemiach w drugiej połowie X wieku? Co jedli i jak długo żyli mieszkańcy tych ziem?

Jaki jest rodowód Piastów? Czy Mieszko I mógł być wikingiem? Czy miał swoich niewolników? Z rozmowy dowiemy się o fizyko-chemicznych badaniach dających coraz więcej odpowiedzi na pytania o początki naszego państwa. Jezioro Lednica jest z tego względu bardzo istotnym źródłem informacji. Dlaczego?

O tym wszystkim w Podcaście Muzeum Historii Polski z serii Inne historie Polski rozmawiają Cezary Korycki i dr Andrzej Kowalczyk z Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, współtwórca zorganizowanej w Muzeum Historii Polski wystawy pt. "1025. Narodziny Królestwa". Daje ona niepowtarzalną okazję do zobaczenia z bliska życia ludzi, którzy zamieszkiwali Polskę przed tysiącem lat. Zapraszamy na Warszawską Cytadelę!

Rozdziały:
00:00 Kolebka państwa Piastów
00:58 W poszukiwaniu kolebki Polski
19:25 Nie samą wojną człowiek żyje
37:04 Spopielona tajemnica grobu Piastów

Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Dziękuję za wspaniałą, bardzo ciekawą audycję. Pan dr opowiada bardzo ciekawie, zwłaszcza o życiu codziennym za czasów pierwszych Piastów. Kiedyś byłam na Ostrowie Lednickim, muszę pojechać tam jeszcze raz i zobaczyć to niesamowite miejsce.

elzbietadrazek
Автор

Bardzo ciekawy materiał, przyjemnie spędzona godzina.

Choć przyznam, że maniera językowa Pana doktora vel „odchodzO” albo „badajO” zdominowała trochę podcast :D

WyimaginowanyRzuRzel
Автор

pochodzenia roślinnego i wosk ... no nie. nie chce krytykować czepiać się, ale ... proszę się dokształcić bo tytuł doktora zobowiązuje

franciszekzurawka
Автор

Wybuch państwa Piastów trzeba rozpatrywać w kategorii cudu i cenić, że w tak trudnych warunkach geopolitycznych (brzydkie słowo), udało się zachować ciągłość przez 1000 lat. 🥳

WojciechSasKierzkowski
Автор

Chlebki nie wyrastaly, nie mieli drozdzy, byly podplomyki tylko, pieczone na kamieniu na ognisku.

RitaRita-swug
Автор

Samo to, że w założeniu pałacowym była kaplica, prowadzi do wniosku, że budowa zaczęła się po ochrzczeniu Mieszka. W palatium Mieszka I w Poznaniu widać, że kaplica została niejako doklejona w trakcie budowy (nie była planowana pierwotnie).

Mieszko I nie prowadził masowej chrystianizacji, więc teoria o chrzcielnicach w jego rezydencji wydaje mi się wątpliwa.

Gniezno kolebką? Co z wynikami badań, które wskazują na Giecz?

Borubar_de_San_Escobar
Автор

Czyli Polanie to raczej nie od pola, bo chyba by nie mieli nazwy od wtedy, gdy te grody zakładano czyli około 940 roku, skoro dopiero wtedy zaczęto większe karczowania, w istotnym stopniu zmieniając podstawę pożywienia.
Prawdopodobnie raczej wychodzi na to Polanie to nazwa od wczesnosłowiańskiego podobnego słowa znaczącego coś podobnego, co waregowie, ekipę słowiańskich wojów zajmującą się najazdami i podobnym czymś najprawdopodobniej byli Polanie kijowscy.

tobelove
Автор

Bolesław Chrobry posiadał dar przekonywania. Miał bowiem taki palec, że gdy go umieścił komuś w jedno oko to ten palec drugim okiem wychodził.

PominReklamy
Автор

a co ma ryba do postu!!! dla pogan, ,, ale głupoty

franciszekzurawka
Автор

Region Gniezna, Giecza, Lednicy jest jednym z najbardziej interesujących w Polsce.
PS: do wagi Ostrowa lednickiego nie trzeba nazywać dołów do mieszania zaprawy basenami chrzcielnymi 😅

wierzbieta
Автор

Najbardziej podoba mi się pytanie czy na ostrowie jadano pomidory😊
460 lat przez rzuceniem cum przez Kolumba

dariuszw