Czechy po wielkiej powodzi i innych katastrofach | opowiada: Wojciech Stobba

preview_player
Показать описание

Opawa, która przelała się przez wały, zalała fabrykę Kofoli w Krnowie (Karniowie), pod wodą - Odry i Opawy (a nie Ostrawicy, jak mówimy w rozmowie i na który to błąd, zasadnie, zwrócił nam uwagę jeden ze Słuchaczy) znalazła się też spora część trzeciego co do wielkości czeskiego miasta - Ostrawy, w tym prowadząca do Polski autostrada D1 i linia kolejowa do Katowic. Straty władze wstępnie szacują na kilka miliardów euro.

Jak relacjonuje w 43 odcinku Czechostacji Wojciech Stobba, korespondent Polskiego Radia w Pradze, który relacjonował powódź bezpośrednio z zalewanego pogranicza, wszystko wskazuje na to, że Czesi nieźle przygotowali się na wielką wodę - chociaż lało w prawie całym kraju, poważne problemy dotknęły właściwie tylko dorzecze Odry.
A nawet tam, mimo tego, że w niektórych miejscach wody było więcej niż w 1997 roku, to straty, przynajmniej wstępnie, wydają się jednak mniejsze.

Potężne straty, chociaż raczej nie w związku z powodzią, tylko całokształtem osiągnieć, poniosła jednak koalicja rządząca. W wyborach regionalnych, które odbyły się tydzień po powodzi - zdecydowanie wygrało opozycyjne ANO. Z drugiej strony frekwencja była rekordowo niska i wyniosła około 30 procent. Ta klęska uruchomiła lawinę w wyniku której z tworzącej rząd pięciokoalicji zrobiła się czterokoalicja. Piraci - największy przegrany, nie tylko ostatnich wyborów, znaleźli się poza rządem. Ale co to wszystko finalnie będzie oznaczać, tego na razie nie wie nikt.
Wiadomo tylko, że były - i z dużym prawdopodobieństwem przyszły premier Andrej Babiš, patrząc na chaos w rządze, zajada z uśmiechem popcorn.

W podsumowaniu rozmowy wspominam też premiera

Osobom interesującym się bieżącymi wydarzeniami politycznymi w Republice Czeskiej - zgodnie z obietnicą złożoną w podsumowaniu odcinka, pozostawiam linki do dwóch fenomenalnych pod tym względem miejsc: Ośrodka Studiów Wschodnich i analiz Krzysztofa Dębca tamże, oraz portalu Czeska Polityka, prowadzonego przez Martynę Wasiutę:

-----------------------------------------------------------------

W tym tygodniu zdecydowali się na to:

*Adam, Aleksander, Joachim, dwóch Maciejów, Marcin, Marta oraz Tomasz*

Bardzo Wam dziękuję za wejście do grona *Patronów i Patronek Czechostacji.*

Jest Was już - Patroni i Patronki, wspierających mnie nie tylko finansowo, ale również - co nie mniej dla mnie ważne, radą, ponad osiemdziesięcioro.

Jeśli ktoś chciałby wesprzeć moją pracę a nie ma ochoty zobowiązywać się na dłużej, może mi też po po prostu postawić wirtualną ☕ w serwisach:

lub

Gdzie Wam poręczniej.

Za wszelkie wsparcie, także to dobrym słowem, łapką w górę, subskrypcją czy komentarzem - także bardzo dziękuję. Mnie to motywuje a dla algorytmów jest sygnałem, że warto pokazać Czechostację również tym odbiorcom, którzy jej dotychczas nie odkryli.

* _W jinglu podcastu wykorzystuję fragment IX symfonii "Z Nowego Świata" autorstwa Antonina Dvořáka, pochodzącego z MUSOPEN.ORG_
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Trudno się przygotować na 300-500 mm wody. 🟦🟦🟦
Ale dla zmniejszenia efektów powodzi oraz na zmniejszenie skutków suszy trzeba jeszcze
* odsuwać wały od koryt rzek, szczególnie w miejscach gdzie nie ma zabudowań, pola uprawne można przekształcić w łąki, część terenów pozostawić lasom łęgowym (które zatrzymują wodę); odsunięte wały mogą być zatem niższe, a więc mniej podatne na uszkodzenia i tańsze w utrzymaniu; wały trzeba zabezpieczyć przed bobrami specjalną siatką;
* w górach i terenach przy górach: budować suche zbiorniki (jak ten w Raciburzu) i postawić na zróżnicowane gatunkowo lasy bez wycinania i przekształcić monokultury drzewne w lasy zróżnicowane gatunkowo
* na nizinach przeznaczyć obszary na małych rzekach pod mokradła i pozwolić bobrom działać; z części lasów powinno się usunąć rowy melioracyjne, aby lasy mogły gromadzić wodę; starorzecza powinno się przywrócić rzekom, rzeki powinny meandrować
* w miastach nie da się zbyt dużo, ale mozna usunąć niektóre budynki położone blisko rzeki i blokujących przepływ wody podczas powodzi, aby móc pogłębić i poszerzyć koryto rzeki (np. w Kłodzku);
* nie odbudowujmy szpitali, domów na terenach zalewowych. Przenieśmy w bezpieczne miejsce. Teraz jest dobry moment;
* na terenach zabudowanych zrezygnować z budowania na terenach zalewowych; karać urzędników (również wstecz), którzy wydali pozwolenia budowy na takich terenach; przechwytywać wodę z dachów, czy utwardzonych powierzchni, gdzie to możliwe przekształcić zamiast powierzchni utwardzonych stosujmy nawierzchnie, które przepuszczają wodę.

Wiele z wymienionych elementów po dużych opadach zatrzyma część wody w terenie, czy spowoduje chwilowe przetrzymanie nadmiaru wody (suche zbiorniki, meandry rzek, tereny w poszerzonym międzywalu, czy lasy łęgowe) powodując zmniejszenie przepływu w dole rzeki, a także obniżenie i wydłużenie fali powodziowej.

Warto zobaczyć:
*Jak przeciwdziałać powodzi?* Potencjał *odsuwania wałów od koryta Odry*
*Why straightened rivers worsen floods*

robertab
Автор

Dzień dobry Czechostacja. Pierwszy raz udalo mi się odsłuchać odcinek w dniu jego premiery. Dziękuję. I faktycznie w komentarzach pod ostanim odcinkiem była burza, co świadczy o tym, że słuchacze uważnie śledzili rozmowę. I bardzo mnie cieszy plan na kolejne odcinki. Pozdrawiam.

annabohun
Автор

Przypadkowo odkryłam Czechstacje! Szkoda że w tak tragicznym czasie 😮 ja odwiedziłam rodzinę w Polsce i musiałam przedłużyć pobyt bo powrót do Austrii był nie możliwy! Zawsze fascynował mnie Wasz Kraj w każdej dziedzinie i tak pozostanie 😊 cieszę się że takie Radio powstało. Pozdrawiam serdecznie Panów 🌷❤️ emerytka z Wiednia

gosiaruthner
Автор

Szanowni panowie, w audycji pojawił się błąd. Wał przeciwpowodziowy w Ostrawie pękł w miejscu, gdzie rzeka Opawa wpada do Odry, a nie Ostawica. Kilka kilometrów wyżej w biegu Odry.

tfik
Автор

Współczuję wszystkim powodzianą i po jednej i po drugiej stronie Sudetów.

ryszardbill
Автор

Dziękuję za odcinek. W sierpniu byliśmy z żoną w Ostawie i w czasie powodzi zastanawialiśmy się, czy zalało miejsca, które odwiedziliśmy. Tych akurat nie...

PKowalski
Автор

Uwielbiam ten kanał! Komentarz dla zasięgu! ❤️🏆🥇

HaniaM
Автор

16ego września chciałam wrócić z Czech do domu przez Ostrawe, jak zwykle, ale nawigacja nie zdążyła.mnie poinformować, że dojazdu do 1 już nie ma... Oj było nerwowo. Powodz szła za mną od C. Krumlova.
Ale np. w Litomyšli lokalsi byli bardzo zen: prší protože prší. I fakt, tam nie wylało. Płakać mi się chciało, jak się dowiedzialam, że Litovel był zalany i tyle innych miejsc, które znam i z sentymentem wspominam.

elerike
Автор

Co do niewykorzystywania powodzi przez opozycję czeską, to już w pierwszych dniach Alena Schillerová jechała po władzy Petra Fiali jak po łysej kobyle. Mówiła między innymi, że czescy powodzianie mieli bardzo dużego pecha, że powódź dotknęła ich za rządów Fiali. Także z tym wybielaniem czeskiej polityki w opozycji do polskiej bym za bardzo się nie zapędzał

MateuszKrakowski
Автор

Pytanie, czy rynek zaproponuje nam skuteczne, funkcjonalne pojemniki do zabezpieczenia najcenniejszych rzeczy, żeby wytrzymały wodę i ogień i dały się sprawnie przenosić?

KwiatPietruszki
Автор

Bo ekolodzy są traktowani jako siła polityczna, czyli konkurencja. A jak opróżniają zbiorniki retencyjne, to gdzie tę wodę spuszczają? Jeśli grunt kilka dni wcześniej nasiąknie wodą, to pomaga?

KwiatPietruszki
Автор

robertab929 - dokładnie tak, jak piszesz można ograniczyć skutki powodzi. Tylko dlaczego wiedzą to "zwykli" ludzie, a władze i politycy (czyli ci sami) nie?!? Czy tylko udają, że się nie da nic zrobić??

beataewa
Автор

Jak w koncu prawidłowo wymawia się nazwe miasta Jesenniki czy Jasionki?😅

jimi
Автор

Jak ANO wygra, znowu będzie nagonka na polską żywność...???

grzesgeo
Автор

Dwie różne pozycje przymiotnika świadczą o elastyczności języka polskiego.

KwiatPietruszki
Автор

Jak myślicie można teraz normalnie przejechać przez Jesennik i wejść na Pradziada? Chciał bym się wybrać na weekend

arturtokarz
Автор

Czyja wina? Wina tych, co programu zbiorników nie zrealizowali i dali się zakrzyczeć aktywistom, druga sprawa to to jak bardzo Państwo ma mieć w poważaniu zdanie obywateli, bo to jednak oni nie chcieli tych zbiorników, no to nie mają, domów też nie. Pisanie o naszym zbiorniku w Raciborzu jest miłe, ale to cholerstwo się 20 lat budowało, miało masę wad i poprawek, bo "znajomi królika" i trzeba było go poprawiać. Śledztwa, poprawki etc. fuksem go skończono dopiero niedawno.

raf.b
Автор

Moim skromnym zdaniem przynajmniej Słowacja, Czechy i Polska powinny mieć wspólny system antypowodziowy, albo przynajmniej tak skoordynowany aby Polacy wiedzieli co czynią Czesi. Mamy wspólne rzeki, a one granic "nie znają" więc "jedziemy na tym samym wózku". również wspólny system wzajemnej pomocy tez by się przydał. Zamierzenia dotyczące budowy wspólnych budowli hydrotechnicznych powinny być wspólnie omawiane itd.

jarekjaroslaw
Автор

Borys w Moskwie szczerzył zęby e szyderczym uśmiechu,

Автор

Może dla tej starej kobiety trudniejsze byłoby odnaleźć się w obcej rzeczywistości po powodzi? 🤔

KwiatPietruszki