filmov
tv
Jak zaprojektować ogród?
Показать описание
👇👇👇
Projektując ogród warto zadać sobie pytanie jakie funkcje ma on pełnić. Czy ma być jedynie rekreacyjny, czy też użytkowy np. z warzywnikiem i małym sadem. Chciałam by mój ogródek był nie tylko miejscem wypoczynku. Najbardziej zależało mi na uprawie warzyw. Marzyły mi się również krzewy i drzewka owocowe.
Prace rozpoczęłam więc od wyznaczenia podstawowych stref: warzywnika, szklarni, kurnika, domku narzędziowego, wiaty garażowej, miejsca wypoczynku, trawników oraz rabat kwiatowych. Szczególnie zależało mi na uprawie winogron i malin, dlatego zaplanowałam dla nich odrębne stanowiska. Maliny rosną wzdłuż warzywnika, natomiast winogrona przy ścinie domu. Liczę się z tym, że za rok lub dwa będę musiała przenieść maliny w inne miejsce, gdyż ze względu na ryzyko chorób, nie powinny być zbyt długo na jednym stanowisku. Mam też niewielki skalniak, który umiejscowiony jest zaraz przy furtce. Sukulenty są mało wymagające i choć kwitną głównie wiosną, pięknie prezentują się przez cały rok, dlatego myślę, że dobrze nadają się na wszelkie bardziej reprezentacyjne części ogródka.
Warto zaplanować jakieś ustronne miejsce pod kompostownik. Najlepiej by znajdował się w cieniu, dzięki czemu proces kompostowania będzie przebiegał sprawniej.
Przystępując do projektowania rabat trzeba koniecznie sprawdzić jak biegnie słońce. Dzięki temu będziemy wiedzieć, gdzie sadzić rośliny cieniolubne, a gdzie te które wymagają pełnego nasłonecznienia.
Warto zastanowić się nad stylem naszego ogrodu. Czy lubimy rabaty o uporządkowanej, nowoczesnej formie, czy bardziej swobodnej, rustykalnej. Mojemu sercu zdecydowanie bliższe są ogródki wiejskie. Uwielbiam przepełnione kolorami rabaty kwiatowe. Cenię sobie widok drzewek owocowych, porzeczek, agrestu i aronii. Nie przeszkadza mi, gdy funkcja użytkowa ogrodu przeplata się z dekoracyjną. Oczywiście można mieć zupełnie inne podejście do sprawy i nie tolerować np. porzeczek, czy agrestu w rabatach kwiatowych. Najważniejsze jest, żeby nam ogród się podobał. To w końcu nasz kawałek Świata.
Projektując ogród miałam na uwadze jak będzie się on prezentował o konkretnej porze roku. Zależało mi na tym, by zachwycał kolorami zarówno wiosną, latem, jak i jesienią i zimą. Wiosną uwagę przykuwa ozdobna wiśnia płacząca, forsycja, bez lilak, rododendrony, krzewuszki, irysy, łubiny i kwiaty cebulowe. Urozmaiceniem jest wierzba Iwa. Puszyste kotki zwabiają owady i tworzą przyjemy dla oka, wiosenny akcent. Kwitnienie zaczyna również dzika róża, krzewy pięciorników oraz żurawki. O tej porze roku ciekawie prezentują się jaskrawozielone kępy oregano w odmianie aureum gold, a także młode, igiełki modrzewia pendula, który rośnie w skalniaku. Pięknie wyglądają również kwiaty szczypiorku. Wiosną dekoracyjną funkcję mogą pełnić nawet truskawki, szczególnie te posadzone w donicach.
Posadzenie obok siebie roślin kwitnących w różnym czasie daje nam gwarancję, że po ścięciu kwiatów nie zostanie pusta rabata, na której nie dzieje się nic ciekawego. Staram się tak dobierać nasadzenia, żeby zawsze coś kwitło lub chociaż przyciągało uwagę poprzez ciekawy pokrój i kolor liści. W tej roli dobrze sprawdzają się np. funkie.
W zimie pięknie prezentują się iglaki, trawy oraz czerwone gałązki derenia białego. Ciekawym urozmaiceniem są również zaschnięte kwiatostany hortensji, wrzosów oraz rozchodnika okazałego pośród krzewinek lawendy. Zimową ozdobą ogrodu są także owoce ognika szkarłatnego, który przy niewielkich mrozach pozostaje zimozielony. Mam w planach posadzenie jeszcze szpaleru z iglaków. Brakuje mi trochę w ogrodzie zieleni zimą. Jest tu zdecydowanie zbyt pusto o tej porze roku. Żywopłot z iglaków, bezie dodatkowo chronił przed porywistym, wiosennym wiatrem. Nie myślałam o tym wcześniej, jednak teraz wiem, że warto w projekcie ogrodu uwzględnić ochronę przed wichurami, zwłaszcza w kontekście nasilających się zmian klimatycznych.
Комментарии