Radio cyfrowe DAB - czym jest i dlaczego jego przyszłość jest niepewna? KŚ wyjaśnia

preview_player
Показать описание
Radio cyfrowe, chociaż istnieje od kilku dekad, wciąż nie zyskało tak dużej popularności jak chociażby cyfrowa telewizja. Czym jest, jak działa i dlaczego nie jest tak popularne? To postaramy się wyjaśnić w tym materiale.
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Mieszkam w Berlinie i tutaj nadaje kilkadziesiąt stacji w systemie DAB+. Mam w samochodzie i w pracy takie odbiorniki i wg mnie jakość dźwięku jest zdecydowanie lepsza, niż tradycyjnego radia. Nie wspomnę już o tym, że nie ma jakichkolwiek szumów.

lapiesta
Автор

Dab+ to świetna sprawa. Korzystam od dłuższego czasu, mam około 25km od nadajnika (Łódź). FM dość słabo odbierało, więc przy okazji wymiany sprzętu w domu postawiłem na DAB+. Czekam na pojawienie się stacji komercyjnych, bo póki co tylko Polskie Radio jest dostępne.

Przemek
Автор

Na FM w przypadku stacji ogólnopolskich też nie trzeba zapamiętywać częstotliwości bo funkcja AF automatycznie przełącza.

JanKowalski-fuuj
Автор

Ja mam instalacje antenowe pozwalające odbierać za równo pasmo VHF (DAB+) jak i AM i FM i zdecydowanie stwierdzam że słuchanie Radia cyfrowego jest przyjemniejsze, nie ma zakłóceń charakterystycznych dla transmisji analogowej, skala fm jest tak gęsto zapełniona stacjami że trzeba mieć specjalny odbiornik żeby był w stanie odebrać całe pasmo od 87, 5 do 108, połowa odbiorników nie jest w stanie odseparować sąsiednich częstotliwości :-) DAB+ nie jest jeszcze tak zapchany i można się pobawić anteną kierunkową ciesząc się odbiorem z okolicznych miejscowości 😉

michalzgierz-miszmaszniepasuja
Автор

Kupiłem nowe radio do auta i mam DAB+ (Pioneer DEH-X8700DAB), powiem tak jakość praktycznie taka sama, nie ma szumów ale potrafi nagle urywać transmisję. W Łodzi znalazło mi 9 stacji z czego 9 nie trafia w mój gust :D Szczerze szkoda kasy bo przez ten dodatkowy odbiornik cena radia pewnie + 200.
Ps. Z FM jest tylko jeden problem, wąska skala jest mocno upakowana stacjami a z DAB problemem jest znowu brak popularnych stacji.

you..tube..
Автор

6:04, co on bredzi? przecież analogowe samochodowe radioodbiorniki są wyposażone w RDS, a tam procz informacji wyświetlanych na wyświetlaczu są też transmitowane oznaczniki tych stacji, i przy wlączonej finkcji AF radiodbiornik samoczynnie będzie sam zmienial częstotliwości na ktorych jest najsilniejszy sygnał, częstotliwości tej samej stacji radiowej oczywiście.

JanJan-fsmw
Автор

Jestem posiadaczem radyjka z FM + DAB+ i powiem, że z tym DAB+ strasznie się gubię. Używanie radyjka w zwykłym FM jest znaczniej prostsze a więc i wygodne. Poza tym pomimo, że mieszkam w mieście wojewódzkim to sygnał DAB+ jest tak słaby, że mam kłopoty z jego odbiorem na antenie teleskopowej tego radyjka pomimo, że Firma jest przednia (Grundig) to standard FM łapie znacznie lepiej więc z tego powodu w zasadzie nie korzystam z tego standardu DAB+ choć byłem pełen nadziei i zapału który prysł jak bańka mydlana. Alternatywnie słucham radia Internetowego na głośniczkach Bluetooth "JBL" i "Blaupunkt" oraz XBlitz Harmony wysterowane właśnie przez Bluetooth ze smartfona Apką Radia Inernetowego gdzie mogę w każdej chwili podczas takiej transmisji przejść na odsłuch muzyki skopiowanej do pamięci telefonu i nadal słuchać ją przez Bluetooth na jednym z tych głośników, co jest niezwykle wygodne.
goombay

carburator
Автор

Mieszkam w Niemczech, i tu DAB+ jest prawie już Standard. Bardzo dużo fajnych stacji, na przykład ENERGY, ABSOLUT HOT lub też od ARD (w Polsce Polskie Radio) 1Live, Fritz, Sputnik, DasDing, YouFM lub Bremen Next. Stacie Publiczne tak jak w polsce Polskie Radio, tylko że tam leci o wiele lepsza muzyka (taka jak na RMF Maxxx lub Eska) niż na polskim Radio. Żeby DAB+ miało przyszłość w Polsce to muszą Stacie jak Eska lub RMF FM lub radio Zet wejdź w DAB+. Od 21.12 jest terasz obowiązek posiadanie DAB+ w nowych autach 8 może teraz ruszy się DAB+ w Polsce też.

ErykRozniata
Автор

O ile TV cyfrowa to prawdziwa rewolucja ( zwłaszcza w połączeniu z HBB TV ) to DAB to tylko wyciąganie kasy od słuchaczy.
Pierwsze odbiorniki DAB pojawiły się w 1998 roku, DAB+ zaczęto sprzedawać pod koniec 2007r
Streaming muzyki i radia internetowe szybciej się rozwiną niż system DAB.
Szybkości przesyłu internetu lte wzrasta i zasięgi również.
DAB upadnie z trzech powodów:
1 - zbyt duży koszt wymiany odbiorników;
2 - moim zdaniem problematyczny odbiór w dalszych odległościach od nadajników ( na analogu usłyszymy audycje z szumami a na DAB wątpię);
3 - zbyt mały zysk na jakości sygnału między analogiem a cyfrą (chodzi mi o taki zysk jaki był między analogową telewizją a cyfrową w HD),
Jakość muzyki na poziomie ACC 112-128kb/s (DAB+) to było wystarczające na 10-15 lat wstecz a nie na dzisiaj czy 10 lat naprzód.
I tak niestety będzie, że radio internetowe będzie bardziej popularne jak DAB+.
Większość nadajników DAB+ w Polsce nadaje w sposób kierunkowy. Trzeba to uwzględnić.
Ponieważ wówczas pokrycie sygnałem danego regionu jest bardzo zróżnicowane.
Niestety, z tego względu niejednokrotnie jest problem z odbiorem. ;)
Z tego co wiem to tak jak przy braku sygnału analogowego występuje lekki szum tak przy cyfrowym jest już totalna cisza i zdecydowanie łatwiej jest wytrzymać lekko zaszumioną muzykę niż jej całkowite "przerywanie" na kilka sekund.
Według mnie DAB w pl to niewypał. W mieście podczas używania stacjonarnego odbiornika jest ok (mocny sygnał), natomiast poza miastem już nie jest tak kolorowo. (np. jadąc samochodem)
Niestety, w 2020 roku u niektórych producentów, za możliwość odbierania radia dab+ trzeba dodatkowo zapłacić. (nie w standardzie po wyborze opcjonalnego radia)
Wadą DAB+ jest mała ilość stacji nadawczych. W Polsce głównie nadają stacje Polskiego Radia.
Sam może i bym się zainteresował gdyby jakość była większa. Obecne 112kbps dla Trójki to kpina ze słuchaczy.
FM oferuje znacznie lepsza jakość pomijając szum przy słabszych odbiornikach.
Ciekawostka: Żeby zmieścić jak największą ilość stacji w paśmie (zaczęto kombinować), ograniczono jakość niektórym stacjom (z jaką nadają) z 112kbps do 64kbps, oraz zmieniono dźwięk z stereofonicznego na monofoniczny.
Co spowodowało regres zamiast postępu. Jeśli chodzi o jakość.

Orzeszek
Автор

Radio analogowe przy nawet średnim zasięgu, o ile stacja nadaje muzykę z dobrego źródła, potrafi brzmieć bajecznie w porównaniu do DAB+. Mam parę kaset nagranych z radia na początku lat 90, czyli w okresie najlepszego brzmienia radia, brzmią one bez porównania lepiej (pomimo lekkiego szumu) od teraźniejszych stacji FM i Dab+, a radio ogólnie zanika wśród mojego (czyli młodego) pokolenia, więc Dab+ być może czeka zmierzch, choć trochę późniejszy od FM

rockrelatedtapesfan
Автор

GtMedia Dąb+ małe ładnie gra zarówno FM jak i dąb+ cyfrowo można nagrywać odtwarzać z usb cena 150 zł na alliexspres bateria 18650 jak na razie 9 stacji cyfrowych Polacy nadają

KA-kcsj
Автор

Małe nie dopowiedzenie mamy. Radio analogowe może mieć dodatkowy sygnał RDS i pozwala radiu przestroić się na kolejną częstotliwość w przypadku słabnięcia stacji. A tak to koszty przejścia na DAB+. Radia nie są za bardzo tanie

robertsebzda
Автор

mam wrażenie że gość przeczytał wikipedię i teraz nam to tłumaczy jakby to były mądrości. Wszystko niedokładnie i nie tak.

mieszkaniecziemi
Автор

00:55 Ależ jest modulowana fala nośna, przy czym nie jest ona modulowana analogowo a jedną z modulacji cyfrowych (QAM, QPS-K itp.)
01:04 W przypadku DAB właśnie NIE skupiamy się na żadnych częstotliwościach. O ile w odbiornikach analogowych użytkownik musi dostroić go do określonej częstotliwości, by odbierać określoną stację, czyli musi wcześniej znać częstotliwość na której ona nadaje, o tyle w radiodyfuzji cyfrowej NIE MUSI. A właściwie nigdy nie będzie jej znał, bo odbiornik skandując zakres częstotliwości DAB+ sam znajdzie nie tyle stacje co całe pakiety (MUX-y, tak samo jak w DVB-T), i dopiero z tych MUX-ów użytkownik wybierze sobie tę stację, której chce słuchać. Oczywiście pod warunkiem, że jest w zasięgu MUX-a, który tę stację nadaje, bo to wcale nie jest takie oczywiste.
04:15 A co do jakości .... 200kb/s to już prehistoria. Dziś standardem jest przepływność w okolicach 80-96kb/s, ale już od dawna schodzi się na 64kb/s a już zakłada się zejście do 40kb/s a nawet 32kb/s dla stacji typu "talk", aby tylko upchnąć ich więcej w jednym MUX-ie (bo zakres fal radiowych jest zawsze zakresem skończonym, chociaż w DAB zmieścimy o wiele więcej stacji niż w FM-ie).
04:37 Jak już napisałem powyżej, w DAB-ie JEST fala modulowana, tyle że cyfrowo. Ta fala, jak każda inna fala radiowa podlega takim samym prawom fizyki. Nie ma znaczenia, czy modulacja jest analogowa czy cyfrowa, choć faktycznie modulacja cyfrowa jest niewrażliwa na część warunków atmosferycznych (ale nie na wszystkie). Jednak, i to paradoksalnie, radiodyfuzja cyfrowa jest bardziej podatna na warunki terenowe, odbicia, poruszanie się odbiornika względem nadajnika itd. W praktyce zatem często wygląda to tak, że tam gdzie FM nam szumi ale możemy nadal słuchać stacji (przełączenie się na odbiór mono zwykle poprawia znacząco jego jakość) to w odbiorze DAB po prostu już niczego nie słyszymy.
06:23 Jaka czeka nas przyszłość? DAB nie ma już przyszłości. Według danych czy to Radio Track czy to KIM, słuchalność radia w DAB jest na poziomie 50 tysięcy, a więc jest żadna. Dla porównania: radia w Polsce słucha dziennie średnio 20 mln odbiorców, z tego około 15% czyli prawie 3 miliony słucha za pomocą Internetu (komputery, smartfony z aplikacją). Jak więc widać cyfryzacja poszła w zupełnie innym kierunku i wydawanie od 10 lat dziesiątków milionów z naszych podatków na wdrażanie de facto martwego już systemu powinno skończyć się przed sądem.
Trzeba to było zrobić 20 a najdalej 15 lat temu. I to konkretnie i całościowo.

tadeuszjaniszewski
Автор

DAB się raczej nie przyjął, o czym m.in. świadczy fakt, że na rynku nie ma telefonu z takim radiem. Co ciekawe z FM są ciągle sprzedawane fabrycznie nowe aparaty. Trochę nad tym ubolewam, bo w PKP zasięg internetowy jest marny i jedynie radia można sobie posłuchać w dłuższej podróży. Jednak w Polsce w DAB i tak nie za wiele stacji, więc te z ultrakrótkich i tak stanowią lepszą ofertę.

pantograf
Автор

MP2 to chyba same początki istnienia DAB. AAC v2 jest sporo lepszy, ale jest kilku "twórców" tego kodeka, podobnie jak MP3. Dekoder (odbiornik) odczyta każde, ale jakość będzie zależała jakim kodekiem został dźwięk zakodowany.

marcinp
Автор

Jakość radia cyfrowego często jest paradoksalnie niższa niż radia analogowego. Wystarczy wejść w Internet i posłuchać jakiegoś radia nadawanego w AAC-HEv2 (DAB+). Kodek ten jest przystosowany do strumieniowania radia w maksymalnie 80 kb/s. Nawet na YouTube dźwięk jest przesyłany w 128kb/s. A co z MPEG2? Nooo... to inna nazwa dla formatu MP2. MP3 jest już teraz starym standardem, a co dopiero MP2. Ponadto, pasmo nadawania radia cyfrowego (174–230 MHz) jest wyższe niż analogowego FM (87 - 108 MHz). Patrząc z punktu fizyki: fale o wyższej częstotliwości gorzej rozchodzą się w powietrzu, zatem radio cyfrowe ma mniejszy zasięg niż radio analogowe (przy tej samej mocy nadawania).

dPhoenixPL
Автор

Mieszkam w UK tutaj juz na duza skale ogrnaiczaja ilosc i dostep do stacji w FM na rzecz DAB. Dab slucham w samochodzi i w pracy roznych stacji, ilosc jest dosc znaczna ale.... jesli chodzi o jakosc to bywa roznie, stacje w dab nadaja w MONO tak w MONO rzadko ktora jest w stereo. Ta sama stacja w dab i fm brzmi lepiej w fm jakby tak bardziej dzwiek byl miekkszy. Kwestia czasu znaim fm zniknie niestety ilosc zrobi swoje. Jeszcze cos o zakluceniach wystarczy burza deszcz i mozliwosci odbioru znikaja.

jacekpolska
Автор

Fundamentem radiofonii jest rozgłośnia, a tych konkretnych niezbyt wiele, same kłapaki 3 piosenki na krzyż i durne infoserwisy z taśmy puszczane marny los spotka ten wynalazek .

jacekbukaczewski
Автор

Dodatkowe informacje to psu na budę są potrzebne, a jakość jak na razie jest znakomita w zwykłym radiu. Po co kombinować i zmieniać co działa i jest dobre !!!

qskocz