Q&A o Polsce i Rzeszy we wczesnym średniowieczu - prof. Przemysław Wiszewski

preview_player
Показать описание
Zapraszamy na kolejny odcinek Q&A. Waszym i naszym gościem był prof. Przemysław Wiszewski. To mediewista związany z Uniwersytetem Wrocławskim, który specjalizuje się w dziejach Kościoła i historiografii. Jest zapalonym regionalistą, miłośnikiem dziejów Śląska, znanym redaktorem szeregu publikacji oraz autorem wielu artykułów i książek. Z ważniejszych wymienić należy "Domus Bolezlai" poświęconą tradycji dynastycznej Piastów, która doczekała się wydania polskiego i angielskiego oraz najnowszą - "Polska i Rzesza w średniowieczu. Nowi sąsiedzi w środku Europy", napisaną wspólnie z niemieckim historykiem Norbertem Kerskenem.

Początek pytań: 13:50

Q&A "We wczesnym to było..." realizowany jest na naszym Facebooku i YouTube w każdą ostatnią środę miesiąca. Zachęcamy do obserwowania profilu i brania udziału w konkursach. Na najciekawsze pytania czekają nagrody!
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Bardzo dzięki za program
Naprawdę
Serio

magentato
Автор

Hahaha, no tak już widzimy jak Niemcy odbierają °paczku° przeznaczone dla Polski

krzysztofjozwiak
Автор

Z całym szacunkiem dla Pani prowadzącej, czy musi być tak rozbudowane i męczące wprowadzenie, jeśli to wszystko można przeczytać w opisie. Wreszcie, gdy Pan Profesor zaczyna mówić, to jak balsam dla uszu po tym wstępie.

marjastasieniek
Автор

Za dużo Pani mówi ! Miało być o historii Cesarstwa Niemieckiego a tu jakieś odjazdy polityczne.

marekdraceski
Автор

Już w tamtych czasach ktoś zdawał sobie sprawę, że połączenie Niemiec (Rzeszy) z RP stworzy potęgę nie do pokonania. Podobnie było w latach 1938 - 1939.
Serdeczności

robertszostak
Автор

W jednej książce rycerskiej czytałem, że wojsko polskie, niemieckie i cesarskie(albo carskie, myli mi się to zawsze) zawsze trzymało się razem. W razie potrzeby się wspierali i było to często na takich zasadach, że robili to po prostu, a czasem jedynie po odczytaniu zasad składali tylko słowną przysięgę. Ale chyba komuś bardzo zależy, żebyśmy uwierzyli w tą odwieczną nienawiść - czytałem nawet, że 500 lat przed Chrystusem byliśmy wrogami :D

ShrOniCek
Автор

Te pytania o przenikanie kultur były ciekawe, ale dość jednostronne. Mocno akcentowany był wpływ Rzeszy na państwo piastowskie, a ja jestem ciekaw czy były jakieś narzuty kulturowy ze strony terenów państwa polskiego ku Cesarstwu?

rula
Автор

Zmiencie prowadzącą ciężko się jej słucha.

Mixer