filmov
tv
A világ 10 leggazdagabb embere (2020)
Показать описание
A világ leggazdagabb embereinek 10-es listáját hoztuk most el nektet. 2020-ban a koronavírusnak köszönhetően változott a világ leggazdagabb embereinek a vagyona, azonban még mindig kimondható, hogy a top10-nek rengeteg pénze van.
1. Jeff Bezos és családja – 113 milliárd dollár
Az elmúlt 25 évben Bill Gates, a Microsoft alapítója egy-két rövidebb időszak kivételével a Forbes által készített, a világ milliárdosait összegyüjtő listán általában az első helyen állt. Igaz volt ez egészen 2017 nyaráig, amikor először kezdte tartósabban megelőzni Jeff Bezos az Amazon alapítója, majd novemberben egyértelműen átvette a vezetést. Az 55 éves üzletember videónk készítésekor majdnem 40 milliárd dollárral gazdagabb, mint a jelenlegi második Bill Gates. Minden kérdést megválaszolt ezzel, ő jelenleg a világ leggazdagabb embere.
A Microsoft alapítójáról a legtöbben tudták, hogy kicsoda, azonban Jeff Bezosról eddig viszonylag keveset lehetett hallani a hírekben. Ez most megváltozott, többek között annak köszönhetően, hogy az elmúlt 25 évben elképesztő szorgalommal építette vállalkozását a világ legnagyobb online áruházává.
Jeff Bezos 1964 januárjában született Új-Mexicóban, majd Houstonban nevelkedett egyetemista koráig. Fiatal korában az ürkutatás és a Star Trek világa keltette fel leginkább az érdeklődését. Ahogy idősödött, egyre mélyebben foglalkozott a technológiával és annak újdonságaival. Fiatalkorában például épített egy robotkart, amivel zárva tarthatta szobáját a testvérei előtt. A Princeton egyetemet végezte el, ahol gépészetet és infomatikát tanult.
1986-ban lediplomázott és ahelyett, hogy mérnöknek ment volna, 8 évig a Wall Streeten dolgozott. Ezután alapította meg az Amazont 1994-ben, azzal a vízióval, hogy online könyváruházat nyit.
Jeff Bezos egy egyszerű ötletet a garázsból a világ legnagyobb online piacterévé épített. Mindenkinél előbb jött rá az internet elképesztő erejére és a lehető leggyorsabban lépett. A garázsában megalapított cég első neve Cadabra volt, azonban a név bonyolultsága miatt, ezt hamar az Amazon váltotta fel. A névválasztásnak több oka is volt: a legtöbb listán az A kezdőbetű miatt előrekerültek és a folyó nagysága tökéletesen jelképezte, hogy milyen hatalmas áruházat szeretnének építeni.
1995-ben egy csengőt helyeztek el az irodájukban, ami csengetett minden leadott rendelés után, azonban annyi rendelés jött, hogy a csengőt hamar ki kellett kapcsolni. 95 szeptemberében 20 ezer dollár volt a havi forgalmuk. 1997-ben pedig a céget már 400 millió dollárra becsülték. 1999-ben Jeff Bezos magánvagyonát 10 milliárd dollárra becsülték és a Time magazin az év emberévé választotta.
Nem sokkal a sikerek után a dotkom lufi kipukkadása elbizonytalanította a befektetőket az Amazon piacképességével kapcsolatban és sokan szintén csak egy buboréknak tartották.
A weboldal rengeteg versenytársa csődött jelentett, az Amazon azonban inkább előre lépett egyet és több különböző területen kezdett márkaépítésbe. Elindította az Alexa-t, a Kindle-t, de ekkor indult a prime szolgáltatásuk is, ami egy továbbgondolt törzsvásárlói program volt.
A döntés bejött, átvészelték a dotkomlufit és az amazon értéke folyamatos növekedésbe kezdett, annak ellenére, hogy a vállalat profitja továbbra is elenyésző maradt.
Jeff Bezos másik cége a Blue Origin űrtechnológiával foglalkozik és célja, hogy emberek éljenek és dolgozzanak az űrben. 2013-ban felvásárolta a Washington Postot, ami az egyik legnagyobb példányszámban eladott nyomtatott napilap az Egyesült Államokban.
Feleségével 25 év házasság után úgy döntöttek, hogy elválnak. MacKenzie a cég részvényeinek 4%-át kapta meg, aminek a felét jótékony célokra tervezi fordítani.
2. Bill Gates – 98 milliárd dollár
Mint említettük, Jeff Bezos megelőzte a Microsoft alapítóját, aki így már csak a világ második leggazdagabb embere, azonban előtte Bill Gates több mint 17 évig vezette a Forbes milliárdosainak rangsorát.
Cégét, a Microsoftot 1975-ben alapított Paul Allennel. A vállalat részvényeinek nagy részét már eladta és abból befolyt pénzt különböző területeken fektette be. Ennek ellenére a cég igazgatótanácsának még mindig a tagja.
Ő jelenleg a világ legnagyobb adakozója. A Gates alapítvány számára 35.8 milliárd dollár értékben ajánlott fel eddig Microsoft részvényeket, többek között az éhséggel és túlnépesedéssel küzdő afrikai és indiai országokban.
Комментарии