Wróg czy przyjaciel? Jak wyglądała litewska okupacja Wileńszczyzny?

preview_player
Показать описание
✅ Film się podobał? Nie zapomnij o komentarzu, subskrypcji i łapce w górę! Dzięki temu nasz kanał ma szanse się rozwinąć. Pozdrowienia!
✅ Did you like the video? Don't forget to comment, subscribe and paw up! This gives our channel a chance to grow. Greetings!

W powszechnym mniemaniu Polska miała dwóch okupantów; Rzeszę Niemiecką oraz Związek Sowiecki. Faktem pozostaje jednak, że w procesie zagarniania terenów II Rzeczypospolitej, wzięło udział jeszcze dwóch innych sąsiadów: marionetkowa Słowacja oraz Republika Litewska. Południowy sąsiad zagarnął stosunkowo niewielkie i mało ważne tereny, Litwini jednak zajęli ziemie szczególnie bliskie Polakom.

Jak zatem wyglądała litewska okupacja Wileńszczyzny? Zapraszamy na kolejny film.

In the popular perception, Poland had two occupants: the German Reich and the Soviet Union. The fact remains, however, that in the process of seizing the territory of the Second Polish Republic, two other neighbours took part: puppet Slovakia and the Republic of Lithuania. The southern neighbour seized relatively small and unimportant territories, while the Lithuanians occupied lands particularly close to the Poles.

So what did the Lithuanian occupation of Vilnius look like? Take a look at the next film.

🤝 Patronami niniejszego odcinka są:
Damian Dziedzic
Kuba Szafrański
Anna Unrug-Cichoń
Tomasz Sadurski
Piotr Borkiewicz
Krystian Dziarek
Radoslaw Kuśmierz
Dariusz Stelmaczonek
Adrian Flor
Piotr Kośmider
Michael Fendrich
Damian Stasik
Użytkownik Dźwiedziu
Hubert Walas
Krzysztof Piotrowski
Urszula Babiuch
Kamila Lenarcik
Kamil Kubów
Paweł Łabno
Ewa Ogrodnik
Hubert Kendziorek
Rudolf Miczka
Zuzanna Roszak
Karol Magiera
katarzyna krycka
Robert Stodulski
Paweł Ojczyk
Wioleta Głuszek
Marzanna Kolibska
Grzegorz Guzik
Łukasz Bernady
Leszek Grudziński
Maciej Durst
Paulina Wojciechowska
Agnieszka Łącz
Paweł Jakubiec
Paweł Mucha
Michal Blazewicz
Konrad Baś
Kamil Borowski
Dorota Machniewska
Damian Gaździcki
HBM MBH
Selim Mucharski

🤝 Pozdrawiamy również Patronów YouTube:
Ezio Auditore da Firenze
Paweł Pawełkowicz
Piotr Gałecki
Filip lesiak
Piotr Szatkowski
Wodnik018 Z.
Marzena Szepczyńska
MsMagik32
Mariusz Byzdra
Andrzej Paje
Przemek Stepien
koziole12
Andrzej Barwinski
maciek gomulka
Daniel Zygmunt
saschia17
Agnes Laczka
Mruczek123
Grzegorz Sobczak

Bibliografia:
1. Chwalba A., Polska krwawi Polska walczy. Jak żyło się pod okupacją 1939-1945, Kraków 2024,
2. Römer M., Dzienniki 1939-1945, Warszawa 2018.
3. Skaradziński B., Polskie lata 1919–1920, t. 2: Sąd Boży, Warszawa 1993, s. 398–399.

Okupowana Polska - zespół:
media społecznościowe, wizerunek: Olga Jando-Dziedzic -
realizacja i montaż: Paweł Kobyłka, Łukasz Szypulski
scenariusz i reżyseria: Jan Jakub Grabowski

#okupowanapolska #iiwojnaświatowa #litwa
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

✅Dla Ciebie to tylko kliknięcie, a dla nas szansa na rozwój. Pamiętaj, że naszą pracę możesz docenić poprzez zaznaczenie kciuka w górę oraz subskrypcję. Trwa to tylko sekundę, a pozwala na dokarmienie algorytmów, a tym samym dotarcie do szerszego grona odbiorców. Jesteśmy tu dla Was i tylko dzięki Wam możemy się rozwijać. Serdecznie pozdrawiamy!

OkupowanaPolska
Автор

Miałem nie pisać, ale czytając sekcje komentarzy to jednak napiszę.
Miałem styczność z wieloma Litwinami, także historykami i wbrew pozorom spojrzenie na ten temat w Litwie jest bardzo różne,
jest dużo ichnich narodowców, którzy krzyczą "Wilno od zawsze litewskie" i "Gonić Polaków", ale jest też dużo Litwinów z bardziej złożonym podejściem do tematu, którzy często podają dość ciekawe argumenty w obronie litewskiego postępowania, albo tłumaczą litewski pogląd na sytuację:
1. Wileńszczyzna/Dziukja było terytorium plemiennym z którego wywodził się Mendog, założyciel Litwy i od którego to plemienia Litwa uzyskała swoją nazwę. Litwinka, z którą rozmawiałem, zadała po tym stwierdzeniu pytanie retoryczne: Czy gdyby Poznań i Gniezno przed I wojną światową były w większości niemieckie, to czy Polska nie walczyłaby o ich przyłączenie?
Czy Polacy potrafiliby wyobrazić sobie Polskę bez Wielkopolski?
2. Coś dla Polaków nieoczywiste, ale żeby być Litwinem, twoim ojczystym językiem nie musi być litewski. W XIX wieku litewski był na granicy wymarcia i wielu litewskich działaczy narodowych nauczyło się litewskiego jako osoby dorosłe. Przykłady: Mikalojus Čiurlionis czy Šatrijos Ragana. Litewski przeszedł taką samą rewitalizację jak np. język czeski.
3. Litwini czuli się zagrożeni i zdominowani przez Polaków i polską kulturę. Przed I wojną światową np. wielu polskich księży odmawiało prowadzenia modlitw i obrzędów w języku litewskim i zakazywało śpiewania litewskich pieśni kościelnych podczas mszy. Litewski język był czesto przez Polaków wyśmiewany, jako chłopska gwara. Dodatkowo Litwini bali się powtórki sytuacji z Prus, gdzie w przeciągu kilku dekad XIX wieku obszar litewskojęzyczny zmalał z całego terytorium między Pregołą i Niemnem do okolic miasta Memla/Kłajpedy.
4. Litwa w dwudziestoleciu międzywojennym była dyktaturą, tak jak Polska. Tak, jak w Polsce, tak i w Litwie miejscowe władze bały się wszelkiego rodzaju mniejszości, które mogły stać się ogniskami oporu przeciw reżimowi, również mniejszości narodowych. Polska nie traktowała swoich mniejszości narodowych dobrze, również tej litewskiej.
5. Litwini czują się przez Polaków w najlepszym razie ignorowani, a w najgorszym pogardzani przez nas. Litwini często podają tu przykład litewskiej literatury, która rzadko kiedy tłumaczona jest na język polski. (i mają rację, bo litewska klasyka praktycznie nie jest przetłumaczona na język polski, wiem bo szukałem).
6. Litwini twierdzą, że Piłsudski marzył o odtworzeniu Rzeczypospolitej, a oni i większość ich narodu nie i mieli prawo się przed tym bronić. Nie chcieli II Rzeczpospolitej Obojga Narodów Tylko z Nazwy.
7. Jeden Litwin podczas rozmowy o okolicznościach przyłączenia Wilna do Litwy stwierdził, że jeśli miałby wybór między Radziecka Litwą i przyłączeniem Wilna, to byłby to bardzo ciężki wybór, i mógłby nie wybrać wcale Wilna, bo Kowno też jest fajne, ale w 1939 roku takiego wyboru nie było. Kiedy w 1939 roku Polska upadła, to było oczywiste dla mieszkańców krajów bałtyckich, co stanie się z nimi. Niewiadomym było tylko, czy anektuje ich ZSRR, czy III Rzesza.

To są moje doświadczenia.
Uważam, że powinien Pan może przeprowadzić jakiś wywiad z litewskim historykiem, żeby ten mógł przedstawić litewski punkt widzenia.

lookash
Автор

Dziękuję, oglądając Wasz program pogłębiam swoją wiedzę. Pozdrawiam w Nowym Roku Jacek

jacekziental
Автор

Cudowna koteczka skradła show! :D Mam nadzieję, że będzie częściej występować :D Materiał jak zwykle arcyciekawy!

aniolek
Автор

Zabrakło wspomnienia o bardzo ważnym wydarzeniu w relacjach polsko-litewskich jakim było powstanie sejneńskie. Bardzo dziękuję za ten niezwykle ważny materiał.

guciodestroyer
Автор

From Lithuania, poles were our friends throughout complicated history and to this day we have respect. and the ‘collaboration’ with bolsheviks was not by choice, but a matter of survival - we hate it to this day. From our point of view, Poland considered Lithuania as a temporary project, and Pilsudski had beautiful ideas for the region (Pilsudski of Lithuanian descent by the way) that could have potentially build strong alliance in Eastern Europe that we all deserved (intermarem) That failed, and our interpretation is that poles didn’t consider lithuanians as equals at the time, thus no chance for any mutual cooperation. We had Germany claiming Klaipeda (Memel) like they did Gdansk, bolsheviks on east, Poland hostile towards Germany and by extension towards Germany supported Lithuania in south, and Polish ally Latvia in north, and no ‘fixed borders’ by the way. Poland would have been our natural ally in all of this in a heartbeat only if they had faith that Lithuania will prevail. That’s just an interpretation of the events by some people in LT, i did not come to argue, but for genuine passion for history.

prietelius
Автор

Dziękuje za to video. Moja babka pochodzi z Wilna. Jej rodzice uważali się za Litwinów, których językiem był język polski. Moja babcia już za Polkę mimo, że polskiej krwi prawdopodobnie w swoich żyłach nie miała. Zawiła historia. Lepiej by było gdyby Polacy i Litwini bardziej na trzeźwo do tej historii podchodzili

americanexcursions
Автор

Kolejny świetny materiał, dziękuję i pozdrawiam

SCIBORMONKIEWICZ
Автор

Greetings from Lithuania! I would like to thank you for this video and thank you for being able to approach this touchy subject cordially and informatively. Vilnius was and will be a historically important land for Lithuania, but we must never forget that it was a multicultural centre of many different peoples. I do understand that such a topic will attract fringe internet nationalists from both Lithuania and Poland, but I would suggest ignoring those types of people that are trying to sow more artificial hatred between our nations. The sins of our forefathers should not haunt us for the rest of history, times have changed as everything around us changes with every passing decade.
I'm very happy that both of our nations recently have been enjoying the best relations in a hundred years, it is important to remember history as it was not to antagonize, but to learn, so that we may not repeat the same mistakes which may cost us dearly if commited again.
I wish nothing but the best for both of our nations, let us cooperate more closely culturally and not just politically. Always remember that division between Poland and Lithuania is only useful for kremlin and not for us.

rinde
Автор

Świetny temat, tym bardziej, że również jestem potomkiem polskich Wilniuków. Mój pradziadek walczył w wojnie z Bolszewikami, a potem w II WŚ i ostatecznie więzień stalagu. W końcu pradziadek z prababcią w ostatniej repatriacji wraz z moim dziadkiem i z wszystkimi jego synami i paroma córkami przyjechali do Polski, ale dwie córki ostały się już zamężne w Wilnie. I takim sposobem jeżdżę co jakiś czas do Wilna i do Bezdan, gdzie żyją ich potomkowie. Dalej cechuje ich taka staropolska, kresowa gościnność więc za każdym razem jest to świetny pobyt i relacje są bardzo ciepłe.

W tym roku też pojadę na Litwę, dzięki za przybliżenie tej historii.

lucek
Автор

Witam 😉
Do wczoraj nie wiedziałem o tych nowych, innych faktach a ważnych dla Naszej Historii!
Serdecznie pozdrawiam Cały Zespół Okupowana Polska i dziękuję za kolejny materiał ❤️👏

pb.
Автор

Bardzo dziękuję Panu za bardzo dobry materiał i końcowe wzruszające i bardzo prawdziwe słowa.

adamszopski
Автор

Dziękuję za kolejną lekcje historii pozdrawiam serdecznie 😊

emiliabart
Автор

Jak zwykle bardzo ciekawy i mądry odcinek, czekam na kolejne. Jako miłośnik kotów kilka razy musiałam przewijać filmik bo nie mogłam podzielić uwagi między Pana wypowiedzią a oglądaniem kotka. Pozdrawiam! 🤗😊

gosia.
Автор

Szkoda, że nie ma słowa o powstaniu sejneńskim. Piękny kotek:⁠-⁠)

mateuszkosiba
Автор

Dziękuję za kolejną dawkę wiedzy o historii.

AgnesLaczka
Автор

Ogromnoje Spasibo za Istoriju Vilenšizny.Znaju nemecki.anglijskij, francuzskij, a teper uczu Polskij.Wladimir let.

vladimirasnarusevicius
Автор

Ciekawa lekcja, dla wielu to nowość. Piękny kot. Dziękuję i pozdrawiam. B.

beata
Автор

15:20 zapomniano wspomnieć o tym, że Żymianie witali okupowantów z otwartymi rękami. Zarówno tych niemieckich, jak i sowieckich - co miał skutek kolosalny, na patrzenie względem nich.

Embrod
Автор

Bardzo interesujący film jak zawsze, i oczywiście forma i vibe przekazu

waldemarsmigiel