Czego o współczesnej Rosji uczy nas historia upadku Sowietów?

preview_player
Показать описание

Gośćmi najnowszego odcinka podcastu „Raport międzynarodowy” są Tomasz Kozłowski oraz Rafał Dutkiewicz z Instytutu Pamięci Narodowej. Tematem rozmowy są okoliczności upadku komunizmu w ZSRR oraz PRL. Pytanie to tylko pozornie dotyczy jednak historii. Tak naprawdę chodzi bowiem o to, żeby znaleźć odpowiedź, jakie sygnały świadczą o zmianach wewnątrz systemu autorytarnego – a co takiej zmiany nie zwiastuje? Pytanie to jest o tyle istotne, że w wielu państwach Zachodu każdy sygnał dowodzący nawet najmniejszej i nieistotnej zmiany, interpretowany bywa jako przejaw ważnych procesów, które miałyby zachodzić w Rosji. W Polsce z kolei bardzo często nawet te istotne zmiany są ignorowane, bo panuje przekonanie, że w Rosji nigdy i nic się nie zmieni. Problem polega na tym, że tego rodzaju sposób patrzenia na Rosję może spowodować, że Polska nie zdoła przekonać naszych partnerów zachodnich, żeby nie brali pod uwagę tych nieistotnych zmian. Aby trafnie rozpoznać to, co się dzieje w Rosji, warto jednak przeanalizować, czy do upadku ZSRR doszło nagle, a reżim nie zdawał sobie sprawy z prawdziwego stanu spraw – czy też, jak twierdzi Tomasz Kozłowski, już w chwili wejścia do Afganistanu Sowieci w istocie zdawali sobie sprawę, że są na granicy bankructwa. Goście podcastu omawiają historię upadku Sowietów, wskazując na to, że oficjalna propaganda nie zmieniała się o jotę. Równocześnie wewnątrz systemu istniała pełna świadomość klęski ZSRR. Pytanie, w jakim stopniu podobnie było w Polsce i jak Amerykanie ewoluowali w swoim stosunku do Wojciecha Jaruzelskiego. Czy istnieje związek pomiędzy upadkiem Mirosława Milewskiego, Stefana Olszowskiego i tzw. betonowej frakcji w PZPR a śmiercią Jurija Andropowa? Czy Jurij Andropow naprawdę chciał wprowadzić komunistyczny kapitalizm i pójść tzw. chińską drogą? Goście Witolda Jurasza odpowiadają też na pytanie, w jakiego rodzaju komunikatach płynących z Sowietów można było wyczytać, że szykuje się potężna zmiana. Więcej w podcaście.
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

👍 Brawo ! Jak zawsze, dobrze spędzone prawie 1, 5 godziny - ciekawej rozmowy .

heniekwojcik
Автор

Uczy tego, że przed śmiercią Gorbaczow żałował, iż rozpirzył ZSRR .

jerzywecawski
Автор

H.G ..ja kto za Mao to za mało Ju.ay daje rade ...

RyszardKobus-tz
Автор

"Ziobry nie ruszamy" ~ Krzysztof Stanowski, #ZiobryNieRuszamy

Karol-
Автор

Jak można Polakom wciskać taki kit?
Urodziłem się za komuny i nikt mi nie wmówi że system narzucany nam przez dziesięciolecia przez Rosjan miał jakikolwiek sens.
To był absolutny kretynizm.
A dobór osób do aparatu władzy wykluczał osoby inteligentne w przedbiegach.
Dlatego jeżeli ktoś inteligentny chciał cynicznie dopchać się do koryta musiał udawać kretyna. Osoby na szczycie władzy rzadko miały mniej niż 50 lat a najczęściej były w wieku emerytalnym.
Pytanie filozoficzne jak na przeciętnego człowieka wpływa 30 lat udawania kretyna?

adamfranc
Автор

Bareja genialny, wymyślił nakrętki na butelki. Tylko czemu w Brukseli. Geniusze przewrócą unię.

marekb
Автор

Pan ekspert od fizjonomiki. Może inne jego opinie są podobnie dyktowane uprzedzeniami?

annabodzek
Автор

Za PRLu bylo wiecej wolnosci slowa niz za wspolczesnie panujacy nam skrajny komunizm unijny.

PrawdaDobroPiekno-pm