Prof. Andrzej Kajetan Wróblewski - 'Einstein dla laików - 100 lat Ogólnej Teorii Względności'

preview_player
Показать описание
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

to że urządzenia rejestrujące odebrały sygnały świetlne w różnym czasie, jak dla mnie nie oznacza, że same zdarzenia nie zdarzyły się równocześnie, równie dobrze można takie przykłady podawać z dźwiękiem, który jest wolniejszy, piorun uderza w ziemię w jednym momencie ale jego dźweięk dociera do odbiorcy później, co nie oznacza, że dźwięk pioruna powstał w innym momencie.

holahopper
Автор

Opowieść o podstawowych faktach, szacunek dla pana profesora, że przedstawił taki kawał wiedzy w ciągu godziny.

theodentherenewed
Автор

Z rozchodzeniem się światła jest bardzo podobnie jak z dźwiękiem. Prędkość jest inna i fotony, a nie fale dźwiękowe i różne zaburzenia, a może inny ich wpływ i nie wiem co jeszcze... Patrzymy na kogoś w oddali kto rąbie drwa, a wolniejszy dźwięk dociera później niż obraz, ale ten też dociera do nas później niż wydarzyło się to w otoczeniu drwala. Nie znam się na tym, ale wspaniałe wykłady pozwalają wyobrazić sobie piękną fizykę. Aż żałuje, że nie znam na tyle dobrze matematyki, żeby pogmerać w różnych wzorach, a jeszcze ile fizyki trzeba znać. Szacunek dla porfesorów. Dla Einsteina też :)

maciejl.
Автор

Fantastyczny wykład!!!

Poza niezmiernie ciekawym wykładem z fIzyki, pragnę zwrócić uwagę na sposób wymowy pana Profesora, w szczególności na akcentowanie. Ta zacna umiejętność zanika, plugawiąc niemożebnie nasz ojczysty język.
MatemA!tyka, mU!zyka, fI!zyka, itp itd (notacja od czapy, ale wiadomo).
To cudowne dla ucha słyszeć tak piękną wymowę, bo to już rzadkość.

swinki
Автор

Cały czas chodzi o informację.To, że obserwatorzy widzieli inaczej to wcale nie znaczy, że lampki nie zapaliły się jednocześnie.

bg
Автор

Wspaniały wykład, prowadzony z niezwykłą elegancją Pana Profesora i swobodą. Uczestnictwo w takim wykładzie to uczta duchowa.
Dzięki internetowi dowiaduje się, ilu mamy mądrych ludzi na świecie (Lem się mylił).
Ale jako zwykły śmiertelnik nie bardzo mogę przyjąć wyjaśnienie, że dla rożnych obserwatorów lampki zostały zapalone w rożnym czasie, czyli niejednocześnie 18:28. Lampki zostały bezwzględnie zapalone jednocześnie, niezależenie od obserwatorów, natomiast światło wysłane przez te lampki dotarło do obserwatorow z pewnym opóźnieniem w zależności od odległości. Po to się uczymy, żeby moc wyliczyć sobie na podstawie obserwacji rzeczywisty czas zapalenia obu lampek. Podobnie błysk i grzmot pioruna – następują jednocześnie, ale im bardziej jesteśmy oddaleni, tym grzmot dociera do nas z większym opóźnieniem w stosunku do błysku. Ale to nie oznacza, że powstały one niejednocześnie. Niejdnoczesnie docierają one do nas.
Moim zdaniem to nie jest zjawiskiem relatywistycznym w rozumieniu einsteinowskim.

kapelmaisterful
Автор

Bardzo przystępnie wytłumaczone - Podziękowania.

UT
Автор

Czemu wszędzie muszą być tacy debile, którzy śmieją się sami nie wiedząc z czego, ktoś zadaje jakieś pytanie, próbuje dojść prawdy, albo rozwiać swoje wątpliwości, a reakcja niektórych jest niezrozumiała. W sztuce, ,Rewizor" jeden bohater zwraca się w stronę widowni i mówi:, ,Z czego się śmiejecie? Z siebie się smiejecie!". Tutaj to porównanie pasuje idealnie. Po prostu ci co tutaj wysmiewaja każdą próbę zrozumienia tematu chcą się dowartosciowac i pokazać swoją, ,wyzszosc"

jankowalski
Автор

Wspaniały wykład ! Jest jeszcze dużo do odkrycia. Pan profesor ledwie liznął problem ! Przyszłość będzie fascynująca !

tadeuszszymaszek
Автор

Wysmienity wykad ! Oby wiele takich wykadow dla studentow.

zygmuntwarecki
Автор

Ciekawy i wspaniały wykład dla osoby totalnie zielonej i opierającej się na przekazywanej wiedzy niebehawioralnej i często niedoświadczalnej! Powoływanie się na plagiatorów i masońskich marionetek już całkiem zdyskredytowało mówcę! Radzę więcej poświęcić się badaniom źródeł na jakie się powołuje! Dawno takich bajek nie słyszałem!
Ach i jeszcze jedno! Proszę przeczytać pracę Kopernika! Bardzo ciekawe jest jego własne podsumowanie! Radzę nie robić sobie wstydu nie powoływać się na takie marionetki a jak już słyszę powoływanie się na kukłę Stephena Hawkinga to już tylko się uśmiecham i życzę dużo powodzenia w życiu!

romanhallek
Автор

Jeżeli wysłano do dwóch synów listy informujące o śmierci matki.Jeden mieszkał 20 km a drugi 1000 km od miejsca zamieszkania matki.Treść listów brzmiała, przed chwilą zmarła pańska matka.Ma się rozumieć, że każdy otrzymał informację po upływie czasu o różnej wartości niż drugi.Czy na tej podstawie można stwerdzić.że dla każdego z nich matka zmarła w innym momencie.Prawdę otrzymamy po zastosowaniu poprawki uwzględniającej różnicę czasu wynikającą z różnicy odległości.Moment śmierci matki dla obu synów był ten sam, tylko informacje będą zniekształcone upływem czasu potrzebnego na ich dotarcie.Podkreślę, że informacje były identyczne i prawdziwe.Zdarzenia w rzeczywistości nie tworzy informacja i bezpośrednio nie ma wpływu na jego czas zaistnienia.

bg
Автор

Panie profesorze dziękuję za ten wykład. Zrozumiałem więcej niż się spdziewałem

mariuszpoleszczuk
Автор

Odpowiedź na ostatnie pytanie po wykładzie:
To proste. Masa wzrasta wraz z prędkością. Przy prędkości nadświetlnej korpuskuła zyskuje wartość dążącą do nieskończoności, co powoduje nieskończony przyrost oporu końca ramienia zbudowanego z materii korpuskularnej. Siła więc napędzająca ramię też musi wzrastać do poziomów albo nieosiągalnych, albo dających takie przyłożenie, że mimo braku oporów środowiska ramię musi się złamać albo odkształcić jak ramiona galaktyk. :-)

pawetomczak
Автор

Ostatnie pytanie bez odpowiedzi...i chyba najciekawsze...brawo pytający

JanNowak-vpst
Автор

Ale cudowny wykład. Oby więcej takich Wykładowców.

obiektywny
Автор

Odpowiedz na ostatnie pytanie: zakładając, że kij się nie złamie, zamieni się w spiralę, gdyż "bodziec ruchu" musi dotrzeć do końca tego kija, co dzieje się z prędkością dźwięku w tym materiale. Cząstki muszą się "stuknąć". Wtedy nie ma możliwości na przekroczenie prędkości światła, bo o to pewnie chodziło w pytaniu. Są napewno inne efekty o których sam nie wiem :)

siwy
Автор

20:43. A) Jesli zegary zielone rozstawic wzdluz drogi i synchronizowac je z zegarem numer 1 znajdujacym sie w pozycji 1, to obserwujac z pozycji 1 im dalej polozony zegar, tym widzimy pozniejsza godzine, gdyz czas dolotu obrazu tarczy zegara do pozycji 1 jest coraz dluzszy.
jesli teraz pozostale zegary nastawimy tak, iz z pozycji 1 widzimy na wszystkich te sama godzine, to im dalej polozony zegar tym bardziej nastawa bedzie przesunieta do przodu. Obserwator czerwony biegnac wzdluz zegarow i porownujac wskazania ze swoim bedzie widzial teraz, iz pozornie jego zegar coraz bardziej sie spoznia .

B) Jesli wszystkie zegary najpierw zebrac do pozycji 1 i tam je zsynchronizowac, a nastepnie rozlozyc wzdluz drogi, to z pozycji 1 bedziemy widziec iz im dalej polozony zegar tym bardziej sie spoznia, ale to dlatego ze czas dolotu informacji do pozycji 1 bedzie coraz dluzszy. Jesli biegacz bedzie teraz porownywal wskazania swojego zegara z napotkanymi po drodze to beda one pokazywac zawsze taki sam czas( wzglednie ten sama roznice w zaleznosci od poczatkowej nastawy zegara biegacza )

C) Nie ma tutaj zadnego efektu relatywistycznego, roznej szybkosci uplywu czasu . Te roznice wskazan wynikaja z roznej nastawy zegarow jak w (A) - czyli w istocie rozsynchronizowania zegarow. Jesli zegary zsynchronizowac razem jak w (B ) to roznic wskazan pomiedzy biegaczem a ciagiem zegarow nie bedzie . To nie jest efekt roznej predkosci uplywu czasu a jedynie skutek roznego sposobu synchronizacji zegarow, czyli roznej nastawy kazdego z zegarow jesli synchronizowac jak w (A).

kapelmaisterful
Автор

Świetny wykładowca. Widać, że stara dobra szkoła.

pawkapawka-yvnp
Автор

Czy czas naprawdęc biegnie inaczej? Okres wahań zwykłego wahadła zależy od przyspieszenia ziemskiego i na ŕóżnych wysokościach zegar wahadłowy będzie spieszył albo się spóźniał- to fakt. Ale czy dlatdego można mówić, że to czas biegnie szybciej lub wolniej? Pocdobnie ma się sprawa z innymi zegarami np. atomowymi i.t.d.
Teorie Einstejna przewidują jak będzie chodził zegar lub jak on chodzi . Jak zobaczymy a nie jak jest w rzeczywistości.

Amigo-a