Łodzie Zatopione, Złomy. Tych Nie Kupuj. Poradnik Kupujemy Łódź Motorową .

preview_player
Показать описание
W filmie zobaczycie na co zwrócić uwagę przy zakupie używanej łodzi.
Polecam także film jaki silnik dobrać do swoich potrzeb.

Szukasz pomocy w zakupie jachtu , jego oceny technicznej oraz transportu ? Chętnie Ci w tym pomogę. Proszę o kontakt 606 707 690.
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Bardzo dobry film, pewnie wielu sprzedawców nie powie że była topiona i trzeba brać to na kontrol zakamarków lub węch. Super film, bardzo pomocny.

ToTemat
Автор

Super materiał. Dla mnie amatora bardzo pomocny. Ogólnie wydajesz się na zaradnego sympatycznego gościa. Pozdrawiam serdecznie i dziękuje za Twoją prace. 😀👍🏽

konradbob
Автор

Fajny film, dzisiaj jadę oglądać łódkę na oponach, liczę się z naprawą, ale dopytam o wiele rzeczy, o których tu wspomniałeś. Wylałeś mi dobry kubeł zimnej wody na głowę. Dziękuję ❤

superpapabros
Автор

Przydatne. Dzięki, szczególnie za wskazanie rzeczy, na które należy zwracać uwagę przy kupnie używanej łódki.

edytabiel
Автор

Nie planuję zakupu łodzi ale przypadkiem trafiłem i tak dobrze się słuchało, że pół godzinki zeszło ekspresem.

allmypassionsallmylife
Автор

szanuję twoją wiedzę.dziękuję za film.jestem świeżym posiadaczem sey ray.frycowe zawsze się płaci.mechanicznie dam radę lecz z papierami i rejstracją chyba lipa

grupafurmana
Автор

Długi, ale bardzo dobry i konkretny materiał. Warto posłuchać do końca.

testyodzimotorowych
Автор

Super. Bardzo bardzo dziękuję. Właśnie jestem przed zakupem SeaRay 1988, totalna miłość, przepiękna. Ale bardzo pomogłeś ostudzić entuzjazm tym materiałem. Muszę to jeszcze mocno przemyśleć. Pozdrawiam :-)

Dominika
Автор

Dobrze i przwadziwo powiedziane tak jak jest. Tez zastanawiam nad kupnem, chce namówić znajomego znajomej który ma mały jacht na pomoc

bartekostrowski
Автор

W amerykańskim jachcie z pewnością można się zakochać! A jeśli wysiądzie silnik to myślę, że esioka jakoś się wpasuje.

MechanikOrzechowski
Автор

Kto kocha statki ten ma wydatki jacht motorowy typu snake z silnikiem diezla 22 km Kubota ściągniety z Norwegii kupiłem go w Pl za 13 koła sprawna łódka i nawet fajnie pływała lecz duża i upierdliwa w transporcie oraz w wodowaniu więc sprzedałem po roku w podobnej kasie a jeszcze ją zarejestrowałem w Pl . Powiem tak łódż była stara ale jara lecz musiałem czekać długo na klienta ...same biedaki co przy d... e parę złoty a wymagania i marzenia z samej góry, tak to u nas wygląda . Kupisz coś fajnego bardzo drogo to masz potem problem w odsprzedaży bo niestety statki to fanaberia nie dla wszystkich i nie zawsze konieczna .

wojtekkosmider
Автор

Jest mnóstwo łodzi do naprawy....Dla właściciela często cena jest zaporowa bo musi bazować na samemu pogrzebać i posiadasz rozum....To czasem można trafić łódkę naprawdę w dobrych pieniądzach, dorzucasz trochę kasy i roboty od siebie, co oczywiście nie jest za darmo ale wiesz co masz na łodzi naprawione i co jeszcze trzeba zrobić, a ta wiedza jest bezcenna.Można trafić dobrze a i wbić się na minę jest jeszcze bać się roboty przy łodzi bo tam zawsze jest co robić ;) To nie są takie skomplikowane sprawy jak by mogło się wydawać, mówię tu o starszych łodziach z popularnym napędem np gratów stany, u nas bida i drogo w rynek, no cóż, tak jak mówi w części można trafić za grosze....Ale trzeba wiedzieć dokładnie co kupić i tu UWAGA!!! Rocznik, numery to podstawa bo zmian co do rocznika było sporo ale większość części to typowe i klepane od miliona lat.

michalklosiewicz
Автор

Witam dobry materiał szczera prawda pomyłki są bardzo drogie

arkadiusznowak
Автор

Hej, jestem od niedawna posiadaczem Sea Raya z 1988 r. Na pokładzie 2 x Mercruiser 4.3. Kupiłem we Francji. Stan Łodzi ogólnie bardzo dobry jak na swój wiem, układ napędowy kibel, jeden zablokowany, dwie przekładnie zet do wymiany. Co byś radził w tej sytuacji? Naprawiać to? Ja rozważam wymianę układu napędowego na jeden silnik diesla, lub przerobić na silnik zaburtowy. Łódź bardzo mi się podoba i chciałbym z niej korzystać kilka lat.
Jako że lubię i posiadam samochody klasyczne to mam dylemat moralny czy ta łódź zostawić w oryginale, czy ją "skundlić" przeróbka?🤔 Generalnie tak w wielu filmach wspominasz chodzi o to żeby z Łodzi się cieszyć i korzystać a nie keic z nią problemy, dlatego myślę że najprostszy diesel stacjonarny lub bardziej silnik zaburtowy mógłby korzystanie znacznie uprościć. Nie zależy mi na szybkim pływaniu więc może łódka pływać spacerowo. Najbardziej chodzi mi po głowie montaż silnika zaburtowego jedyny minus który mnie trapi to podatność na kradzież. Wygląd i ograniczenie korzystania z platformy kapielowej jest dla mnie bez znaczenia.
Możesz się wypowiedzieć na temat sprzedawalnosci takich Łodzi przerobienionych na silnik zaburtowy?
Dodam że dla mnie również duża zaleta że zmiany na zaburtowy byłoby się obniżenie masy Łodzi, co było by łatwiejsze w jej transporcie z uwagi na masy.
Będę wdzięczny za jakieś sugestie.

sebastianpawlak-ugyy
Автор

Ale tylko takie łodzie są tanie.
Byle jacht (właściciel tylko się domyśla że wyprodukowano go w 1979 roku ale piszę że jest w bardzo dobrym stanie) kosztuje 10 000 E.!

ArturZagaj-Izraelita
Автор

Witam. A co jeśli chcę kupić samą skorupę i przerobić na hausboats i ma stać przy brzegu do wynajęcia albo przeczepić silnik zaburtowy i mieć pyr pyr pyr...i się znam na remontach? Pytam bo trafiają mi się takie łodzie. Koszty robocizny mam swoje. Sam wyremontowałęm Romanę 480 z lat 80 ze stoczni Chojnice albo Rostyle 470 który do dzisiaj śmiga. Co o tym sądzisz?

arkadiusznowak
Автор

Bardzo ciekawe. Powstaje tylko jedno pytanie: czy prelekcja będzie dostępna w formacje PowerPoint ?

marcinescu
Автор

bardzo ciekawy film i bardzo merytoryczny ale zabardzo straszysz ludzi ja kupiłem jeanneau brio po zalaniu z 1980 roku to prawda ze śmierdzi grzybem ale po wymianie tapicerki jest dobrze pozatym stare jachty sa solidniejsze moj jacht ma 500kilogramow balastu i grubosc kadluba 2, 5 centymetrów kupno używanego silnika zaburtowego to takrze nie problem za cene do 5000USD jest ogromny wybór i moim zdaniem warto jest to sobie przemyśleć

pawelrollsroyce
Автор

Można się z Panem jakoś skontaktować ? Świetny film, może pomógłby Pan w zakupie jachtu ?

wojciechmucha
Автор

Witam ponownie :)
Kolejny raz potrzebuję porady, odebrałem łódkę od producenta i zauważyłem iż aluminiowy zbiornik paliwa nie jest uziemiony, czy tak może być czy trzeba obowiązkowo go uziemić jeżeli tak to do czego? Serdecznie dziękuję za pomoc:)

pawelszalginiewicz