Lukačevič o Problému tří těles: Ve vesmíru jsme jako lesní jahůdky, není rozumné na sebe upozorňovat

preview_player
Показать описание

„Posíláním přesné polohy Země do vesmíru pokoušíme štěstí. Je to jako kdyby se někdo procházel lesem a malé lesní jahůdky by začaly volat, snězte si mě,” říká kosmický inženýr Jan Lukačevič. „Kdyby sem někdo zvládnul doletět odjinud, byl by pravděpodobně technologicky velmi napřed, a to by pro nás nebylo fajn. Život na zemi je také predátorský,” komentuje adaptaci sci-fi Problém tří těles.

Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Tak ten konec mě rozsekal na maděru. Takový pravdivý 😂😂😂

patrik
Автор

Musim říct, že jsem se pobavil, ikdyž téma k smíchu neni. Pan Lukačevič boří moje mýty o vědcích a absenci lidskosti 🙂

jansevcik
Автор

To je pravda, jsme hloupý ke vztahu k planete i sami sobě a korunuje to jeste to, že vime kde děláme chybu, ale nechcem to změnit a čekáme jiný výsledek.

stranyxOne
Автор

Ten je úchvatný! Poslední hostova slova byl ten nejlepší vtip, který jsem za dlouhou dobu slyšel! A je až děsivé, že nám často nedochází, jakou má pravdu; poukazuje pouze na pravděpodobnost, něco tak jednoduchého, a ta hovoří absolutně jednoznačně.

lubomirgroman
Автор

7:35 "první vzkaz co od nás mimozemské civilizace dostanou jsou nevyžádaný nahatý fotky" 😅

mikrom
Автор

Zdravim toho pana, co ma velmi podobne meno, ako mam ja ;). Skoda, ze ste nedali dlhsiu cast z jeho rozpravania, taketo temy sa daju pocuvat donekonecna ;)

jankolukacovic
Автор

Když italská sopka Etna v posledních dnech pokořila všechny své dosavadní rekordy v produkci kouřových kruhů, možná by bylo dobré jeden rozhovor věnovat vulkanologii. Doporučuji pozvat Vladislava Rappricha, Petra Brože nebo Prokopa Závadu. :)

phoenixcz
Автор

8:36 Tohle jsou obecný charakteristiky života, který vyplývaj z fyziky a teorie her. Známe sice jen jeden "typ" života (uhlík, voda, DNA), ale tuhle obecnou charakteristiku - metabolismus - bude mít život nezávisle na konkrétní chemický "implementaci".

Na druhou stranu bych zase nepodceňoval ani tu symbiózu a další formy spolupráce. Ta je taky docela rozšířená. Jednak vnitrodruhově, a druhak např. i jakejkoli mnohobuněčněj organismus je krásnej příklad spolupráce mnoha jednotlivých buněk, který společně vystupujou jako jeden celek. A tim jsou schopny řešit problémy, který by žádná jednotlivá buňka samostatně řešit nedokázala. A to platí i pro lidi..

kyjo
Автор

Život není jen predátorský. Kromě zmíněné symbiózy, která se ale nezdá být úplně okrajovým principem (spolupráce rostlin s houbami; kdysi samostatný organismus, dnes už mitochondrie v buňkách; bakterie dodávající organismu látky, které si neumí samo vytvořit, nebo bakterie rozkládající složky stravy, které si hostitelský organismu sám rozložit neumí; další bakterie na nejlepší cestě stát se další organelou v nitru buněk, jako k tomu došlo u zmíněných mitochondrií) jsou tu i fotosyntetizující rostliny - které se jak známo predací neživí. A samozřejmě o spolupráci mezi původně samostatnými jedinci se dá mluvit u kolonií organismů, u organismů tvořících nepravé tkáně a u všech ostatních mnohobuněčných. A tak dále, a tak podobně. Ano, i rostliny se přetahují o světlo a "o své místo na slunci" a chtějí být všude první, ale takové chování se těžko dá nazývat predátorským a také se tak nenazývá. Vždyť i neživý atom zabraňuje už jen svou existencí v čase a prostoru jinému atomu nacházet se na stejném místě a třeba se "realizovat" v nějaké pěkné chemické vazbě, ale ani jemu predátor neříkáme, že.

radeknesetril
Автор

první host který mě opravdu zaujal .... tématem i odpověďma

tuzkovabaterka
Автор

no... s tema zprávama do vesmíru... jestli mi sme jahůdky ale i tak už sme schopni zkoumat vesmír a polemizovat jestli na planete x svetelných let daleko bude život, tak myslím že civilizace která by k nám zvladla doletet musí mít vesmír zmapován daleko víc, takže jim nějaká mapa jak se k nám dostat je poměrně zbytečná :D

KuldasGG
Автор

seriál má uplně šílený scénář .. jsem si připadal jak u telenovely

pcklub
Автор

Ať si každý věří čemu chce. Asi nás bude ve Vesmíru víc, ale bylo by docela děsivý i když to nikdy nezjistíme, kdyby prostě jen na naší Planetě z celého Vesmíru vznikl prostě díky náhodě život.

kincl
Автор

Pokud žijeme v tzn. simulaci (což zatím nelze vyvrátit ani potvrdit) tak těch simulovanych civilizaci musí být ve vesmíru nespočet. Otázkou je, kdo stojí na vrcholu (a můžeme mu rikat treba stvořitel) a jaký má úmysl. Aneb pochopit povahu simulace.

Mimochodem co se týče technologicky vyspělejší mimozemske civilizace - je zcela logické předpokládat, že bude mít k dispozici velmi pokrocilou neurotechnologii prostřednictvím které by mohla doslova manipulovat s méně rozvinutou civilizací.

Dokonce se myslím, že nejsofistikovanější forma neurotechnologie může být ve vesmíru svatým grálem.

💙

petrkonicek
Автор

takže držme hubu a užívajme si to pokliat to ešte ide, nice truth

jozefdaniel
Автор

Asi tak no... Pan Lukačevič to řekl přesně, už jen to jak se chováme k naší planetě a ve výsledku i jeden k druhému o něčem vypovídá. (Ono se stačí podívat na volby a zjistíme, že velká část lidí opravdu chytrá není.) To že nejsme ve vesmíru sami je za mě snad 100%. Můžeme jen doufat, že tyto naše informace, které vysíláme do vesmíru nenalezne něco, co se bude chovat třeba jako my Evropané k národům v Africe a Americe. BTW třeba taková Úmluva o otroctví byla sjednána až v roce 1926 a Všeobecná deklarace lidských práv až v roce 1950... takže je za mě opravdu velká sázka na nejistotu, zda se najde nějaká civilizace, která by nám chtěla technologicky pomoci. (Jen tak mimochodem není náhodou už potvrzené, že USA vlastní nějaké neidentifikovatelné létající předměty? Myslím si, že ano.)

patrikzalsky
Автор

Komunikovat ven, nebo ne je dost zbytecne tema. Civilizace, ktera umi cestovat mezi hvezdami nutne dokaze zit ve vesmiru cizi planeta pro jeji cleny bude spis ryziko infekce neznamumi microorganizmy a je zajimava tak pro biology, ci "antropology". Rovnez dokaze zcela spolehlive pomoci teleskopu zjistit, ze tady na zemi je inteligentni zivot, kdy zachyti ve spektru planey znecisteni. Zeme miliony let vysila "sem tady a je na me zivot" a predstva, ze vyslanim kratkeho pulzu změníme šanci ze nas sem prujedou ufoni spacifikovat nedava smysl.

jindrich
Автор

Já si ráno chci udělat romantické probuzení s mojí milou a do pokoje pořád chodí dcera. Nakonec to skončilo chaosem, výpraskem a hádkou. Problém tří těles přenesený do rodiny. A teď to někdo zkuste spočítat, protože já to zažít znovu nechci!

RealRossini
Автор

Otázkou je zda být nebo nebýt aktivní? Pořád jsou tu celkem 4 hodnoty. Když nebudeme snažit se být vidět, stejně tak nás predátor může najít, ale ten kdo by nám mohl pomoci nás najít nemusí. A stejně tak když se budeme snažit být vidět, tak nás predátor může spíše najít, stejně tak jako spíše nás může najít i ten kdo nám může pomoci. A v obou případech i opačné kombinace. Otázkou tedy zůstává kdo se objeví dřív? A pravděpodobnost je asi že ti kterých je víc. A hloupí lidé absolutně převažují a je jedno jakou definici použijeme.

ManfromStars
Автор

Podľa Fermiho paradoxu je vysoko nepravdepodobné, že by sme sa stretli s mimozemskou rasou.

folklorna_zmes