Cheb: Proběhl 39. koncert bývalých žáků ZUŠ (TV Západ)

preview_player
Показать описание
Základní umělecká škola je široko daleko největší školou zaměřenou nejen na hudební obory. Každoročně uspořádá řadu akcí. A koncert bývalých žáků patří k těm nejoblíbenějším.

Jedenáctka nemusí být jen fotbalová. Mohou za ni hrát například hudebníci. A to na nejrůznější nástroje – klavír, příčnou flétnu, klarinet nebo bicí. Nebo disciplínu - zpěv. Přesně taková jedenáctka si dala dostaveníčko v sále Základní umělecké školy v Chebu. Jednalo se o bývalé žáky, kteří přijeli ukázat svou současnou „formu“.

„Dnes tady máme koncert, 39. koncert bývalých žáků naší školy, kteří v současné době studují střední a vysoké umělecké školy, konzervatoře a Akademie múzických umění. Nejsou to všichni, v současné době jich studuje 16 na uměleckých školách, a to mluvíme jen o hudebním oboru. Potom máme ještě studenty na výtvarných školách, na tanečních školách a na literárně-dramaticky zaměřených, “ spočítala zástupkyně ředitele a učitelka klavíru Eva Klimtová.

Každý ze zúčastněných hudebníků předvedl publiku některou ze svých oblíbených skladeb.

„Největší hvězdou asi dnes bude Lukáš Böhm, student Akademie múzických umění v Praze, který patří k našim nejúspěšnějším žákům. Umisťoval se na celostátních a mezinárodních soutěžích a letos se dokonce dostal do užšího výběru na soutěži Pražského jara, což je obrovský úspěch,“ vyzdvihla Klimtová.

Klarinetista Lukáš Böhm pochází z rodiny, kde má hra na dechové nástroje letitou tradici. Pro hudebníky je dnes situace náročná z hlediska finančního ohodnocení. Jen ti šťastnější se mohou svým uměním živit profesionálně.

„Potom jako úspěch považuji i to, že momentálně mám nějakou práci v oboru. Soutěže jsou ohromné úspěchy, jsem z nich velmi nadšen, největší úspěch je, že jsem byl absolutní vítěz soutěže konzervatoří a hudebních gymnázií v roce 2009, ale mimo jiné taky považuji za úspěch to, že jsem vyhrál konkurs do Karlovarského symfonického orchestru, kde nyní částečně působím,“ pochlubil se sympatický klarinetista Lukáš Böhm.

Pro výroční koncert si připravil divácky atraktivní a známou skladbu.

„Od Carl Maria von Webera Concertino Es-dur. Je to sedmi-osmi minutová skladba, není to příliš rozsáhlé. Efektní skladba, hodně se to hrává na soutěžích, dokonce letos je to jako povinná skladba hry z paměti na soutěž mezinárodní Pražského jara,“ doplnil Böhm.

Mezi účinkujícími se kromě hudebních nástrojů rozezněl i hlas. Studentka Petra Mudráková se na Státní konzervatoři v Praze věnuje populárnímu zpěvu.

„Dnešní den budu zpívat Vzpomínej – českou písničku od Kateřiny Marie Tiché a I Love Rock ´n roll od Joan Jet,“ uvedla mladá studentka, která si ráda zazpívá i s rockovou kapelou.

Ačkoliv dnes oblékají bývalí žáci chebské Základní umělecké školy „dresy“ jiných klubů, jedno mají společné. Na školu rádi vzpomínají a vracejí se sem.

„A vždycky přijedou rádi si zahrát, i když před vlastním publikem se vždy ne moc dobře hraje, ale myslím si, že jim to dělá radost a je to pro ně taková pocta, a pro nás samozřejmě také, protože vidíme, kam to až v životě dotáhli a že asi si z té školy něco odnesli,“ dodala Klimtová.

Své umění předvedli i Jan Červenka, Lubomír Mandous a Miroslav Pořízek na trubku, Pavla Forejtová a Markéta Holá na klavír, Jana Juričová na flétnu a Patrik Lavrinčík na bicí. Příští rok bude mít koncert bývalých žáků kulaté 40. výročí.
Рекомендации по теме
visit shbcf.ru