Kviešu hibrīdi

preview_player
Показать описание
Heterozes efekts ir galvenā kviešu hibrīdu priekšrocība 🌱 Heteroze ir homozigotu īpatņu krustošana, iegūstot heterozigotus īpatņus, kas ir ar augstāku ražas potenciālu. Heteroze – paaugstināta hibrīdu dzīvotspēja, auglība, augšanas ātrums un produktivitāte, salīdzinājumā ar vecākiem.
Vislabāk heteroze izpaužas pirmajā paudzē. Pēc tam tā krasi samazinās. Tiek uzlabotas konkrētas auga īpašības, piemēram:
‣ augstāks iesakņošanās koeficients;
‣ labāk attīstīta sakņu sistēma;
‣ lielākas vārpas;
‣ lielāka tūkstoš graudu masa;
‣ „zaļēšanas“ efekts;
‣ lielākai lapu masai un druknākiem stiebriem,u.c.

Šo īpašību kopums ļauj efektīvāk izmantot auga ģenētisko potenciālu pat nelabvēlīgos augšanas apstākļos. Tas nozīmē bagātīgāku un noturīgāku ražu. Taču pašapputes augu (kviešu, miežu) heterozes efekts ir mazāk izteikts nekā krustziežu dzimtas augiem un kukurūzai. Lai pēc iespējas labāk izmantotu kviešu hibrīdu potenciālu, ir jāveic dažas izmaiņas audzēšanas tehnoloģijā.

‣ Sējas laiks: hibrīdie kvieši ir jāsēj agrākajā sējas termiņā, lai pilnvērtīgi iesakņotos un sacerotu.
‣ Sējas norma: Izsējas norma 150-200 augu/m².
‣ Mēslošana: pretēji parastajiem kviešiem, visa paredzētā slāpekļa norma (izņemot pamatmēslošanu) ir jāizkliedē agrā pavasarī, cerošanas fāzē.
* Ieteicams izmantot slāpekļa stabilizētāju.

Aizsardzība pret slimībām: pateicoties „Stay Green jeb zaļēšanas” efektam, augi ir izturīgāki pret slimībām, tādēļ bieži tiek izmantota ekstensīvā stratēģija aizsardzībai pret tām.
Рекомендации по теме