Kompensacja ekspozycji dla pięknie naświetlonych zdjęć

preview_player
Показать описание


#niezleaparaty
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Super wyjaśnione. Nareszcie wiem czemu i komu służy kompensacja exp. Dzięki.

qskocz
Автор

Dziękuję panie Jacku za tyle prostych i przydatnych wskazówek. Bardzo wielu ciekawych rzeczy w każdym filmie się dowiaduję 👌🏻

karlindepechemode
Автор

Gdy czarne ma być czarne a białe ma być białe zamiast być szare ;) Cyfra z podglądem na żywo ma tę genialna cechę, że widać :) i pokrętłem kompensacji można sobie to ładnie i szybko dostroić. Wspomnę jednak przy okazji tematu o najlepszym moim zdaniem wbudowanym w korpus światłomierzu, mierzącym światło odbite jaki kiedykolwiek powstał, czyli systemie pomiarowym, wbudowanym w Olympus OM-4TI. Masz tam tradycyjny pomiar uśredniony, pomiar punktowy z możliwością zapamiętania wielu punktów a następnie uśrednienia ich, pomiar w światłach i pomiar w cieniach. Fotografujesz śnieg i chcesz, żeby był biały a nie szary, to wciskasz przycisk light. Fotografujesz czarna płytę i chcesz, aby była czarna a nie szara, to wciskasz przycisk shadow. Masz do czynienia z trudno oświetlona sceną o sporych kontrastach i chcesz to wycyzelować, robisz pomiar w wielu punktach. Spieszy ci się i chcesz szybko zrobić pomiar uśredniony, robisz go przyciskiem od pomiaru uśrednionego. Dodatkowo masz oczywiście także pokrętło kompensacji. Z wielu powodów, nie tylko ze względu na ten fenomenalny system pomiaru światła Olympus OM-4TI jest moim absolutnie numerem 1, jeżeli chodzi o aparaty analogowe. Uwielbiam fotografować tym aparatem :)

jacek-cholewa
Автор

dziękuję za wyjaśnienie w tak przystępny sposób

adamzielinski
Автор

Świetny materiał, w dodatku pokazany na przykładzie, oby więcej takich filmów 👏👏🤗 a z przyjemnością będę oglądał 🤗 i czerpał wiedzę od Pana

pawetorzecki
Автор

Dziękuję bardzo. Prosto i na temat. Pozdrawiam

jozwa
Автор

Super poradnik, bardzo rzeczowy.Dobra robota.Pozdrawiam.

pavlopavlovsky
Автор

... no teraz to skumałem :) czyli jakby manualna korekta ekspozycji po zaobserwowanej strukturze naszego kadru (badz po 1 zdjeciu) i wniosku czy np dany model jest na zbyt jasnym czy zbyt ciemnym, ..., wplynie w kolejnym kroku na ustawienie aparatu... czyli jak mowisz, na ciemnym robimy na minus a przy jasnych na plus .. spoko. Dzieki i do stestowania!

feromonicator
Автор

Dzięki za przystępną informację. Rozumiem, że przy trybie manualnym nie ma możliwości dokonania kompensacji ekspozycji.

mieczyslaw.zachas
Автор

Najlepszy sposób to używać tryp M, pomiar światła punktowy, szara karta 18% kodaka. Ustawiamy karte przy zabawce, mierzymy światło centralnie na karte w aparacie ustawiamy ekspozycję na zero histogram sprawdzamy czy kreska jest idealnie na środku. Robimy zdjęcie i od tego momentu jest Pro. Bardzo dobrze wytłumaczyłeś AV w Canonie

jaceklee
Автор

Zwięźle i na temat. Super. Bardzo fajny kanał :)

joannalarkowska
Автор

A co w przypadku fotografii np. zachodu/wschodu słońca lub drogi mlecznej ? Czy podbicie EV spowoduje gorszą jakość zdjęcia, Np powodując większe szumy?

BenekXDDX
Автор

Takie pytanie - co lepsze, kompensacja ekspozycji, czy blokada ekspozycji (AFL)? Co daje lepsze rezultaty?

Roqfort
Автор

Super tego było mi trzeba :D. Pozdrawiam

joannan.
Автор

Zastanawiam się po co dawać kompensate +1EV skoro mogę przecież czas otwarcia zmniejszyć o jeden skok np z 1/400 na 1/200 ? Nie wyjdzie na to samo? PS: swoją drogą super filmiki.

lucluk
Автор

Nigdy z tej korekcji nie korzystałem, po prostu zawsze centralnym, 1 pkt pomiarem światła mierzę światło w danym pkt i wiem jak bedzie naświetlone zdjęcie, a po sprawdzeniu na ekraniku, robię ewentualne korekty w czasie, iso lub przysłonie(odruchowo w czasie) . Zdjęcia robię lustrzanką. Może kiedyś spróbuję z tą korekcją :)

toiowo
Автор

może głupie pytanie (choć podobno takich nie ma) ale dopiero zaczynam przygodę z mądrzejszym foto wiec mogłem czegoś nie załapać- czy używamy tego w każdym trybie? czy jak próbuje robić zdjęcia głównie w M to ustawiając wszystkie inne parametry powinienem zrobić już tak, że ustawianie tego pokrętła (które było dla mnie największą zagadką😉) wtedy nie jest potrzebne?

Mr.Olgierdos
Автор

Fajnie sie Ciebie słucha i ogląda :) Pozdrawiam :)

ukaszczarnecki
Автор

Dlatego że aparat biały, czy też czarny i zawsze kombinuje co tutaj jest 18 procent szarości. Dlatego właśnie że gdy robimy sesje w zimie warto kompensować dodatnio, po to by śnieg /ten który świeżo napadał/ nie wyszedł szary. Pozdrawiam, hey!

Praetrin
Автор

Jacku być może pamiętasz jak kiedyś pisałem w komentarzu pod Twoim starszym filmem z konta necu90 już dokładnie nie pamiętam co, ale odpisałeś wtedy, że to że tutaj trafiłem to być może nie przypadek.
Czuje potrzebę by to napisać, od dłuższego czasu jak obserwuje Twój kanał i uczę się fotografii to zawsze jak o czymś pomyśle czego akurat nie wiem to za niedługo dodajesz o tym film. Dzisiaj rano się zorientowałem, że to jest trochę dziwne i mało przypadkowe, ale dzięki temu robię mega postęp w fotografii.
I jeszcze na koniec taka śmieszna rzecz gdyby tak, ,W" odwrócił w Twoim nazwisku... 😊
Pozdrawiam Ciebie i całą rodzinę i serdecznie dziękuję za pożyteczne materiały.

Simkofoto