Paleocen - odrodzenie życia po wymieraniu kredowym - Historia Ziemi #15

preview_player
Показать описание
Jakie zwierzęta opanowały Ziemię po wymieraniu kredowym? Dlaczego 60 milionów lat temu na biegunach rosły tropikalne lasy? Czym było paleoceńsko-eoceńskie maksimum termiczne? Zapraszam na kolejny odcinek serii historia Ziemi.

----------------------------------------
❗️Chcesz WESPRZEĆ projekt? ❗️

----------------------------------------
DZIAŁALNOŚĆ NAUKOWOTV:

DODATKOWE LINKI:

----------------------------------------

MUZYKA: Tomasz Kaczmarczyk ➫

----------------------------------------
WYBRANA BIBLIOGRAFIA:
Steve Parker, Alice Roberts "Historia ewolucji"
Steve Brusatte "Era dinozaurów: od narodzin do upadku"
Marcin Popkiewicz, Aleksandra Kardaś, Szymon Malinowski "Nauka o klimacie"
Steven M. Stanley "Historia Ziemi"
Jerzy Dzik "Historia życia na Ziemi"

KONSULTACJA MERYTORYCZNA:
Dr Daniel Tyborowski

----------------------------------------
W filmie oraz do wykonania miniatury wykorzystano grafiki na licencji CC:


#naukowotv #historiaziemi #paleogen
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Z każdym odcinkiem dowiaduje się coraz więcej na temat przeszłości.
Ten odcinek moge powiedzieć śmiało że to petarda.
Pozdrawiam

Kris.w.Norwegii
Автор

Cześć Krzysiek, chciałbym Ci podziękować. Od bardzo dawna interesuję się historią, w szczególności tą, która mogę dotknąć, głównie okres powstawania pierwszych cywilizacji i imperiów. Od małego chciałem zostać archeologiem, w dzieciństwie chodziłem ze znajomymi po lasach bawiąc się w Indiana Jones, szukają śladów po zaginionych cywilizacjach czy piramid :p . Później nadszedł czas, gdy kupiłem sobie pierwszy wykrywacz. Szukałem, wtedy śladów historii marząc, o założeniu swojego muzeum. Zacząłem traktować swoje hobby bardzo poważnie. Czytałem bardzo dużo książek historycznych, studiowałem mapy, zwiedzałem forty, szukałem w terenie opisując wszystko, co znalazłem. Mój największy sukces to dwie monety Rzymskie znalezione na terenie górnego śląska. Monety zostały przekazane do muzeum, razem z informacją gdzie zostały znalezione. Pomagałem nawet przy pracach archeologicznych-czułem się wtedy przydatny :). Niestety nadszedł rok 2018, pozmieniało się prawo, dobry przyjaciel mnie podkablował, wjazd policji i okradzenie mnie z przedmiotów takich jak łuski, plomby, parę hełmów, bagnety i z monet, na które wydałem tysiące... Ryłem" - jak to mówią) wtedy bez pozwolenia... Miałem pracę w swoim zawodzie, na hobby nie zostawało wiele czasu tylko niedziele. Odebrano mi moje hobby, została wiedza i setki książek, ale co to za zabawa bez pracy w terenie?! Długo szukałem nowego hobby. Przerzuciłem się na szukanie złota w rzekach, minerałów, ale to nie było to samo. Pewnego dnia w telewizji oglądałem park jurajski-myślę to jest to! Później znalazłem twój kanał, zobaczyłem wszystkie odcinki ( po każdym odcinku szukałem jeszcze w internecie dodatkowych informacji. Aktualnie po przeczytaniu paru książek, zobaczeniu x godzin materiałów na ten temat, czekam na niedzielny wypad w góry świętokrzyskie. Mam nową zajawkę głównie dzięki Tobie. Wszystko ładnie omawiasz na każdym filmie, z niecierpliwością czekam na każdy kolejny odcinek. Pozdrawiam Cię i życzę dalszego rozwoju kanału!

rigsslavxi
Автор

Dzięki Ci dobry Samarytaninie za ten ogrom wiedzy, który nam przekazujesz ❤️

mefjuncmaz
Автор

Świetna cała seria. Merytoryczna i przedstawiona w profesjonalny sposób. Jedna tylko uwaga, to machanie rękoma jakby się coś ugniatało i odkładało na bok jest irytujące na dłuższą metę.

maupkudaty
Автор

Nie mam pomysłu ale jak mogę poprosić to proszę o jakiś kontent z dinozaurami lub czasów 1mln+ lat wstecz bo zauważyłem, że oglądam po 2-3-4 razy twoje filmy w tym temacie. Pozdrawiam i dużo chęci do pracy życzę oby nigdy jej nie brakło

dobrakowski
Автор

Odcineczek petarda zawsze czekam na filmiki na temat przeszłości ziemi i ssaków ❤️👍

adominekpl
Автор

Paleogen to mój ulubiony rozdział w historii ewolucji bo właśnie wtedy ziemią zaczęły panować ssaki
P.S. świetny odcinek

sushiyapapl
Автор

Nareszcie! Tyle czasu od kredy na to czekałem 👍👌💪

przemyslaw_m
Автор

Czekałam 😭😭😭 ❤️ z tęsknoty obejrzałam całą serię od początku

katarzynakowalska
Автор

Nareszcie!!! Czekałem wieki na ten film. Dzięki mistrzu .

feraczesci
Автор

Ależ fajny odcinek, mega rzeczowy i doskonale przygotowany. Montaż bardzo OK, jakość w ogóle na plusik. Świetne! Dzięki Krzysztofie, łapka w górę :-)

lukaszlewczuk
Автор

Nareszcie jest! Chyba wszyscy na to czekali 😀

mateuszakonom
Автор

Świetny odcinek. Uwielbiam tą serię, a klimat Paleogen kocham.

quovadis
Автор

ogladam od poczatku cala serie historia ziemi. dobrze ze jestes na yt.
ps naukowo i astrofaza sa moimi ulubiencami dwie jedynki na podium. mam nadzieje, ze w przyszlosci zrobicie razem znowu odc. na pewno sa ludzie co by tego chcieli, zobaczyc was znowu razem

andysmith
Автор

Gdy pracowałem jako górnik parę lat temu to też znalazłem skamieniałą paprotkę, teraz stoi mi na półce jako eksponat.

bart_N
Автор

Świetny odcinek Krzysiek, dzięki wielkie!

ToTyToOn
Автор

Brawo, długo czekałem na ten film i się nie zawiodłem.

robson
Автор

Zdecydowanie za późno odkryłam kanał. Genialna robota!

perypetite
Автор

Obejrzany z opóźnieniem przez pracę... ale jestem usatysfakcjonowany. :) Filmik naprawdę ciekawy i wciągający. Przyjemnie słucha się osoby opowiadającej o czymś co dana osoba sama lubi. Czekam na kolejne materiały z reszty kenozoiku :) Pozdrawiam serdecznie i cieplutko :D

dawidkowalewski
Автор

6:33 Absolutnie każdy jeden Wat energii - bez względu na to w jaki sposób byłby wyprodukowany zamieniamy na ciepło - czy to gotując wodę, jedzenie w mikrofali, susząc włosy, ogrzewając dom, słuchając muzyki, oglądając TV, czy to przez tarcie maszyn, świecenie żarówek, podczerwieni, czy emitując fale radiowe rozpraszające się w atmosferze - to wszystko to jedno i to samo promieniowanie, które w niewielkim stopniu ucieka z naszej planety, a najbardziej pochłaniane jest przez wodę rozpuszczoną w powietrzu. Czemu nigdy nie słyszałem o tym kiedy mówimy o globalnym ociepleniu.

I będziemy grzać atmosferę nawet jeśli prąd będzie produkowany w całości z wody, wiatru czy Słońca. I czy to nie zanieczyszczenia w atmosferze nie pozwalają promieniowaniu Słonecznemu dotrzeć do samej powierzchni naszej planety, tego też mało kto się dopatruje, a należy to wszystko wziąć pod uwagę.

Myślę, że dobrym sposobem byłby dopomóc naturze w usuwaniu dwutlenku węgla i wymyśliłem że na tzw. miedzy można sadzić pojedyncze rzędy drzew - one rzucając cień zatrzymują na dużej zalegający w cieniu śnieg, ładnie wyglądają - trzeba tylko dowiedzieć się, czy z rolniczego punktu widzenia jest to korzystne - w taki sposób można wzbogacić Ziemię o ilość drzew odpowiadającej gigantycznemu lasowi.

PawelJimmi
join shbcf.ru