Muzyka klasyczna w cieniu swastyki | Rozmowa z prof. Mirosławem Filipowiczem

preview_player
Показать описание
Ideologia narodowego socjalizmu uderzała w muzykę, która podobnie jak inne obszary życia w III Rzeszy miała być czysta rasowo. Z niektórymi jej gatunkami walczono (np. jazz, swing). Muzyka klasyczna miała się nieco lepiej, ale szykanowano kompozytorów pochodzenia żydowskiego. Ich utwory przestawały być grane, a oni zmuszani do emigracji. Wyjeżdżali także twórcy, którzy nie zgadzali się z polityką nazistów lub których twórczość naziści określili mianem „muzyki zdegenerowanej”.

Zapraszamy na rozmowę z prof. Mirosławem Filipowiczem, historykiem z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie oraz Pracowni Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej im. Jerzego Kłoczowskiego Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”, znawcą muzyki klasycznej.

#historiabezkitu

Zapraszamy do wsparcia naszej działalności poprzez serwisy:

serwisy podcastowe:
Spotify: Historia BEZ KITU
Apple Podcats: Historia BEZ KITU
oraz nasze social media:
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Jeden z najciekawszych filmow na kanale ❤

jauntyjaun
Автор

Dziękuję za nagranie. Drobna uwaga: po śmierci Hitlera radio nadało 2 część 4 (czwartej) symfonii Brucknera a nie jak powiedziano, siódmej.

bohoh
Автор

Berlin (miasto) miał opinię "czerwonego" -- socjalistycznego i komunistycznego, a przez to antynazistowskiego. Nominacja Goebbelsa na szefa partii w Berlinie było właśnie wysłaniem na trudny, niechętny odcinek. Wydaje się, że łatwo by orkiestra miała podobne sympatie.

PKowalski
Автор

I co Pan Profesor ma z tymi "nacistami"?

bohoh