Zatoka Kotorska, Czarnogóra | Miasto Kotor, Perast, Tivat, Herceg Novi | Dron 4k wideo

preview_player
Показать описание
Zatoka Kotorska, Czarnogóra. Ta recenzja wideo wyjaśnia, dlaczego Boka Kotorska tak bardzo przyciąga turystów. Film został nagrany przy użyciu drona, dzięki czemu widzowie mogą podziwiać scenerię z lotu ptaka, wykonanego w rozdzielczości 4k.

informacje ogólne
Korzystne położenie w stosunku do morza sprawiło, że obszar ten miał kiedyś wpływ na handel i żeglugę. Zatoka otrzymała tę nazwę od weneckich odkrywców, z ich języka Bocca to usta, a Cattaro to Kotor, który istniał już w tym czasie i był dość rozwinięty. Tak więc nawigatorzy powiedzieli, że zatoka ze swoim osobliwym kształtem zdawała się „odgryzać” Morze Adriatyckie.

Plaże
W samym Kotorze plaże nie są piaszczyste i znajdują się na terenie hoteli, do których wejście jest niedostępne dla obcych. Jednak na terenie Zatoki Kotorskiej jest wiele malowniczych miejsc z dostępem do zatoki. Wśród najbardziej znaczących są:
Plaża św. Mateusza – plaża z betonową platformą do wypoczynku, ale stamtąd można podziwiać niesamowity widok na barokową architekturę;
Plaża Prcanj - miejsce z widokiem na Kotor;
Plaża Bayova Kula - kamienista okolica z drzewami laurowymi i czystą wodą (woda jest tu nieco chłodniejsza niż na innych plażach);
Plaża Dobrota to cicha i niedroga plaża, z szerokim wyborem pokrycia: od betonu po piasek;

Natura
Ponieważ zatoka znajduje się prawie na granicy z Chorwacją i ma kilka zatok, przyroda jest tutaj malownicza. Woda ma głęboki turkusowy odcień, aw pochmurne dni zmienia kolor na ciemnoniebieski. Otaczają ją zielone wzgórza z wąskimi ścieżkami między nimi.

Główne miasta: Kotor, Perast, Tivat, Herceg Novi
Kotor to niewielka miejscowość nad brzegiem zatoki, licząca nieco ponad 13 tysięcy mieszkańców. Najlepszy widok na całą zatokę i samo miasto roztacza się z góry masywu Dynarskiego zwanego Lovcen. Najbardziej imponujące zabytki zgromadziły się oczywiście w historycznym centrum Kotoru. Składa się z dużej liczby kamiennych schodów, ciężkich murów i wąskich uliczek, więc cały obszar jest przeznaczony dla pieszych.
Zaledwie kilka kilometrów od Kotoru znajduje się inne starożytne miasto Perast. Jego populacja jest znikoma (mniej niż 1000) i, co niezwykłe, prawie wszyscy rdzenni mieszkańcy uważają się za jedną z 12 rodzin szlacheckich. Samo miasto położone jest na przylądku oddzielającym zatoki Risan i Kotor. Naprzeciwko znajduje się najwęższa część - Cieśnina Verige.
Miasto Tivat rozciągało się na półwyspie Vrmac, na południowym zboczu pasma górskiego o tej samej nazwie. Populacja miasta to około 10 tysięcy mieszkańców, z których większość to Czarnogórcy i Chorwaci.
Podobnie jak powyższe miasta, Herceg Novi jest centrum gminy o tej samej nazwie. Można go znaleźć w dolinie u podnóża góry Orjen. Wśród mieszkańców kraju miasto znane jest jako „miasto tysiąca kroków”. Rzeźba jest tu pagórkowata, więc miasto pełne jest stromych ścieżek i schodów. Na jego terytorium mieszka ok. 16,5 tys. Chorwatów i Czarnogórców.

Co zobaczyć
Dla tych, którzy myślą, że wakacje na plaży są monotonne, jest kilka punktów, które sprawią, że wycieczka będzie zabawna:
Zapoznaj się z wyjątkową architekturą wenecką w centrach administracyjnych gmin: Kotor, Tivat i innych.
Odwiedź słynne farmy ostryg i zjedz kolację z owocami morza złowionymi prosto z Morza Adriatyckiego.
Popłyń na pobliskie wyspy i stamtąd spójrz na zatokę. Można to zrobić na przykład na wyspie Mamula lub na półwyspach Prevlaka i Lustica, gdzie znajdują się twierdze Oshtro i Azra.
Wybierz się w rejs łodzią lub jachtem po zatoce i odkryj najbardziej odosobnione plaże.
Na zatokę można spojrzeć z lotu ptaka, wspinając się z Kotoru górską ścieżką do Parku Narodowego Lovcen. Na jego terytorium żyją unikalne ptaki i rośliny, a dla miłośników historii istnieje możliwość odwiedzenia mauzoleum Piotra II Negosza Pietrowicza, czarnogórskiego władcy i metropolity.

Wdzięki kobiece
W centrum Kotoru od razu można znaleźć wiele atrakcji: katedrę, Muzeum Morskie, fortecę, wieżę zegarową i wiele innych. Wszystkie budynki wykonane są w stylu architektury weneckiej.
Na wysokości 300 m n.p.m. od kilku stuleci znajduje się Twierdza św. Jana. Interesujący jest nie tylko sam budynek, ale także widok na zatokę z niego.
Niedaleko Perastu, który nawiasem mówiąc jest miastem-muzeum, znajduje się wyspa Dziewicy, położona na rafie. Jego wygląd związany jest z miejskimi legendami.
W Dobrocie znajduje się kościół św. Mateusza, w którego murach znajduje się wspaniała „Madonna z Dzieciątkiem” Belliniego.

#ZatokaKotorska #Czarnogóra
Рекомендации по теме