filmov
tv
Произходът на гърците, или края на една мистерия, January 12, 2024
Показать описание
*С едно кратко видео е трудно да се обясни сложния етногенезис на нашите южни съседи. Причините за това се крият не само в изкуствено завоалираната им история, но и поради факта, че след идването си в Европа те са заели имената ели, елини, гърци, които по начало принадлежат на древно балканско население. Обикновено в научните среди не се говори за различните преселнически вълни, нито пък се обяснява, че дошлите от Африка мигранти са се смесили с коренните балканци и са взели техните имена.
*Първата, сравнително скромна преселническа вълна от Африка е в периода XVI-XII в.пр. Хр. Следващата, вече значителна е в периода XII-VIII в.пр. Хр. Трета вълна, но не от Африка, а от Царство Израел има през VIII в.пр. Хр., веднага след асирийската агресия и унищожаването на царството. От XVI до VIII в.пр. Хр. на юг от нашите земи дошлите от Африка данайци се смесват с трако-пеласгите, а през VIII в.пр. Хр. идват и бежанци от Царство Израел.
*По-късно, в периода на римското господство, на територията на Гърция живеят траки, галати, пафлагонци, кападокийци, арменци, лази, исаврийци, германи, араби [като Никифор Геник и неговия син Ставракий], евреи, хазари [Лъв Хазар и Ирина Хазарска са имали свои хора], да не забравяме и италийците [стари жители на Апенинския п-в], заселили се в периода на римската доминация. По време на късното Средновековие на територията на Гърция се заселват и много албанци. Всички тези различни етнически групи се явяват предци на днешните ни южни съседи. Можем със сигурност да кажем, че гърците са смесица от около 14 различни народа.
* Относно имената елини и гърци може да се каже, че най-важната информация не е дадена на широката публика. Елини идва от ели, а ели пък от сели, което е название на пеласгите, пазещи светилището на Зевс в Додона. Сели разбира се има и в Тракия - край град Селимврия и в областта Селетика, край Хемус. Това е установено от наши учени като акад. Георгиев. Името гърци, или грайки също принадлежи на пеласги, а в Тракия живеят техните роднини граите - деди на днешните граовци.
Понеже името сели, променено от дошлите от Африка деди на южните ни съседи на ели, елини, е било престижно, то е прието от съседите на селите-елини. В последствие и по-отдалечени хора го приемат и след няколко века то вече се е превърнало в колективно название на хората живеещи на юг от Тракия и Македония. Това статукво се запазва до времето на късната Античност. След това смесеното население на Гърция, бивайки римски граждани приемат името ромеи - римляни. Названието елини се изоставя и не само се изоставя, но и придобива обиден характер. Този обиден характер името елини запазва за около 1000 години.
* Завръщене на етнонима елини идва благодарение на възникналото в Западна Европа течение филелинизъм - любов към елинската култура. В края на XVIII и началото на XIX в. различни влиятелни личности като Байрон и Фабие се явяват ревностни пропагандисти на филелинизма.
*След 1832 г. смесеното население на Кралство Гърция бива индоктринирано, то искрено вярва, че е наследник на Елада. Докато за нас българите биват лансирани смазващи самочувствието ни лъжи, на южните ни съседи бива съчинявана славна история, повдигаща националната гордост. Имащите обяснение на български език хиляди названия на селища, реки, местности от територията на Гърция биват наречени сравнително нови, внесени от нашественици от север в периода VI-VII век.
*Премълчано е най-важното: въпросноти "нови, славянски" названия имат успоредици във възможно най-древните названия на селища и реки от територията на Древна Елада. *Названията на реките Пеней, Кафисос, Илисос, Ахерон са обяснени от различни учени и изследователи със стблг. пѣна, капати, илъ, ѥзеро, но информацията остава позната само в тесен научен кръг.
*Не се дава популярност и на факта, че древните божества на Елада Дионис, Деметра, Атина и др. са описани като русокоси и светлооки - точно каквито са божествата на траките според Ксенофан.
*Потулен е и още един важен факт - използваните от древното население на Елада писмености: Линеар А и Линеар Б са непознати на гърците от времето на Античността, но за сметка на това имат най-близки паралели със старобългарските руни. Успенски признава това през 1905 г, а по-късно Сотиров посочва приликите на Линеар Б с глаголицата.
#траки
#българи
#гърци
#гърция
#елада
#рим
#ромеи
#дионис
#деметра
#руни
#писменост
#история
#ахил
#глаголица
#зевс
Комментарии