OROL KRÁĽOVSKÝ, AQUILA HELIACA, juvenil , DJI Mavic 3 Pro Cine

preview_player
Показать описание
Európe je len približne 400-500 párov. Na Slovensku hniezdi v juhozápadnej a juhovýchodnej časti štátu, predpokladá sa, že niekoľko málo párov by mohlo hniezdiť aj na juhu stredného Slovenska.
Poznávanie v prírode
Orol kráľovský je našim tretím najväčším dravcom. Váži do 4 kg a v rozpätí krídel dosahuje 180-210 cm. Dospelého jedinca možno poznať podľa čiernohnedého sfarbenia, krémovo- žltého temena a dvoch charakteristických svetlých škvŕn na lopatkách. Chvost je sivý so širokou tmavou koncovou páskou. Mladé vtáky sú svetlohnedé so škvrnami na brušnej strane tela, s tmavými letkami a chvostom. Predný okraj krídla je väčšinou rovný, krídla neohýba tak často ako orol skalný.
Prostredie
Pôvodne bol stepným druhom. U nás hniezdi časť populácie v predhoriach až stredne vysokých pohoriach, časť v pahorkatinách a v nížinách v poľnohospodárskej krajine. Niektoré páry striedajú v jednotlivých rokoch hniezda v pohoriach a nížinách.
Početnosť, ochranársky status, ohrozenie a ochrana
Početnosť na Slovensku sa v súčasnosti odhaduje na približne 60 hniezdiacich párov. Predpokladá sa, že sa u nás rozšíril až po druhej svetovej vojne, snáď v súvislosti s otepľovaním podnebia. Na východnom Slovensku sa prejavuje pomalý rast početnosti hniezdnej populácie, na západnom populácia stagnuje a v dôsledku negatívnych faktorov nerastie.
Najdôležitejšími negatívnymi faktormi spôsobujúcimi neúspešnosť hniezdenia sú padanie hniezd a už spomínané vyrušovanie v čase inkubácie. Veľkým rizikom je ubúdanie vhodných lokalít na hniezdenie a potravných zdrojov v dôsledku pretvárania krajiny, tiež priame prenasledovanie (otravy, odstrely). Orly kráľovské sa tiež stávajú obeťami zásahu elektrickým prúdom na stĺpoch, tento problém je dlhodobo riešený v spolupráci s energetickými spoločnosťami.

Рекомендации по теме