Kto, kiedy i po co napisał Biblię? Nowe datowanie Starego Testamentu | prof. Ł. Niesiołowski-Spanò

preview_player
Показать описание


Popularne myślenie o Biblii Hebrajskiej nieco rozmija się z ustaleniami naukowców. - Nie ma żadnego dowodu archeologicznego na obecność Izraelitów w Egipcie. My to wiemy od końca lat 80. XX wieku, ale w podręcznikach szkolnych nadal znajdziemy informacje, że Mojżesz wyprowadził z Egiptu Izraela, że po drodze nadał im prawa, stąd jest Tora i dekalog – mówi w Radiu Naukowym prof. Łukasz Niesiołowski- Spanò, dziekan Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego.

Co również istotne, jak mówi historyk, autorzy Biblii i jej odbiorcy byli elitą. - To nie są opowieści ludowe zebrane na targu przy łuskaniu fasoli. To nie tak. Tak uważano 100 lat temu – podkreśla.

W ostatnim czasie trwają dyskusje na temat zmiany datowania tekstów biblijnych. – W tej chwili wiele hipotez datujących np. Pięcioksiąg przenosi czas jego powstania na V-IV wiek p.n.e, epokę perską. Jak przymierzymy autora tekstu biblijnego do tej epoki to mamy do czynienia z Jerozolimą w której mieszka 300-400 osób. Z których czytać umie może połowa. To jest twór wewnątrz grupy elitarnej – opowiada badacz.

Prof. Łukasz Niesiołowski- Spanò bada niedoceniane wcześniej wpływy kultury greckiej na autorów Biblii. Zwraca uwagę np. na opowieść o Hiobie. - U Homera w Iliadzie mamy opowieść o micie, który czytelnicy Homera muszą znać, bo autor pisze o tym, jak o dobrze znany wątku. Chodzi o Niobe, która została pozbawiona potomstwa. W Biblii mamy podobną postać, która traci dzieci. To Hiob. Proszę zwrócić uwagę, Niobe i Hiob, mają tę samą etymologię – mówi naukowiec. - Nie wierzę w możliwość, żeby te same narracje używały tego samego imienia niezależnie od siebie. To jedno musiało na siebie wpływać – ocenia.

Jak dodaje wiemy, że opowieść o Niobe jest starsza niż księga Hioba. – I to otwiera ogromne pytanie jak mogło dość do inspiracji ze strony greckiej na autorów biblijnych – mówi historyk.

W podcaście rozmawiamy o tym, jak się bada Biblię, dlaczego na stan naszej wiedzy ma wpływ to jaki jest podział uczelni… na wydziały. A także szukamy odpowiedzi na pytanie najważniejsze: po co napisano te teksty.

Polecam!

Poprzednie odcinki o Biblii i historii Kościoła

Celibat, dziwne fryzury i hierarchia - powstanie i profesjonalizacja kleru | prof. Robert Wiśniewski

Czy to św. Paweł napisał listy św. Pawła? Profesjonalizacja kleru cz. 2 | prof. Robert Wiśniewski

POLECAMY INNE MATERIAŁY:

🧠 Radio Naukowe - włącz wiedzę! 🧠

#RadioNaukowe #KarolinaGłowacka#ŁukaszNiesiołowski- Spanò
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Wróciłem do tego podcastu po raz 3-ci pani Karolino, z uwagi na pana Łukasza Niesiołowskiego. W jednym z komentarzy poniżej 3 tygodnie temu ktoś zaproponował, podobnie jak ja wcześniej, kanał pana Marcina Majewskiego, rewelacyjnego profesora, wykładowcy, teologa, który właśnie- nomen omen(37:40min) zna przynajmniej pięć albo sześć języków statożytnych/biblijnych. Tłumaczy wręcz online tabliczki klinowe, hieroglify, zna język akadyjski, ugarycki, hebrajski..., Prowadzi niesamowite wykłady na swoim kanale. Byłaby to perełka gdyby ta osoba zaistniała również u pani w podcaście, nobilitacja i dla pani kanału ale również dla jego osoby. Niesamowity, skromny człowiek, z odczytaniem i głową jak pałac kultury.

ArturArthurus
Автор

Tej fascynującej audycji słucham już któryś raz i za każdym razem jest niezmiernie ciekawa. Tak wielu nowych i zaskakujących rzeczy się można dowiedzieć. Gratuluję tematu i rozmówcy.

piotrwisniowski
Автор

Szacunek dla Pana Profesora za płynność opowiadania. Świetnie się tego słucha.

wagt
Автор

Oprócz tego, że jest źródłem informacji ten program, to bardo miło się słucha wykładowca i Panią prowadząca ten program.
Nie ma przerywania wypowiedzi, kłótni, wtracania swoich myśli. KULTURA.
DZIĘKUJĘ

stanislawakapsiak
Автор

Niesamowitą rozmowa. Naprawdę jak człowiek próbuję rozumieć jak to wygląda I co tak na prawdę jest zapisane, to wydaje się tak ciekawe. Wow

hedexpl
Автор

Przyczynkowość i brak syntez to problem nie tylko historii starożytnej. Chcąc czytać aktualne publikacje ze swojej dziedziny nie ma po prostu czasu na szersze spojrzenie. A sama opowieść Dziekana - bardzo interesująca!

StefanBrock_PL
Автор

Przyjemnie się słucha Pana Profesora. Miałem 2 takich wykładowców w życiu. Audycja świetna! Pani Redaktor 👌 ♥️

gorson
Автор

super audycja, poproszę więcej o historii religii, o antropogenezie, o wpływie ludzkiej masy
na środowisko, o tym wszystkim co ludzie powinni o sobie wiedzieć a nie wiedzą, bo najczęściej nie chcą wiedzieć i co gorsza, bywa, że są z tego dumni

malutekkrecik
Автор

Po prostu swietny kawalek historycznej roboty w ciekawym temacie. Wielkie gratki.

jagodkibuzka
Автор

Z ogromnym zainteresowaniem wysłuchałam podcastu, żałuję że tej wiedzy nie przekazują w szkołach. Z wielkim zaciekawieniem wsłuchuję się we wszystkie dotychczasowe rozmowy. Bardzo dziękuję i gratuluję zaangażowania i wiedzy zarówno zaproszonych gości, jak i prowadzącej. Brawo. I czekam na więcej

mkruszynadrejka
Автор

Chwała siłom poznawczym naukowcow
ich dociekliwości,
samozaparciom w
trudach przeciwstawnych
KONWENCJI .
Cieszą radosci efektów.
Dziękuję Panstwu
za harmonię rozmowy!

ego
Автор

No tym razem super audycja bez zastrzeżeń. Brawo Panie profesorze.

adamz
Автор

Ciekawy przekaz wiedzy zawsze w cenie.

blackt
Автор

Uwielbiam wasze radio, szkoda ze tylko istnieją podcasty. można by z czasem stworzyć coś większego

kos
Автор

Świetny temat, bardzo pouczająca i doskonale prowadzona rozmowa.Dziękuję🙂

dzqbyripley
Автор

Jeszcze nie przesłuchane ale już się cieszę 😃 kolejny odcinek i w dodatku mój ulubiony temat 😄 WOW
Dzięki dzieiki dzięki

miragatka
Автор

Dziękuję za kolejny wartosciowy wywiad🙂👏

biwarek
Автор

Dobry wykład. Wysłuchałem rozmowy z wielką przyjemnością.

radekdecewicz
Автор

Drugi raz to słucham bo ze względu na czas i obowiązki słucham Radio Naukowe do snu, dzisiaj trochę luźniejszy dzień i szukanie materiałów na temat Poncjusza Piłata i jego Pani rozmowy z rewelacyjnymi ludźmi to kopalnia wiedzy i podpowiedzi gdzie co szukać. Genialne .

jarosawkonior
Автор

Bardzo się podobało. Świetna audycja. Jak widać Biblia to powszechnie bardzo - jak tu zostało powiedziane - powierzchownie potraktowane źródło wiedzy. Czuję niedosyt.

cybersim
welcome to shbcf.ru