Łowcy-zbieracze – czy nasi przodkowie wiedli sielskie życie? | prof. Iwona Sobkowiak-Tabaka

preview_player
Показать описание


Tygodniowo pracowali mniej, nie byli zależni od plonów, a ich możliwości przetrwania były bardziej różnorodne od rolników. - Znany archeolog Rober Kelly napisał kiedyś, że co prawda życie łowców-zbieraczy nie było usłane różami, ale nie było też złe, brutalne i krótkie – przywołuje w Radiu Naukowym prof. Iwona Sobkowiak-Tabaka z Wydziału Archeologii UAM. - Nauka pokazuje, że te społeczności wykazywały się bardzo dużą elastycznością w eksploatowaniu środowiska naturalnego. Dzięki mobilności doskonale znały jego zasoby, tworzyły w pamięci mapy, wiedziały, gdzie udać się w razie głodu – wylicza badaczka.

Co udało się ustalić? Posłuchacie w rozmowie. W podcaście wypytuję, jak z niewielkich okruchów prehistorii można odtwarzać zwyczaje dawnych społeczności (to ciężka naukowa praca; również… wcieleniowa), jakie były kulinarne upodobania „polskich” łowców zbieraczy i pierwszych rolników, a także czy dawni ludzie szanowali środowisko.

Polecam!

POLECAMY INNE MATERIAŁY:

🧠 Radio Naukowe - włącz wiedzę! 🧠

#RadioNaukowe #KarolinaGłowacka #IwonaSobkowiak-Tabaka
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Odcinki po około godzinę, a słucha się jak by minęło 15 minut.
To jest właśnie to, pasja, wiedza, ciekawe zagadnienia przedstawiane w przystępnej formie.
Szkoda ze yt dopiero dzisiaj polecił mi ten kanał na głównej, jestem szczerze zafascynowany, jeden odcinek mnie kupił, teraz z wielkim zainteresowaniem i ciekawościa słucham trzeci.

mrpiolho
Автор

Uwielbiam takie tematy. Proszę o więcej.

bs
Автор

Dopiero odkryłam ten kanał. I jestem zachwycona 🙂

anna
Автор

Sugeruję by zaprosiła Pani do programu wspomnianego prof. Ł. Łuczaja. Co prawda jada wszystko oprócz papy i drutu kolczastego ale wiedzy i stylu nie można Mu odmówić ;-)

Grzegorz
Автор

Piątek 17, a ja dalej ryje w korpo bez widoków na szybki finisz. A tacy łowcy uganiali się za jedzonkiem 10 h mniej niż rolnicy! I to na świeżym powietrzu - ech jak mi to dzisiaj imponuje. Takiego tematu potrzebowałem na dzisiejszy wieczór do pracy. Dziekuję i gratuluję umiejętności tak wdzięcznego ogarnięcia tematu.

krecilapka
Автор

Uwielbiam nagrania o życiu przodków. Liczę, że jeszcze jakieś się pojawią.

dariasz
Автор

Rewolucja rolnicza i początki cywilizacji to jest super ciekawy temat. Chętnie posłuchalabym o tym więcej. Pani Karolino rozmowa świetna jak zwykle😀

zofiaagnieszkabiernacka
Автор

Bardzo lubię w czasie pracy unikać sobie czas Twoimi podcastami, świetna robota

KoszmarnyPaweTheNightmare
Автор

Świetny materiał! :) W pełni podzielam Pani fascynację i ciekawość realiów minionego życia ludzi i dorzuciłbym tu jeszcze temat poziomu ich świadomości..

maciekchwirut
Автор

Droga Pani Karolino, kiedy trafiam na materiały współtworzone, lub tworzone przez Panią to dla mnie duża radość. Pani i redaktor Łasiczką jesteście słoneczkami na pochmurnym niebie naszej rzetelności.

marianmrozinski
Автор

Proszę Pani, Pani robi świetną robotę ! Dziękuję :)

matmapolka
Автор

No nareszcie! Ile można czekać na kolejny odcinek ? 🙂

ZdzichaJedziesz
Автор

Super odcinek . Inne też. Słucham wszyskie po kilka razy namiętnie!

tadeksykta
Автор

Macie kochane Panie wiedzę ale głos... wystarczyło jak to w radyjku zamknąć oczy 🌹🌻💐

TheFranekMaly
Автор

Odkryłem to radio dziś, wow, więcej proszę

marcintomczak
Автор

Bardzo ciekawy i wciągający temat, dziękuję. 😊

hitomisaiko
Автор

Wciąż uważam że Pani wywiady są niesamowicie inspirujące ❤

leszekksiezarczyk
Автор

Wspaniały podcast. Świetny przekaz. 👍🙂

emee
Автор

Super odcinek, wspaniałe się słuchało

mariuszpoleszczuk
Автор

Spodobała mi się teza o pierwszej rewolucji kobiecej. Jestem laikiem ale jestem głęboko przekonany że w społeczności łowieckiej myśliwi najczęściej mężczyźni decydują o sposobie podziału zdobyczy pomiędzy członkami społeczności w kulturze rolniczej tę rolę zapewne przejmowały kobiety dzieliły w końcu owoce swojej własnej pracy a to oznaczało niezależność kobiet. Jak tu nie wiedzieć podobieństwa do sufrażystek.

exequtor