Етер 'БІБЛІОТАЙМ' / Українська мовна студія ораторського мистецтва LingUA. Випуск 5

preview_player
Показать описание
У Чернігівській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. В. Г. Короленка продовжує свою роботу у форматі онлайн українська мовна студія ораторського мистецтва LingUA. "Сильна мова – успішна держава" – такою була тема чергового заняття, яке відбулося у вигляді ZOOM-конференції. Керівниця студії Ольга Петренко запропонувала аудиторії обговорити статтю 30 Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної". У цій статті зазначено, що мовою обслуговування споживачів в Україні є державна мова. Тому інформація про товари та послуги на території України має надаватися в першу чергу українською. Ця стаття набула чинності 16 січня 2021 року.
Ведуча мовної студії проінформувала аудиторію, що за цей закон проголосували тільки 279 депутатів Верховної Ради України з 450. На жаль, цифра невелика, та все ж таки – більшість.
Далі пані Ольга запросила учасників до публічного обговорення теми, на початку якого нагадала студійцям про формат виступу: чіткість, лаконічність, аргументованість. Ольга Михайлівна поставила такі запитання: "Що ви чули про мовний закон?", "До чого він зобов'язує кожного з нас?", "Які є чутки, міфи стосовно цього закону?", "Ваша позиція: чи обґрунтований закон про мову?", "Як ви сприймаєте те, що на теренах нашої держави в усіх сферах повинна звучати українська мова?", "Які зміни вже відбулися?".
На екран було виведено основні пункти обговорюваної статті: "Освіта і наука – українською" (однак нацменшини мають право навчатись іншими мовами); "Українська у сфері послуг" (обслуговування іншою мовою – на прохання споживача); "Українська – мова документів" (за винятком установ, що обслуговують іноземців та займаються перекладами); "Українськомовні посадовці"; "Українська – мова заходів" (організатор забезпечує переклад іншими мовами за потребою учасників); "90% мовлення українською на телебаченні та радіо"; "Преса – українською" (але видавець може випускати паралельний тираж іншими мовами).
Під час спілкування учасники студії відповідали на запитання. Зокрема, було відзначено, що існує багато різних міфів стосовно мовного закону. Однак насправді ніхто нікого не обмежує у праві вивчати будь-яку іншу мову, використовувати її в побуті, спілкуватися нею. Однак, скажімо, при перегляді різних програм на телебаченні необхідний якісний переклад.
Після цього керівниця студії запропонувала аудиторії цікаве завдання – скласти пам'ятку спілкування українською мовою. Слухачі разом із пані Ольгою визначили такі основні напрями:
1. Не соромся говорити українською!
2. Намагайся більше розмовляти з носіями мови.
3. Читай українською, слухай українською, дивись українське!
4. Навчайся українською!
5. Спілкуйся в соціальних мережах українською!
Таким чином, можна зробити висновок, що пам'ятка містить важливі компоненти вивчення української мови у щоденному житті.
Наприкінці зустрічі Ольга Петренко подякувала всім за чудове спілкування.

Рекомендации по теме