Niemcy Polską gardzą, gdy jest słaba. Prof. Grzegorz Kucharczyk: Niemcy Polaków 'wychowują' i grabią

preview_player
Показать описание
Stosunki polsko-niemieckie od XIV wieku były naznaczone licznymi konfliktami, rywalizacją oraz wzajemną nieufnością, ale bywały też okresy, kiedy Niemcy z zazdrością spoglądały w stronę Polski jako kraju, w którym panują wolność i prawo. W sposób niezwykle wciągający i przystępny mówi o tym na kanale wydawnictwa Biały Kruk prof. Grzegorz Kucharczyk, specjalista od stosunków polsko-niemieckich i autor książki „III Rzesza Niemiecka. Nowoczesność i nienawiść” wydawnictwa Biały Kruk.

#polskaniemcy #grzegorzkucharczyk #białykruk

W tym długim procesie stosunków polsko-niemieckich kształtowały się napięcia, które w dużej mierze wynikały z dążeń hegemonicznych niemieckich podmiotów politycznych, takich jak Zakon Krzyżacki, Prusy, a później Niemcy. Szczególną uwagę w tym kontekście zwraca rola pogardy, jaką niemieccy sąsiedzi od wieków żywili wobec Polski, zwłaszcza w okresach jej osłabienia.
Jednym z kluczowych momentów konfliktu polsko-niemieckiego była wojna trzynastoletnia (1454–1466) między Polską a Zakonem Krzyżackim. Jej tłem było wypowiedzenie przez Prusy Królewskie posłuszeństwa zakonowi i prośba o włączenie ich ziem do Korony Królestwa Polskiego. Wojna zakończyła się zwycięstwem Polski, co przypieczętował drugi pokój toruński w 1466 roku. W jego wyniku Polska odzyskała Pomorze Gdańskie, ziemię chełmińską i michałowską oraz uzyskała zwierzchność nad Prusami Zakonnymi. Jednakże, jak zauważa prof. Grzegorz Kucharczyk, już w tym okresie pojawiały się tendencje w kręgu niemieckiej kultury politycznej, by nie uznawać Polski za równoprawnego partnera, traktując ją jako kraj niższej kategorii, niezdolny do samodzielnego rządzenia.
Traktat welawsko-bydgoski z 1657 roku był kolejnym momentem, który uwidocznił słabnącą pozycję Polski wobec Prus. Rzeczpospolita, osłabiona potopem szwedzkim i wojnami z Moskwą, musiała zrezygnować z lenna pruskiego na rzecz Hohenzollernów. W efekcie Prusy Książęce zyskały pełną suwerenność, co otworzyło drogę do ich późniejszej ekspansji i wzrostu potęgi. Prusy stały się głównym rozgrywającym na arenie międzynarodowej, systematycznie marginalizując Polskę.
W XIX wieku stosunki polsko-niemieckie zostały zdominowane przez pruski imperializm i politykę germanizacji. Po upadku Napoleona i likwidacji Księstwa Warszawskiego Prusy przejęły kontrolę nad ziemiami polskimi. W tym czasie Polska była traktowana nie jako partner, ale jako problem do rozwiązania. Germanizacja ziem polskich, rugi pruskie, Kulturkampf – wszystko to było wyrazem pogardy i próbą podporządkowania Polaków niemieckiemu porządkowi. Prof. Kucharczyk wskazuje, że niemiecka polityka wobec Polski w XIX wieku opierała się na przekonaniu, iż „niepodległa Polska” jest sprzeczna z interesem niemieckiego państwa narodowego.
Historia stosunków polsko-niemieckich od XIV wieku to opowieść o nieustannej rywalizacji, w której Polska, zwłaszcza w okresach słabości, była traktowana z wyższością i pogardą. Wojna trzynastoletnia, traktat welawsko-bydgoski, rozbiory oraz germanizacja w XIX wieku są świadectwem tej dynamicznej i trudnej relacji. Jak zauważa prof. Grzegorz Kucharczyk, niemiecka pogarda wobec Polski nie była jedynie przejawem politycznych kalkulacji, ale głęboko zakorzenionym elementem niemieckiej kultury politycznej i filozofii, który kształtował stosunki między oboma narodami przez wieki.
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Właśnie kupiłam Pana książkę. Dziękuję za otwieranie Polakom oczu. Ktoś kiedyś powiedział: Niemcy wyrzekli się agresji, ale nie imperializmu. Pozdrawiam serdecznie i życzę pięknych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia.

barbara
Автор

Wielki szacunek dla pana profesorze za słowa prawdy

sylwesterandrzejczak
Автор

Świetny materiał. Dziękuję i pozdrawiam

barbaraj
Автор

Gdy Niemcy są podzielone Europa rozkwita. Gdy zjednoczone - upada.

SztywnyTusk-ft
Автор

Pamiętam, jak w roku 1989-tym czy 90-tym byłem w Olsztynie i schodząc w dół taką małą uliczką obok zamku, zobaczyłem w oknie budynku, który znajduje się po lewej stronie, niewielką tabliczkę jakieś niemieckiej fundacji. Już nie pamiętam - Adenauera czy jakiejś innej. Pomyślałem sobie wtedy - a więc już tu są. trudno mieć pretensje do Niemców bo robią to co do nich należy. Na ich miejscu postępowałbym - jeśli nie tak samo - to bardzo podobnie. Naszym zadaniem jest nie, bezproduktywne utyskiwanie tylko analizowanie sytuacji i przeciwdziałanie negatywnym skutkom. Sęk w tym, żeby polskie elity wyzbyły się tych kompleksów, które nakazują im ciągłe zachowywanie postawy służebnej.

grzegorzmk
Автор

DZIEKUJE BARDZO Panie Profesorze. Szacunek , pozdrawiam serdecznie.

ewawolter
Автор

Czytałem o tym w książce "Ludowa historia Polski" a teraz traktuja nas jako pachołków

michsas
Автор

Przypomnienie historii między Polską a Niemcami powinno być pouczające dla młodego pokolenia.Żebyśmy wiedzieli jakich mamy sąsiadów.Dzuękujemy za wyjaśnienia, które się dzieją po zjednoczeniu Niemiec i dotyczą też Polski i są poczające jsk powinniśmy postępować

TadeuszZgierski
Автор

Za te parę słów.
Zawsze warto i trzeba słuchać mądrzejszych, mających eiedzę, będących Patriotami, Polakami

yurekbond
Автор

niemcy wielokrotnie pokazali co potrafią i jak biorą odpowiedzialność np. w obozach koncentracyjnych😢

lalek
Автор

Możemy mówić o szczęściu jeśli "tylko" nas grabią. Potrafią przecież robić gorsze rzeczy.

DariuszMarciniak-qlic
Автор

Witam Panie profesorze, zgadzam się w 100%, ta dominacja Niemców nie minęła! Do dziś chcą nas pouczać i wychowywać! Doświadczam tego w swojej pracy (jestem opiekunka osób starszych ponad 10 lat). Przyklad: pewien starszy podopieczny lubił że mną dyskutować szczególnie na tematy polityczne. Zawsze miły i uprzejmy, ale często kończył podkreślał, że my Polacy mamy "młoda demokrację i musimy się jeszcze wiele nauczyć od nich (Niemców), a mnie szanuje i moje wypowiedzi, gdybym jeszcze tylko przestała być taka patriotka! Nic dodać, nic ująć, no może tylko, że ja pracuje w Niemczech i zarabiam w euro, które chętnie inwestuje u siebie w Polsce. To tylko taki mały "gescheft". Pozdrawiam Pana profesora i wszystkich polskich "geschefciarzy" 😀

bozenaswitek
Автор

Niemcy uznają tylko siłę. Dlatego tak boją się Rosji, która raz ich pokonała. Z Rosji sobie drwią, ale bali się jej zasobów ludzkich

tylkoprawdajestciekawaii
Автор

Niemcy Polską i Polakami zawsze gardzili, gardzą i będą gardzić, silna i nie zależna Polska jako kraj nigdy nie była i nie będzie w interesie "narodowym" Niemiec i Rosji - a te dwa kraje zawsze się dogadywała nad naszymi głowami na nasza szkodę

wp
Автор

👏 no jak ma się podejście polska stan umysłowy można mieć wrażenie że deutsche wyrazy stają swoją wartością ponad słowem..🧅

TARDIS
Автор

Omawiana książka prof. Grzegorza Kucharczyka:


WydawnictwoBialyKruk
Автор

Niemcy byli dobrymi sąsiadami tylko wtedy gdy nie mieli jednego państwa lecz kilkadziesiąt państewek. I należy im życzyć powrotu do tego stanu.

pirireis
Автор

Mocarstwo na grabieży innych narodów i myślą że tak będzie a nie w dzisiejszych czasach

stanisławkonieczka-tp
Автор

Do świata uleczonego z niemieckiej arogancji prowadź nas Panie !!!

iwogajda
Автор

"Niemcy gardzą Polską", to jest zmiękczający ogólnik.
Poznałam i miłych
i tych rozmaitych.
Gardzą?
To za mało powiedziane*

Omega