No okupācijas līdz brīvībai: Atmoda

preview_player
Показать описание
Izmantotie jēdzieni:
Atmoda - Trešā atmoda jeb Dziesmotā revolūcija bija laika posms Baltijas valstu (Latvija, Lietuva, Igaunija) vēsturē starp 1986. un 1991. gadu, kas beidzās ar pilnīgu valstiskās neatkarības atjaunošanu visās trijās valstīs.

Perestroika (Pārbūve) - ekonomiskās un politiskās sistēmas reformēšanas politika un prakse Padomju Savienībā 20. gs. 80. gadu 2. pusē.

Glasnostj (Atklātība) - viens no M. Gorbačova īstenoto reformu pamatelementiem, kas paredzēja cenzūras vājināšanu un dažādu informācijas barjeru izbeigšanu Padomju Savienībā.

Helsinki-86 - Latvijas cilvēktiesību aizstāvības grupa, ko 1986. gada jūnijā Liepājā nodibināja Linards Grantiņš, Raimonds Bitenieks un Mārtiņš Bariss, ar mērķi sekot, kā tiek ievērotas latviešu tautas ekonomiskās, kultūras un indivīda tiesības.

Vides aizsardzības klubs - vecākā dabas aizsardzības nevalstiskā organizācija Latvijā. VAK 1986. gadā bija daļa no Latvijas Atmodas kustības veidojošā spēka.

Latvijas Tautas fronte (LTF) - Latvijas Atmodas laika sabiedriski politiska kustība un organizācija (1988—1999), kurai bija izšķirīga nozīme Latvijas neatkarības atjaunošanā.

Latvijas Nacionālā Neatkarības Kustība - politiska organizācija Latvijā, kas dibināta 1988. gadā, kā latviešu nacionālistu kustība, kas stingri iestājās par Latvijas pilnīgu neatkarību un kas pastāvēja līdz 1997. gadam, kad tā apvienojās ar apvienību Tēvzemei un Brīvībai.

Interfronte - politiska organizācija, kas izveidota Latvijā 20. gadsimta 80. gadu beigās ar mērķi saglabāt sociālismu un Latviju Padomju Savienības sastāvā.

Baltijas ceļš - akcija Igaunijā, Latvijā un Lietuvā 1989. gada 23. augustā plkst. 19.00, kad apmēram divi miljoni cilvēku, sadevušies rokās, vismaz 15 minūtes veidoja apmēram 670 km garu dzīvo ķēdi, kas savienoja Baltijas valstu galvaspilsētas, lai pievērstu pasaules uzmanību vēsturiskajiem notikumiem, no kuriem cietušas Baltijas valstis.

OMON - īpašu uzdevumu milicijas vienības (krievu "otģel miļicii osobogo naznačeņija"), kas tika izveidotas kā padomju milicijas apakšstruktūras cīņai pret terorismu un īpaši bīstamiem noziegumiem; melnās beretes.

Barikādes - vēsturisks apzīmējums 1990. gada 4. maijā atjaunotās Latvijas Republikas aizsardzības pasākumiem, kas tika organizēti Rīgā un citās Latvijas pilsētās no 1991. gada 13. līdz 27. janvārim. Plašākā nozīmē šis apzīmējums var tikt attiecināts uz laika periodu līdz 1991. gada 21. augustam, kad notika pēdējais OMON specvienību uzbrukums Jēkaba ielas barikādēm.

Deklarācija “Par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu” - Latvijas PSR Augstākās padomes pieņemtais dokuments, ar kuru 1990. gada 4. maijā tika atjaunota Satversmes sapulces 1922. gada 15. februārī pieņemtā Latvijas Republikas Satversme. Šī deklarācija pasludināja 1940. gada 17. jūnija PSRS militāro agresiju kā starptautisku noziegumu un atjaunoja Latvijas Republikas suverenitāti.

Video izmantoti materiāli no Latvijas Okupācijas muzeja pagaidu ekspozīcijas Raiņa bulvārī 7 un Latvijas Okupācijas muzeja krājuma.
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Ļoti skaisti, bet runātājs izklausās tā, it kā viņš sēdētu mucā. Skaņas kvalitāte varētu būt daudz labāka.

streips
Автор

Nebūtu padomju varas, dzīvotu kā Šveicē!!!🎉

martinsmezs