Usuwanie kamienia z syfonu muszli klozetowej (bez wybierania wody)

preview_player
Показать описание
Link do badania naukowego:

Jest w sieci bardzo popularny film o usuwaniu kamienia z sedesu z wykorzystaniem octu,
ale poradnik ten zawiera kilka zbędnych i kłopotliwych czynności, takich jak wybieranie wody z syfonu, dlatego pokażę jak zrobić to dużo prościej i taniej.
Specjalnie na potrzeby tego filmu długo nie odkamieniałem syfonu i zebrała się gruba warstwa kamienia.
Do pustego słoika wsypuję 5 g kwasu cytrynowego.
Następnie dolewam odrobinę wody i mieszam aż kryształy kwasu się rozpuszczą.
Do sedesu wlewam przygotowany stężony roztwór, a później za pomocą pustej tubki po kremie lub paście dokładnie mieszam wlany kwas z wodą znajdującą się w syfonie i zostawiam tak sedes na noc.
Rano czyszczę szczotką kamień, częściowo rozpuszczony przez kwas.
Czynność muszę powtórzyć z użyciem większego stężenia kwasu, ponieważ 5g pozwoliło usunąć jedynie cieńsze warstwy osadu po bokach. To również cenna informacja, bo dzięki niej wiadomo że przy niewielkim osadzie zadziała zaledwie 5 g kwasu, a przy większym jest to niewystarczające.
Tym razem przygotowuję roztwór z 20 g kwasu cytrynowego.
Pierwszy raz dopuściłem do powstania tak grubego osadu, więc nie wiedziałem jakie stężenie kwasu użyć i dlatego pierwsza próba nie zakończyła się sukcesem.
Po wlaniu stężonego kwasu do syfonu ponownie mieszam go ze znajdującą się tam wodą i zostawiam na noc.
Rano czyszczę syfon szczotką.
Po użyciu 20g kwasu cytrynowego udało się wyczyścić nawet grubą warstwę osadu z kamienia.
Na dnie pozostała jedynie niewielka ilość, którą doczyszczę trzonkiem ze starej szczoteczki do zębów.
Na koniec skrytykuję jeszcze parlament Unii Europejskiej, że często zajmuje się nieistotnymi sprawami, a do tej pory nie podjęła działać w kierunku wycofania klasycznych sedesów kołnierzowych, które ze względu na trudno dostępne zakamarki, przy zastosowaniu konwencjonalnych środków czystości generują wprowadzanie do środowiska dużych ilości chemikaliów, bardzo zagrażających organizmom wodnym.
Dobitnie uwidacznia się to obecnie w Warszawie ponieważ nieoczyszczone ścieki wpływają bezpośrednio do Wisły.
Ten sedes jest typu bezkołnierzowego. Już wiele firm takie produkuje. Ich ogromną zaletą jest łatwe czyszczenie, ponieważ nie mają tak wiele trudno dostępnych miejsc co sedesy klasyczne.
Dzięki temu czyszczenie ich nie jest takie uciążliwe i nie wpływa tak bardzo negatywnie na środowisko, ponieważ nie wymaga stosowania dużej ilości środków czyszczących.
Poza tym w klasycznych sedesach często rozwijają się grzyby, których zarodniki rozprzestrzeniające się w powietrzu bardzo negatywnie wpływają na ludzki organizm,
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Może pomoże Pan na zakamienioną muszle toalety ??? W środku w syfonie jest ok ale cały środek jest zolty od kamienia. Próbowałem już chyba wszystkiego 😏

Arek
Автор

Bardzo dobra wzmianka o rodzaju muszli, wpływie chemikaliów na środowisko, fajnie że poruszyłeś te kwestię. Filmik pomocny, pozdrawiam 👋

alicjaalusy
Автор

Metoda rewelacyjna !! 20gr plus woda i rano było super .

kantorskilukasz
Автор

Dzięki Tobie kupiłem również sedes bezkołnieżowy :).
Z kamienia czyszczę gąbką z mleczkiem, szorując do skutku :)
Normalnie wsadzam rękę do kibla hehe

Jarkusan
Автор

Szukam w sieci ludzi którzy tak jak Pan piszą o drobnych sprawach , ale dużej wagi by ocalić nas i przyrodę .Proszę o więcej. Może będą montowane w blokach i domach małe oczyszczalnie filtrujące i pozwalające na wykorzystanie wody z płukania, do spłukiwania toalet lub podlewania zieleni. Dome stosy i cify, randapy, środki ochrony roślin to substancje chemiczne przynoszące degradację i śmierć .Te środki działają szybko na problem więc nie musimy poświęcić czasu i energii .Za spalanie energii zapłacimy w siłowni , za preparaty czyszczące w sklepach, za zdrowie w prywatnych poradnia ch.

zofiadziedzic
Автор

Powiem tak, mam pewne doświadczenie jeśli chodzi o sedesy, bo tak wcześniej miałam sedes zakupiony jakieś 20 lat temu i kamień się w nim praktycznie nie osadzał, czyściło się go raz na 2 miesiące lub czasem trochę częściej i to bardziej ze względów sanitarnych niż ze względu na zalegający osad, którego nie było, obecnie mam sedes, który po 3-4 dniach wygląda jak te sedesy z pociągów, czy brud, smród i syfilis. Wszystko zależy od wykonania. Jeśli powłoka byłaby nieprzywieralna dla kamienia to nie miałoby znaczenia, czy jest kołnierz czy go nie ma. Podobnie było dawniej z pralkami. Służyły dziesiątki lat i nie osadzał się w nich żaden kamień

nicolleword
Автор

👍 sprawdziłem i faktycznie działa, dzięki!! ja wsypałem całą dużą torebkę kwasku na małą filiżankę ciepłej wody i po wlaniu zostawiłem na całą noc

RoboVacParty
Автор

Ten sposób działa, tylko trzeba dwa razy zalać po 20 gr kwasku. Jeżeli jest mocniejsze zabrudzenie

иркаиванова-ри
Автор

Ja używam do toalety rozpuszczoną kostkę do zmywarki (mycia naczyń) wrzucam rozpuszczoną kostkę na noc do wody w muszli rano poprawie szczotka i spłukuje. Ale niema takiej aż zabrudzonej także niewiem czy pomoże na takie zabrudzenia można spróbować czy zadziała. Propozycja.

sylwia
Автор

Polecam kwasek cytrynowy również na nagar sagankow kamień czajnika i inne naprawdę skuteczny

krzyk
Автор

No to do dzieła roztwór zrobiony z większej ilości kwasku, osad dorodny jest z czym walczyć

ewaoles
Автор

domestos działa... ale kwasek cytrynowy może być ciekawym rozwiązaniem

redtomas
Автор

Butelka octu i opakowanie sody oczyszczonej robią lepsza robotę 👍

joannasmietana
Автор

Świetnie sprawdza się PROSZEK do prania BIAŁEJ bielizny.Na leży opłukać muszę, żeby była mokra, bo wtedy proszek się przykleja. NIE trzeba czekać CAŁEJ NOCY, wystarczy ca 1godz. Wyczyścić szczotką i jest OK.

deboraatak
Автор

Sedes bezkołnierzowy jest do kitu...
Rozlewa wodę, a przy "dwójce" zawsze dotknę fiutem muszli...
A na kamień polecam stację uzdatniania wody...

ARCONQQ
Автор

Skułem, zdrapałem nożem, wkrętakiem ok 2 cm warstwę kamienia na ściankach muszli poniżej poziomu wody. Przyznam że się narobiłem. Trzeba było robić dziury wiertarką w tej grubej warstwie i stopniowo odłupywać. Pomagałem sobie stężonym kwasem siarkowym. Zostawiałem to kilka razy na noc. Trochę pomogło. Usunąłem całość tego szajsu aż do zakrętu odpływu ale tam już ręką z narzędziem się nie dostanę. Kwas się kończy i nie dostanie się go na aktualnie na rynku detalicznym. Czyli prócz śnieżnej bieli muszli odpływu i tak nie poprawiłem. Taka tam historia.

sdyczko
Автор

Matko!, Ale zabawa, ale podchody! Sedes z kamienia czyszczę kwasem fosforowym - dostępny w każdym markecie budowlanym za przysłowiowe grosze. 100 ml kwasu fosforowego rozpuszczam w litrze ciepłej (40-50 st C) wody i wlewam na noc do sedesu. Nic nie trzeba mieszać, bo kwas fosforowy jako ciecz ma świetną rozpuszczalność w wodzie. Rano trochę zamieszać szczotką, spłukać i po kamieniu.

wielkizderzaczandronow
Автор

Nie wiem czy autor jeszcze czyta komentarze?Zrobiłem zgodnie z filmikiem.Miałem brązową obwódkę kamienia na poziomie wody.Nic nie było pod wodą.Faktycznie po nocy z kwaskiem cytrynowym brązowa obwódka zniknęła.Ale jest jakaś lekko szara w tym miejscu.Dokładnie tam, ale lekko nie biały kolor.Jakby uszkodzona powłoka ceramiczna.Ale nic nie skrobałem w ogóle, ani szczoteczką, ani patyczkiem.Co to moze być i jak tego się pozbyć?:(

wingreg
Автор

Czy środki o kwaśnym odczynie nie uszkadzają ceramiki? Środki czyszczące dostępne na rynku mają zazwyczaj odczyn zasadowy.

dawidstpolk
Автор

Wystarczy co kilka użyć toalety - na przykład raz czy dwa w tygodniu, zależy od twardości wody - myjąc ją powyżej wody stojącej w syfonie, sięgnąć szczotką głębiej i kamień wymagający używania jakiejkolwiek chemii nie osadzi się nigdy.

dariuszmostrag