Az Emily fürtös áfonya

preview_player
Показать описание
Az Emily fürtös áfonya
Az áfonya július végétől szeptember elejéig érik.
Az ideális áfonyának legfeljebb tizenhat vesszővel kell rendelkeznie – egy nyolc éves növekedés során, évente egy-két új vesszőt kell hagyni rajta. Ez úgy érhető el, hogy minden évben, a bokrok ültetését követően, csak két vesszőt hagyunk növekedni egészen nyolc éves korukig, ekkor a legidősebb vessző átmérőjének a mérete el kellene érje a 2,5 centimétert.
A kilencedik év legelején, a két legnagyobb vesszőt, továbbá minden vesszőt, kivéve a két legnagyobb egyévest, el kell távolítani. Ha ezt minden évben megismételjük, csökkenthetjük az egyenlőtlen növekedést és terméshozamot; a legidősebb ágakat folyamatosan frissíteni kell, azonos számú új vesszőkkel, így a bokrok mérete nem változik.

Válasszunk jó vízelvezető képességű, agyagos vagy homokos talajt, 4,5-5,2 közötti pH értékkel fürtös áfonya termesztéséhez. A talaj pH értékét úgy csökkenthetjük, hogy tőzeget, fenyő tűlevelekből előállított komposztot, tölgyfa levelet és/vagy kérget keverünk hozzá. A talaj felső rétegébe keverjünk sok szerves anyagban gazdag trágyát.

Ültetéskor, két egyed között, legalább 1,5 méter távolságot hagyjunk, és a hatékonyabb kölcsönporzás érdekében, a különböző fajtákat ültessük felváltva. A sorok közötti távolság legyen legalább két méter. Öntözzük folyékony trágyával, teával vagy haltrágyával. A növény körüli talaj nedvesen tartását mulcsozással segíthetjük, valamint gyakori öntözéssel. Növekedése lassú, és hat-nyolc éves korában éri el terméshozama csúcspontját.
A fürtös áfonya szaporítása
Ültetéskor ássunk egy 45 centiméter mély, valamint egy azonos méretű széles gödröt, és a felső talajréteget keverjük össze egy köbméter tőzeggel úgy, hogy az elérje a tíz centiméter mélységet. Állítsuk be a növényt a gödörbe, és a gyökereket fedjük le a megmaradt tőzeges talajkeverékkel.

Szilárd talaj esetében a tőzeg mennyisége egyenlő lehet a talaj mennyiségével. Az áfonyák közötti távolságnak legalább 1,5 méter, a sorok közötti pedig 3 méternek kellene lennie. Ültetés után szórjuk be 12 centiméter mélységig és 60 centiméter széles sávban, fűrészporos vagy fakérges talajtakaróval, és mindvégig tartsuk fenn a 12 centiméter mélységet, valamint a 120 centiméter szélsávot.
A fürtös áfonya metszése
Az áfonyát általában nem kell metszeni az első három évben. Az erőteljes növekedés ösztönzése végett, a növény telepítését követő első és második évben távolítsuk el a megjelenő virágokat. Mielőtt megpróbálkoznánk az áfonyabokor metszésével, fontos, hogy növénytanilag is ismerjük azt.

A negyedik évben, a nyugalmi állapotban lévő növényeket március közepén kell metszeni. Ekkor távolítsuk el az elhalt és gyenge ágakat, valamint az apró rügyeket fakasztó vékony, vesszővégeket. Tisztítsuk meg a bokrot a belső ágaktól, hogy a közepét érje a fény.
Foto: Cseh János

Az ezt követő években, az új növekedés ösztönzése érdekében, a bokrot ritkítsuk meg az idősebb ágaktól. A magasra nőtt gallyakat vissza kell metszeni, a vékonyakat pedig el kell távolítani. A bimbók a második évi áfonyavesszők végein teremnek. Az áfonyabokrok hajlamosak kisebb gyümölcsöket teremni, amikor az ágai túlzsúfoltak. Ezért fontos, hogy ne hagyjunk túl sok virágbimbót.
Рекомендации по теме