Mieszko i jego drużyna. Bitwa pod Cedynią

preview_player
Показать описание
Bitwa pod Cedynią - pierwsza batalii w historii polskiej wojskowości, symbol walki z niemieckim najeźdźcą i wreszcie choćby i dziś najdalej na zachód wysuniętego przyczółku naszej ojczyzny. Tylko czy słynna Cedynia to na pewno Cedynia, a sama bitwa bardziej niż zderzeniem dwóch armii była starciem lokalnych watażków, czyli Mieszka I i margrabiego Hodona?

Jak wyglądała pierwsza drużyna wojów Mieszka i czym różniła się od zachodniego rycerstwa? Czy najlepsi z zastępów księcia tworzyli późniejsze elity państwa Piastów czy byli raczej tylko najemnikami? Jak byli uzbrojeni? Czy prawdą jest że w zastępach piastowskich wojów walczyły kobiety, wręcz słowiańskie amazonki?

Kim był Thietmar i Ibrahim ibn Jakub? Czy możemy wierzyć ich kronikom? Dlaczego próba rekonstrukcji zdarzeń z X wieku jest w ogóle możliwa?

O tym wszystkim w Podcaście Muzeum Historii Polski z serii Inne historie Polski. Rozmawiają Cezary Korycki i jego gość, prof. Paweł Żmudzki z Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego.

Rozdziały:
00:00 Pierwsza polska bitwa?
01:00 Drużyna Mieszka górą
19:40 Najemnik czy książe
32:20 Słowiańskie amazonki

Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Wielka próba o odcinek o Mieszku i jego relacjach ze Słowianami zachodnimi. Profesor nie wspomniał, że granica na Odrze w tym czasie nie była z cesarstwem tylko ze Słowianami Połabskimi.

VisibleSink
Автор

Pan profesor tak mocno się zaangażował w opowieść opowiadając o walkach z Wichmanem że w pewnej chwili zamiast niego usmiercił Widukinda rękami wojów Mieszka 🙂

Faral-kfet
Автор

A gdzie walki z Wichmanem i Wolinianami ? Były szybciej zdaje się ?

marekostrowski
Автор

Fantastyczny podcast. Mam tylko pytanie odnośnie Amazonek 😅. Skoro miały być na północy to czy by mogli to być Prusowie?

pawmal
Автор

Jeszcze nie obejrzałem, ale raczej nie, bo w jednej z wcześniejszych zginął brat (jakiś czas później) - No i jest o tym mowa.

adboroutdoor..
Автор

Dwóch pomniejszych handlarzy żywym towarem pobiło się o wpływy w ramach jednego kartelu😅

seniekmje
Автор

Bez handlu niewolnikami nie powstałoby państwo polan😮 Dobrze że się o tym już otwarcie mówi 👍

petercarpenter
Автор

Interpretacja źródeł bez perelowskich naleciałości w świetle coraz to nowszych źródeł archeologicznych, zawsze mile widziana

wierzbieta
Автор

Jeżeli ta miniatura to wiek XI, to ja tam widzę wprost krzyzowców i Saracenów. Ci pierwsi mają nawet krzyż jerozolimskie na chorągwi. To się chyba wpisuje w krucjatę saską przeciw Słowianom północnym.

arturkubiczek
Автор

sądzę że jak od liczby zbrojnych odejmujemy zero to 300 wojów jest wartością realną aby zabezpieczać dwór książęcy.

ktos
Автор

Dzieki 👌 za material
Byl taki film za Komuny chyba tytul Gniazdo?
Do dzis pamietam te stroje i grody?
Czy byl dobrze zrobiony bo widzialem jako dziecko i zrobil na mnie ogromne wrazenie?

olowrohek
Автор

3tys wojowników to wcale nie tak dużo jak na księcia, który panował na obszarze wielkości dzisiejszych
5ciu województw.

andrzejlasek
Автор

O początkach Polski:
(1) Andrzej Buko: "OŚRODKI CENTRALNE A PROBLEM NAJSTARSZEGO PATRYMONIUM DYNASTII PIASTÓW" Archeologia Polski, t. LVII: 2012, z. 1–2
(2) Andrzej Buko: "ŚWIT PAŃSTWA POLSKIEGO", Instytut Archeologii i Etnologii PAN, 2021 (książka)
Ciekawa książka o kształtowaniu się osadnictwa na terenie plemiennej Polski oraz o początkach państwowości polskiej.
(3) Seria fabularyzowanych filmów dokumentalnych o początkach naszego państwa w świetle najnowszych ustaleń naukowych (TVP): Tajemnice Początków Polski
Polecam zacząć od odcinka: UKRYTE GNIAZDO DYNASTII.

robertab
Автор

Ciekawe, ze Mieszko wcale nie chcial miec wolnych wojowników bez powiazan, gotowych na wszystko bo wlasnie wolni, ale chcial miec stabilnych mezczyzn, doslownie mezów... Teraz rozumiemy ze wyrazenie maz, mezowie - jako synonim zolnierza / woja, byc moze faktycznie pochodzi ze zawodowi wojowie BYLI ojcami rodzin, tzn mezami.... Apropo, przypomina mi to nieco o szwedzkim systemie stajacej armii od 1680-1900. Kazdy zolnierz dostawal chalupe i troche ziemi, mial sie ozenic i miec dzieci. W czasie pokolu uprawial ziemie, cwiczyl - i ewentualnie pracowal na publicznych pracach. A w czasie wojny byl mobilizowany - a okoliczni chlopi mieli obowiazek pomagac zonie w pracy nad jego poletkiem... Wiec widac, i tutaj bylo wazne aby zolnierze nie byli jakimis wichrami widzimisie, a statecznymi, dojrzalymi mezczyznami z uczuciem odpowiedzialnosci. Ryzyko dezercji stawalo sie praktycznie zerem.

barneydenstad
Автор

Ta miniatura przedstawia bitwę pod Askalonem

wojciechczyzewski
Автор

Słowianie Połabscy w tym damym czasie według kronik byli w stanie zmobilizować nawet kilkunatotysięvzne siły a i tak ulegli naporowi z zachodu.. Tak więc Dagobert zwany uporczywie Mieszkiem nie był głupi i wiedział po czasie z kim trzymać i ochrzcił dwór by zwyczajnie przetrwać. Inaczej jego państo no coż ..zostało by z czasem zgermanizoane

Obserwator
Автор

Wszystko fajnie, ale z ilością reklam to stanowczo przegięcie. To jest podcast Muzeum Historii Polski (utrzymywanego z naszych podatków), czy jakiś prywatny podcast, robiony dla kasy? Jeszcze tylko brakuje żebyście patronie założyli.

jakubolszewski
Автор

czas pokazuje że peof. Labuda miał rację odnośnie ważności Włocławka w tworzeniu państwa Polan, wykopaliska w Bodzi daja dowody, kto rządził we Włocławku rządził środkiem dzisiejszej Polski

TomaszMłynarczyk-hj
Автор

Rycerze na mminaturce maja herb krolestwa jerozolimskiego. Jaka cedynia? To jakas bzudra. Slowianscy wojownie nie walczyli jak turcy czy mongolowie.

MrJimmibambo
Автор

Co znaczy ze Ibrahim interesował sie handlem niewolnikami co dziennikarzem byl czy co? Ale za to Mieszko to juz na bank handlowal ludzmi jakas ta narracja poprawnością pachnie.

northwind
visit shbcf.ru